Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka (2019/20)


Kroužek je otevřen zájemcům ze všech přerovských škol.
Děti jsou rozděleny do malých tréninkových skupinek.
Stáhnout příhlášku (2019/20)

Kde:    učebna "V družině" Skype (adameffa – Adam Eff)
Kdy:    každé úterý (říjen – květen)


Skupinky (časy a zaplnění)
2. – 5. třída: 1600 – 1730 1400 – 1440         
Skupinka talentů: 1645 – 1815 1445 – 1530         


Turnaj Kandidátů byl přerušen

Ve čtvrtek 26. 3. byl turnaj Kandidátů přerušen. Důvodem přerušení je plánované uzavření hranic ze strany Ruska pro veškerou mezinárodní leteckou dopravu (více informací).


Druhý online trénink za námi, další bude v novém čase

V úterý 24. března proběhl druhý online trénink. Společně jsme si každý vytvořili účet na www.chess.com a vyzkoušeli jej v praxi. Každý trénink tu totiž budeme zahajovat rozcvičkou v podobě pětiminutovky pomocí Puzzles -> Puzzle Rush (Hádanky -> Rychlé úlohy). Chcete-li se zúčastnit dalšího tréninku a účet zde nemáte, je důležité si jej před tréninkem vytvořit. (Uživatelské jméno by mělo začínat naší zkratkou "supk".)

Se skupinkou začátečníků jsme si připomněli jednu z nejdůležitějších šachových koncovek – matování věží. Za domácí úkol by si tak každý měl samostatně na Learningchess udělat lekci na toto téma (Úroveň 1, lekce 7). S pokročilými jsme se podívali na pár poučných partií z právě probíhajícího turnaje kandidátů. Řekli jsme si, jak lze jednoduše udržet remízu s věžkou a pěšcem proti dámě a naopak, jak se soupeře pokusit nachytat, budeme-li silnější strana. Také jsme si připomněli koncovku dámy proti věžovému pěšci těsně před polem proměny a ukázali trik, jak lze někdy tuto "remízovou" koncovku vyhrát.


Přejít na chess24.com; Kirill Alekseenko x Anish Giri (23. 3. 2020) – BNT
Kirill Alekseenko x Anish Giri (23. 3. 2020) – BNT

Ukázku z tréninku můžete vidět na diagramu výše. Zde se do této chvíle skvěle bránící Kirill Alekseenko dopustil prohrávající chyby. Místo na první pohled nabízejícího se h4-h5 partii pokazil tahem Jd3 (remízu drží i Jh1+!). Zamyslíte-li se nad pozicí ale déle (mnohem déle, než kolik si v časové tísni mohl dovolit Kirill), zjistíte, proč pěšcem vpřed NEpokračoval! Černý tu má totiž pokračování, po kterém musí bílý odevzdat buď pěšce nebo dokonce celého jezdce. Jediná cesta k remíze ale překvapivě vede právě přes oběť jezdce, závod pěšců a následnou horší ale remízovou koncovkou dámy proti pěšci... :-) Na celou partii se lze podívat na Chess24.com

Další trénink přes Skype proběhne v novém čase. V úterý 31. března potrénujeme s první skupinkou už od 14:00 do 14:40. Pokročilí jej budou mít od 14:45 do 15:30. Účastníkům z předchozích online tréninků už byla přes Skype poslaná pozvánka. Jedním z důvodů přesunu jsou nové pravidelné online turnaje (především pro děti a slabší dospělé) pořádané šachisty z Vyškova. Konají se každý den od 16:30 (trvají okolo dvou hodin). Účast všem zájemcům doporučujeme.


Trénujte mistry a vyhrávejte

Vše špatné je k něčemu dobré. Kromě již dříve zmíněným česky komentovaným živým přenosům z šachové akce roku – turnaji kandidátů (anglicky komentovaný přenos bývalým mistrem světa Vishy Anandem) začal cyklus online tréninků s velmistry. Každé pondělí a čtvrtek do konce března lze online shlédnout přednášku s některým z českých špičkových šachistů – včetně dvou velmistrů. Během tréninku lze s trenérem komunikovat přes chat, součástí přednášek jsou i soutěže o ceny. Přednášky jsou k shlédnutí i dodatečně na Youtube. Jsou zdarma. Doporučujeme je všem dětem s hnědou nebo s vyšší výkonnostní třídou.

