Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka (2020/21)


Kroužek je otevřen zájemcům ze všech přerovských škol.
Děti jsou rozděleny do malých tréninkových skupinek.
Stáhnout příhlášku (2020/21)

Kde:    učebna "V družině"
Kdy:    každé úterý (říjen – květen) v současnosti neprobíhá

Skupinky (časy a zaplnění)
2. – 5. třída: 1600 – 1730         
5. – 9. třída: 1645 – 1815         Online tréninky v druhém pololetí nebudou

V 2. pololetí si od našich online tréninků na chvíli odpočineme. Setkáme se až příští školní rok fyzicky. Půjde-li vše dobře, možná se potkáme už v červnu na Vinarském princi.

Poslední letošní online trénink – předání cen a turnaj

V úterý 8. prosince proběhl osmý a letošní poslední online trénink. S první skupinkou jsme si zopakovali matování věží a podívali se na základy v věžových koncovek. Za domácí úkol si má každý 28. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Nicholas Damborský. S pokročilými jsme trénink věnovali důležitosti kontroly centra. Losování vyhrál Matěj Harašta.

Příští týden, v úterý 15. prosince, se místo tréninku uskuteční online turnaj našeho přerovského kroužku s dětmi z Olomouce. Začátek bude v 17:00. Všichni zájemci dostanou podrobnosti do mailu. V pátek 11. prosince v 17:00 dojde k předávání cen všem výhercům našich online tréninků. Proběhne na náměstí T. G. Masaryka pod vánočním stromem.


7. online trénink

V úterý 1. prosince proběhl sedmý online trénink. S první skupinkou jsme pokračovali v pěšcových koncovkách, příští týden se podíváme na věžovky. Za domácí úkol má každý si 27. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme trénink věnovali zahájením. Příští týden nás čeká kontrola centra. Losování vyhrál Matěj Harašta.


6. online trénink – Capablancův velký omyl odhalen

V úterý 24. listopadu proběhl šestý online trénink. S první skupinkou jsme naťukli téma 24. Pěšcové koncovky, příští týden v nich budeme pokračovat. Za domácí úkol má každý si tuto 26. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme pokračovali v užitečných motivech ve střední hře. Dočkali jsme se také odhalení velkého Capablanca omylu (viz níže). Příští týden se přesuneme k zahájením. Za domácí úkol jsou příklady 15 a 16. Losování vyhrál Tomáš Pohančeník.


5. online trénink – další proběhne až za dva týdny

V úterý 10. listopadu proběhl pátý online trénink. S první skupinkou se podívali na téma 25. Úvod do šachových koncovek. Za domácí úkol má každý si tuto lekci samostatně dokončit. S pokročilými jsme si ukázali jeden velmi užitečný taktický motiv ve střední hře, za 14 dnů se podíváme na další. Příští týden je v úterý statní svátek, trénink se tedy nekoná. Za domácí úkol přetrvává pokusit se odhalit velký Capablancův omyl (viz níže). Ti, co tak ještě neučinili si mohou dobrovolně navíc projít i přehled základních pěšcových koncovek. Losování vyhrál bez losování Matěj Harašta. Ostatní zúčastnění si totiž udělali týdenní šachové prázdniny.


4. online trénink – Capablancův velký omyl odolává odhalení

V úterý 3. listopadu proběhl čtvrtý online trénink. S první skupinkou jsme naťukli téma 24. Pěšcové struktury a příští týden poodhalíme tajemství šachových koncovek. Za domácí úkol má každý si tuto lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme pokračovali v pěšcových koncovkách. Příští týden si ukážeme několik vyhraných pozic ve střední hře. Za domácí úkol přetrvává pokusit se odhalit velký Capablancův omyl (viz níže). Dobrovolně si pak mohou navíc projít i přehled základních pěšcových koncovek. Losování vyhrál Tomáš Pohančeník.


Online Grand Prix dětí a mládeže

Ve středu 4. 11. v 17:00 začíná Listopadová online Grand Prix pro všechny děti z Olomouckého kraje. Pořadatelem je ŠK Jeseník. Celkem se odehraje 8 turnajů. Vždy ve středu a v sobotu od 17:00. Hraje se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut + 5 sekund na tah. Do celkového pořadí se započítá nejlepších 5 turnajů. Všichni účastníci obdrží od pořadatele medaili a sladkou odměnu.


3. online trénink – Capablancův velký omyl

V úterý 27. října proběhl třetí online trénink. V této formě tréninků budeme pokračovat, dokud nám podmínky opět neumožní schůzky ve škole. S první skupinkou jsme probrali téma 23. Aktivita a příští týden se podíváme na pěšcové struktury. S pokročilými jsme si zopakovali, jak hrát asi 170 000 různých koncovek s jedním pěšcem a podívali se i na jednu s větším množstvím pěšců. V pěšcovkách budeme pokračovat i příští týden. Výhercem losování se tentokrát stal Kvido Vincenec. Druhé losování výherce nemělo. Ti, kteří se připojili zavčas, za celý týden neudělali nic šachového. A ti, kteří něco udělali, se připojili příliš pozdě.

Pokročilí dostali zajímavý domácí úkol. Najít Capablancův velký omyl. Třetí mistr světa v šachu ve své jinak skvělé šachové učebnici přehlédl v relativně jednoduché pěšcové koncovce 2:1 nejrychlejší cestu k výhře. A nejen to, tuto cestu označil za remízovou!


8. příklad – BNT
BNT – Dokážete najít nejrychlejší cestu k výhře?

Správné řešení je f5!!, které Capablanca označuje za remízové pro g7-g6. Je pravda, že pokračování vedoucí k výhře vyžaduje mimořádnou přesnost, je ale nejpřesnější. Vede k nejrychlejšímu matu.


2. online trénink

V úterý 20. října proběhl druhý online trénink. Pro dostatečně velký zájem proběhne trénink ve stejný den a čas i příští týden, během prodloužených podzimních prázdnin. S první skupinkou jsme probrali téma 22. Centrum a příští týden se podíváme na důležitost aktivity. S pokročilými jsme se podívali na jednu mimořádně poučnou a užitečnou koncovku z Norway Chess, na koncovku matování dvěma střelci a na pokročilou metodu maximálně efektivního matování dámou. Příště nás čekají pěšcové koncovky. Výherci losování se tentokrát stali Nicholas Damborský a Kristian Poljak.


Druhý letošní trénink byl online

V úterý 13. října proběhl trénink z důvodu vládních nařízení přes Skype. Skupinka začátečníků měla trénink od 16:00 do 16:40. Probrali jsme téma Bezpečnost krále. Za domácí úkol si děti mají splnit lekci na toto téma (21) na learningchess.net. Pokročilí pokračovali od 16:45 do 17:30. Věnovali jsme se superturnaji Norway Chess, který je možné sledovat online. Součástí online tréninků bylo i losování o ceny. Prvními výherci se stali Honza Zapletal a Lukáš Zemánek.


Šachový kroužek dočasně přesunut na Skype

V úterý 13. října a v úterý 20. října neproběhnou z důvodu vládních nařízení žádné šachové tréninky ve škole, ale přesunou se v upravené formě Skype (adameffa – Adam Eff). Skupinka začátečníků bude mít trénink od 16:00 do 16:40. Pokročilí pak od 16:45 do 17:30. Věnovat se budeme především 3. mistru světa v šachu J. R. Capablancovi a superturnaji Norway Chess, kde je slušná odměna i za úplně poslední místo (cca 390 000 Kč). Součástí online tréninků bude i losování o ceny.


Šachový kroužek zahájen

V úterý 6. října proběhl první oficiální kroužek tohoto školního roku. Jeho průběh byl shodný jako loni. V 16:00 začal trénink první skupinky. V 16:45 přišel na řadu turnaj. Hraje se v čtyřčlenných skupinkách systémem každý s každým. Trvá tedy 3 týdny. V 17:30 mladší děti odchází a následuje čtyřicetipětiminutový trénink pokročilých.

Honza Zapletal dokázal během kroužku splnit druhou podmínku pro zisk oranžové výkonnostní třídy – dát mat samotnou dámou do 30 vteřin. S pokročilými jsme nakoukli do možná nejlepší šachové učebnice všech dob, napsané třetím mistrem světa. V dalších týdnech se této úžasné knize budeme věnovat víc. Každý účastník dostal / dostane vlastní výtisk.


Kristian Poljak vítězí v Jeseníku

V sobotu 3. října 2020 proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Z Přerva se jej zúčastnili 3 žáci.