Zajímavé šachové knihy lze vyhrát také za řešení diagramů. Stačí začít řešit soutěžní online šachové testy. Lze si vybrat ze tří úrovní. Jsou tedy vhodné pro úplné začátečníky i pro už ostřílené borce.


První online trénink za námi, další před námi

V úterý 17. března proběhl první online trénink pro děti z našich přerovských kroužků. Vysvětlili jsme si, jak funguje tabulka pro trénink z domu, (děti, které chtějí získávat body, by ji na konci týdne měli posílat k ohodnocení trenérovi) jak získávat body a zlepšovat se z domova. Pověděli jsme si o online turnajích a o f. Připomněli jsme si také možnost získávat body za digramy zde na stránkách. Výsledky lze napsat buď na papír a poslat jeho fotku, nebo i sofistikovaněji přímo do nějakého textového souboru. Se začátečníky jsme vyzkoušeli hru Puzzle Rush (lze si nastavit i češtinu). S pokročilými jsme pak krátce mrkli na koncovku dámy proti věži v rámci tréninku koncovek na Chess tempu.

Další trénink začátečníků přes Skype proběhne v úterý 24. března od 16:00 do 16:40. Pokročilí jej budou mít od 16:45 do 17:30. V platnosti je stále i nabídka individuálních online tréninků.


Šachový kroužek online

Vzhledem k současné situaci přesouváme šachový kroužek ze školní družiny a z Kuželny na Skype. První trénink skupinky I. stupně proběhne v úterý 17. 3. od 16:00 do 16:30. Skupinka pokročilých bude následovat od 16:30 do 17:00. Potřeba budou počítač se Skypem a vlastní šachovnice. Po zapnutí Skypu si vyhledejte kontakt "adameffa" (Adam Eff). Ve stanovený čas (16:00/16:30) pak na tento kontak zavolejte. V případě komplikací můžete pro konzultaci trenérovi zavolat na mobil (737001498). První schůzka bude především organizační, na více šachových triků se můžete těšit v těch následujících. Jako náhradu klasické herní části lze využít např. nově organizované série online turnajů v bleskovém šachu.


Všechny šachové kroužky v Přerově jsou dočasně přerušeny

Za účelem podpory boje proti rychlému šíření nového typu koronaviru (info) v Přerově od 14. 3. dočasně přerušujeme všechny šachové kroužky a tréninky pro děti i dospělé. V brzké době zde budeme informovat o možnostech tréninku z domu.


Bea Březíková 8. na MČR mládeže v klasickém šachu

Od soboty 7. března do čtvrtku 12. března probíhalo v Koutech nad Desnou MČR mládeže v klasickém šachu. Původně mělo končit až v sobotu 14. března. Vládní vyhlášení stavu nouze ovšem znamenalo předčasný konec po sedmém kole. V turnaji dívek do 12 let nás reprezentovala Bea Březíková.

Bea začala turnaj velice dobře. V prvním kole pěkně porazila 2. nasazenou Amálii Zádrapovou ze Vsetína. Následovala výhra ve druhém i ve třetím kole. Bea si tak pro čtvrté kolo vybojovala duel na první šachovnici s turnajovou jedničkou Josefínou Dudkovou reprezentující oddíl TJ Jawa Brodce. Remíza v koncovce různopolných střelců a s pěšcem méně znamenala v průběžném pořadí fantastické 2. místo. Z posledních tří kol Bea ale vytěžila jen jeden bod. I tak je konečné 8. místo mimořádně velkým úspěchem. Navíc mezi ročníky 2009 skončila druhá.

V posledním kole se Bee podařilo pěkně vyhrát nad Stellou Hosovou z Nebušic. V zahájení soupeřku ukázkově přehrála, vyvinula všechny figury, obsadila střed, udělala rošádu. V jedenáctém tahu stála podstatně lépe. A zde se soupeřka dopustila rozhodující chyby, které Bea bez zaváhání využila.


Beáta Březíková x Stella Hosová – ČNT
Beáta Březíková x Stella Hosová – ČNT

Stella v pozici zobrazené výše na diagramu zahrála 11...b4??. Na první pohled je to tah logický. Při opačných rošádách je většinou skutečně třeba svými pěšci před soupeřovou rošádou postupovat co nejrychleji vpřed a pomocí této pěšcové laviny vynutit oslabení v soupeřově rošádě. Problémem je, že zde je to předčasné, černá doplatí na nedokončený vývin. Najdete za bílé nejsilnější pokračování?

Ano, partii vyhrává 12.Jxc6!. Jezdce na c6 nelze dobrat pro nedostatečně krytou dámu a zdánlivě silný protiútok 12...bxc3 troskotá na 13.Dxc3!!. Jezdce stále nelze kvůli vazbě dobrat a dáma nemá žádný rozumný ústup (13...Dc7? 14.Jxe7+ +-). Zoufalou situaci už nezachrání ani trik 13...Jd5 (odtažné napadení dámy) pro jednoduché 14.Sxd5!. A černá se v žádné variantě nedopočítá materiálu. Např. po 14...dxc6 lze všechny protiútočné šance černé zlikvidovat prostým 15.Dxc6.

Výsledky MČR:  D12

Okresní přebor – poslední kolo za námi

V neděli 1. března proběhlo závěrečné kolo okresního přeboru družstev. Přestože jde o soutěž dospělých, ve všech našich utkáních od začátku sezóny byla většina družstva vždy tvořena žáky. V posledním kole do bylo rovných 80%.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

A to je velmi dobře. Právě z vážných partií, které děti učí se nad jedním problémem déle zamyslet a trénují jejich schopnost dlouhého soustředění se na jednu věc, se toho dá naučit úplně nejvíc. Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na další ročník.GP Hrabišín – kvantitu nahradila kvalita

V sobotu 29. února 2020 se v Hrabišíně konal čtvrtý turnaj ze série Grand Prix mládeže v rapid šachu. Ve čtyřech věkově rozdělených turnajích se střetlo 85 žáků. Protože u nás zrovna probíhaly jarní prázdniny, z Přerova se do Hrabišína podívali jen dva. Ve svých kategoriích ovšem získali 1. a 2. místo.

Mezi kluky do 12 let vybojoval stříbro Matěj Harašta. V kategorii dívek do 12 let pak s půlbodovým náskokem zvítězila Bea Březíková. Kdyby v posledním kole porazila prostějovského Petra Novotného, vyhrála by dokonce i kategorií kluků. Peťa má zatím ve vzájemných partiích s Beou více šťastí, to se ale brzy může změnit.


U12 – 2. místo D12 – 1. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18

T.J. Sokol Konice × Meopta Přerov Vinary

Je jen málo sportů, kde si v jednom týmu mohou společně zahrát dědeček s vnukem. V tom jsou šachy vzácnou výjimkou. V neděli 9. února proběhlo 8. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. Jeli jsme do Konice, kde nás čekal zápas v krásných prostorech na zámku. Za náš přerovský "A tým" nastoupili mj. i náš talentovaný svěřenec Lucian Poljak a jeho dědeček Milan Geryk. Věkový rozdíl našeho nejmladšího a nejstaršího hráče tak činil úctyhodných 75 let!

Oba bodovali a pomohli tak k naší vysoké výhře. Z našich svěřenců nastoupil i Kamil Tobolík. Také on připsal cennou výhru - s hráčem o více než 300 ELO silnějším! Favorizované soupeře jsme tak porazili 6,5:1,5. V soutěži je 12 týmů, čekají nás tedy poslední tři kola. I v nich se budeme snažit dávat prostor našim nejzkušenějším žákům porážet dospělé. :-)


T.J. Sokol Konice × Meopta Přerov Vinary – pohled do hrací místnosti
T.J. Sokol Konice × Meopta Přerov Vinary – pohled do hrací místnosti


Memoriál Tomáše Baštince

Začátkem února se sedm našich svěřenců zúčastnilo dvoudenních turnajů v klasickém šachu v Bezměrově. Takové akce jsou pro děti šachově nejpřínosnější. Přestože turnaje nebyly věkově nijak omezeny, většinu účastníků tvořily právě děti. Sjelo se sem 74 vyznavačů královské hry.


Hrací sál
Hrací sál

Tři naši pokročilejší svěřenci se zúčastnili silného turnaje "B". Dva z nich si teoreticky mohli zahrát i slabší turnaj "C". Patřili by tam ale mezi hlavní favority, což by bylo pro jejich šachový růst nevhodné. Přesto se v "béčku" neztratili a kromě cenných zkušeností získali i poměrně hodně bodů. Všichni tři poskočili oproti svému nasazení o více než třetinu startovního pole. To znamená mimořádně vydařený turnaj. Výborné 6. místo obsadil se třemi body Kamil Tobolík. Stejný počet bodů uhrál i Lucian Poljak. Kdyby v posledním kole vyhrál, získal by dokonce medaili. Prohra jej odsunula na 11. příčku (nasazený byl 22.). Spokojený mohl být s 2,5 body také Matěj Harašta.