V kategorii do 12 let nás reprezentoval Kristian Poljak. Přestože tu patřil mezi ty mladší, vyhrál naprosto neuvěřitelným výkonem 7 bodů ze sedmi partií. Druhého Lukáše Osladila z Hrabišína předběhl o celé dva body. V kategorii do 14 let skončil čtvrtý Matěj Harašta. Medaile ale nebyla daleko. Solidně dopadl i poslední z přerovské výpravy – Lucian Poljak. Se třemi body obsadil pěknou 7. příčku.

H12 – 1. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | Open

Zahajovací turnaj

V úterý 29. září proběhl na ZŠ Velká Dlážka tradiční zahojovací turnaj. Kategorii mladších žáků ovládl s plným počtem bodů Kvido Vincenec, druhý skončil Honza Zapletal a třetí příčku po napínavém souboji vybojoval před Nicholasem Damborským Roman Valentovič. Mezi staršími žáky zvítězil Vojta Peluha. Druhé místo obsadil Tomáš Pohančeník a třetí skončil František Kužel.


Vinarský král

V sobotu 19. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 40 hráčů. Necelou čtvrtinu tvořily děti. Z našich svěřenců byli nejúspěšnější Kristian Poljak a Vilém Faja, kteří uhráli 4,5 bodů z 9. Jen o půl bodu méně získali Beáta Březíková a Adam Jemelka. S výsledkem může být spokojený i Vojta Peluha, který zvítězil třikrát.


Šachové soustředění s účastí na Turnaji přátelství úspěšně za námi

Na konci letních prázdnin jsme zahájili novou šachovou sezónu třídenním soustředěním v Olomouci. Jeho hlavní náplní byla účast na Turnaji přátelství. Každý účastník tak měl možnost odehrát devět vážných partii s následným rozborem s trenérem. Kromě turnaje si děti vyzkoušely také šifrovačku a lasergame.

Turnaje přátelství se ve třech skupinách zúčastnilo 72 hráčů. Každý desátý byl z Přerova. Našim svěřencům se dařilo, dva odehráli svůj životní turnaj.


Pohled do jedné z hracích místností
Pohled do jedné z hracích místností

V turnaji C hrály z Přerova 4 děti. Bea Březíková, Honza Zapletal, Vojta Peluha a Petr Havránek. Bea vyhrála v rámci přeboru Olomouckého kraje kategorii dívek do 12 i do 14 let a v kategorii do 16 let skončila třetí. Bronzovou medaili získala i v kategorii dětí do 12 let. Pro Honzu šlo první turnaj v klasickém šachu v životě. Vedl si skvěle. Bojoval statečně a urputně. Zlepšil se ve schopnosti přemýšlet nad jedním problémem delší dobu (lépe využít velké množství času na partii) a významně se posunul v umění přehrávat své partie zpaměti. To poslední je základním stavebním kamenem šachové paměti, která je nezbytná pro šachový růst. Vojta s Petrem měli podle tabulkových předpokladů skončit v poslední čtvrtině. Na výsledkové listině je ale nikde vzadu nenajdete. Kluci se za poslední dobu ohromě zlepšili a oba se probojovali naopak až do první čtvrtiny. Vojta skončil z celého Olomouckého kraje mezi kluky do 14 let čtvrtý a s turnajovou jedničkou a dvojkou uhrál 1,5 bodů ze dvou. Petr si na turnaji splnil poslední podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy – porazil trenéra.


Pohled do druhé z hracích místností
Pohled do druhé z hracích místností

V turnaji B nás reprezentovali Matěj Harašta a dva trenéři. Matěj téměř všechny své soupeře nejprve jednoznačně přehrál, poté se nechal zatlačit do šílené časové nevýhody, kde chyboval a z výhry se tak většinou radovali jeho soupeři. Až do časovek ale byla kvalita jeho partií většinou mimořádně vysoká. V turnajích s delší časovou kontrolou (MMaS, přebory družstev,...) bude jen těžko hledat přemožitele. Žádný z trenérů nepřekvapil, oba odehráli svůj standard.


Podrobné výsledky turnajů: A |  B |  C


Školní rok 2019/2020

Školní rok 2018/2019

Školní rok 2017/2018

Školní rok 2016/2017