V turnaji "C" byla nejúspěšnější Bea Březíková. Ten se nehrál na pět kol jako "béčko", ale na sedm. Přesto neprohrála ani jednu partii, mezi dívkami skončila první a v celkovém pořadí obsadila parádní 5. místo. 3,5 bodu získal a v polovině tabulky skončil Petr Havránek. Oproti své minulé účasti si polepšil o celý bod. Velmi spokojený s turnajem může být i Tomáš Pohančeník. Zúčastnil se jen pěti kol, ale uhrál 3 body. To je na první turnaj v klasickém šachu naprosto mimořádný úspěch. Dobrý výsledek jsou i 2 body Romana Valentoviče, který patřil mezi nejmladší účastníky turnaje.

Výsledky turnajů:  A | B | C


GP Prostějov skončilo opět velmi úspěšně

V sobotu 25. ledna proběhl v Prostějově třetí turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Mezi 77 nadějnými hráči bojovalo také 10 žáků z Přerova. To je oproti loňsku dvojnásobek. A dařilo se. Domů jsme přivezli dva poháry.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

Nejpočetnější zastoupení jsme měli v kategorii těch nejmladších – dětí narozených v roce 2010 a mladších (U10). S rolí favorita dobře naložil Kristian Poljak. Mezi kluky vyhrál, celkově skončil druhý a ve volné chvíli dokázal navíc porazit svého trenéra a splnit si tak další podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy. Obrovským a velmi příjemným překvapením pak bylo v této kategorii 7. místo a 4,5 bodů Tomáše Pohančeníka. Přestože šlo o jeho první mimopřerovský turnaj jednotlivců, v konečném pořadí předběhl celou řadu o mnoho let zkušenějších soupeřů. Mezi dětmi bez rapid ELA skončil nejlépe. Na turnaji si také během pauzy splnil poslední podmínku pro zisk oranžové výkonnostní třídy. Další náš svěřenec, Kvido Vincenec, začal turnaj perfektně. Vyhrál první dvě kola a porazil i pozdější přemožitelku Kikiho. Kdyby z posledních dvou partií alespoň jednu vyhrál, vybojoval by si 4. výkonnostní třídu. Spokojený s turnajem může být i Roman Valentovič. Uhrál 2,5 bodů a splnil si obě chybějící podmínky pro zisk oranžové výkonnostní třídy.


Vítězové kategorie dětí do 10 let
Vítězové kategorie dětí do 10 let

V kategorii do 12 let nás reprezentovala pouze Bea Březíková. Chybějící kvantitu ovšem nahradila kvalita. Mezi dívkami vybojoval zlato. A to ve stejné věkové kategorii může hrát i příští rok.


Nejlepší dívky do 12 let
Nejlepší dívky do 12 let

V kategorii žáků do 14 let hrají v podstatě už samí ostřílení borci. I malá nepozornost, třeba i na poslední šachovnici, tak většinou znamená prohru. Své o tom ví Vojta Peluha. Většinu svých soupeřů i soupeřek pěkně přehrál, jedna chyba ale téměř vždy otočila vše v jeho neprospěch. Zkušenosti jsou ovšem cennější než body. Bodově úspěšnější byl Lucian Poljak se 4 body se dostal do 1. poloviny. Na turnaji si také splnil dvě ze tří podmínek pro modrou výkonnostní třídu.


Část přerovské výpravy
Část přerovské výpravy

Rekordní 3 hráče jsme měli v kategorii těch nejzkušenějších. Každý šestý byl tedy z Přerova. A kluci se zřejmě rozhodli pěkně zamotat hlavu všem sázkařům. Bohatým brali a chudým dávali. Kamil Tobolík, Po divokém průběhu ve druhém kole došel Kamilovi čas tah před matem. Remíza. Ruda Lasák hned v prvním kole s notnou dávkou štěstí a herního optimismu dokonce vyhrál. Nad soupeřem o 627 bodů silnějším a navíc černými! Po více než roční pauze se na turnaje jednotlivců vrátil David Jiránek. I přes tuto přestávku David jednoduchým soupeřem nebyl, celkový výsledek i umístění zmíněný oddech ovšem prozrazují.


Kamil Tobolík x Michael Černý – BNT
Kamil Tobolík x Michael Černý – BNT

Na závěr ukázka z poslední Kamilovy partie. Po hrubce soupeře dospěla partie do pozice znázorněný výše na diagramu. Přestože má černý o celou věž více a bílému hrozí nepříjemnými maty, po tahu soupeře se vzdal. Dokážete přijít na to, který tah to byl? První správná odpověď bude v kroužku ohodnocena pěti bonusovými body.

D12 – 1. místo U10 – 2. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18


Krajský přebor družstev mladších žáků – úspěch střídá úspěch

V sobotu 12. ledna proběhl v Olomouci krajský přebor družstev mladších žáků. Pro nás znamenal dva obrovské úspěchy. Tím prvním bylo, že se nám v této kategorii podařilo dát dohromady jedenáct dětí a poskládat dva týmy. Tím druhým pak 1. místo a postup na Mistrovství České republiky.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Naše barvy statečně hájili Matěj Harašta, Tobiáš Komárek, Kristian Poljak, Beáta Březíková, František Kužel, Matěj Nebojsa, Tomáš Pohančeník, Kvido Vincenec Nicholas Damborský, Roman Valentovič a Daria Ilieva.


Naše dresy bylo vidět všude
Naše dresy bylo vidět všude

Turnaj byl nebývale silný. Nejenže oproti loňsku přibyly dva týmy. Vedle kvantity vzrostla i kvalita. Ratingový průměr první desítky hráčů stoupl téměř dvojnásobně!! O první místo velice vážně usilovaly hned čtyři týmy. Nejúspěšnější byl ale nakonec právě ten náš přerovský. Vyhráli jsme všechny zápasy. Druhý skončil domácí tým Agentury 64 Grygov a bronzové medaile vybojovaly děti z Jeseníku. Náš druhý tým i přes neplánované významné oslabení příjemně překvapil a vybojoval pěknou 5. příčku.


1. místo – ŠK Vinary
1. místo – ŠK Vinary

2. místo – Agentura 64 Grygov
2. místo – Agentura 64 Grygov

3. místo – ŠK Jeseník
3. místo – ŠK Jeseník

Na závěr si můžete procvičit svůj propočet na úplně poslední partii celého přeboru. Všichni už dávno dohráli, většinu šachovnic pořadatelé stihli sklidit, jen souboj mezi jedničkami Prostějova a Jeseníku – Petrem Novotným a Mykolou Haidenkem stále pokračoval. Po několika minutách dospěl do náročné pozice, zobrazené níže na digramu. Na tahu je bílý a partie je pro něj teoreticky vyhraná. Cesta k výhře ale není ani trochu jednoduchá. Ostatně partie skončila remízou. Dokážete najít cestu k výhře?


Petr Novotný x Mykola Haidenko – BNT
Petr Novotný x Mykola Haidenko – BNT

K výhře vede jen jediné pokračování. A tím je 1.Sc2!! a3 2.Sb1!!. Cokoli jiného vede do remízových pozic. Teď ovšem černému nevychází nic. Po přímočarém 2...Kc3 je bílý prostě rychlejší. 3.Kxc5 Kb2 4.Kb4! Kxb1 5.Kxa3 a bílý svého pěšce promění v dámu. Bílý vše na tah stíhá i po 2...c4. Je jen třeba hrát přesně. 3.Kc6! c3 4.Kb5 Ke3 5.Kb4 Kd2 6.Kxa3 c2 7.Sxc2 Kxc2 8.Kb4. Nejnáročnější cestu k výhře tak asi představuje pokračování černého 2...Kc4!. Zde je třeba najít 3.Kc6! Kb4 4.Kd5! (nebo i 4.Sd3!). Po 4...Kb5 5.Sd3+ totiž černého dostaneme snadno do nevýhody tahu (5...Kb4 6.Sc4). Pěšec padne i po 4...c4 5.Kd4 Kb5 6.Kc3! Kc5 7.Sg6 Kb5 8.Sf7. S matem nejpozději do 18. tahů – viz online databáze koncovek.Obrovský úspěch na krajském kole přeboru škol v šachu

Ve čtvrtek 9. ledna proběhla v Olomouci krajská kola přeboru školních týmů v šachu. Akce se ve třech turnajích zúčastnilo 160 mladých šachistů z celého kraje. Naše škola měla své zastoupení v kategoriích I. i II. stupně. Na I. stupni jsme dosáhli největšího šachového školního úspěchu za posledních 10 let a na II. stupni jsme se i přes citelně oslabenou sestavu (lyžák) probojovali do nejlepší desítky.


Pohled do hrací místnosti I. stupně
Pohled do jedné z hracích místnosti I. stupně

V kategorii I. stupně nás reprezentovali, Beáta Březíková, Daniel Jemelka, Tomáš Pohančeník, Kvido Vincenec a Matěj Nebojsa. Tým uhrál 16,5 bodů z 28 možných, čímž si oproti loňsku o půl bodu polepšil. Znamenalo to dělenou druhou a třetí příčku. Na třetí místo nás odsunulo až pomocné hodnocení.


Náš úspěšný tým
Náš úspěšný tým

V kategorii II. stupně jsme měli svěřence hned ve dvou týmech. Kromě družstva ZŠ Velká Dlážka hráli tři naši členové také v týmu Gymnázia Jakuba Škody. Naši školu reprezentovali Adam Jemelka, Rudolf Lasák, Petr Havránek a David Jiránek.


Kategorie II. stupně
Kategorie II. stupně

V prvním kole jsme porazili "B" tým přerovského gymnázia 4:0 a v druhém odremizovali 2:2 loňského i letošního postupujícího – Gymnázium Jeseník. Šance na postup kluci ale zahodili ve 3. a ve 4. kole, kdy nejprve prohráli 1:3 s gymnáziem Zábřeh a pak trochu po zásluze dostali na frak od Áčka GJŠ 0:4. Nic na tom už nemohla změnit ani vysoká výhra 4:0 v pátém kole proti ZŠ Vrbátky, dokonce ani další výhra 2,5:1,5 v 6. kole proti nejlepší základce našeho kraje – ZŠ Horka nad Moravou. Medaili by mohla přinést jedině výhra 4:0 v závěrečném sedmém kole. Los nám ovšem přidělil suverénního vítěze celé soutěže – Gymnázium Hejčín. Z předchozích šesti kol vyhrálo pět drtivě 4:0. Prohra 0,5:3,5 tak byla ve své podstatě solidním úspěchem. V konečném pořadí nás ovšem odsunula až na 9. místo.


Kategorie II. stupně
Kategorie II. stupně

GJŠ bylo po 5. kole s náskokem celého bodu na druhé příčce. Prohry 1:3 ve dvou posledních kolech s týmy z Jeseníků ho ale posunuli 6. místo. I tak lze ale dvě přerovská družstva v nejlepší krajské desítce považovat za pěkný úspěch.


Podrobné výsledky turnajů: I. stupeň |  II. stupeň

Předvánoční přerovský šachový maraton

Týden před Vánocemi se v Přerově uskutečnily hned 4 šachové akce. Po čtvrtečním Okresním kole přeboru škol v šachu jsme v pátek 20. prosince na ZŠ Velká Dlážka uvítali Mistra České republiky z loňského ročníku přeboru škol, Viléma Faju. Na simultánce se v průběhu necelých dvou hodin prostřídalo okolo deseti dětí. Všechny partie skončily v Mistrův prospěch.


Simultánka s Mistrem České republiky – Vilémem Fajou
Simultánka s Mistrem České republiky – Vilémem Fajou

Následující den, v sobotu 21. prosince 2019, jsme v prostorech restaurace Skalka ve Vinarech u Přerova uspořádali další ročník předvánočního turnaje pro děti. Loňského ročníku se zúčastnilo 20 dětí z pěti oddílů. Toho letošního jen 10 dětí, našich svěřenců. Kvantita byla ovšem nahrazena kvalitou. Na turnaji bez začátečníků byl každý získaný bod vydřeným úspěchem. Všichni účastníci si proto domů odnesli hned dvě ceny – jednou sladkou a jednu věcnou.


Cenový fond byl bohatý
Cenový fond byl bohatý

Turnaj bez většího zaváhání a ziskem 7/7 vyhrál host z Brna, Vilém Faja. 5,5 bodů znamenalo stříbro pro loňského vítěze, Kamila Tobolíka. 4,5 bodů nakonec i přes dvě prohry a jednu remízu stačily na bronz Matějovi Haraštovi. Čtvrtou příčku v konečném pořadí obsadila a nejlepší dívkou turnaje se stala Bea Březíková.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Po nedělní pauze, kterou případní zájemci mohli letos využít k návštěvě pěkného tradičního turnaje ve Svitavách, se šachisté v Přerově sešli i v pondělí 23. prosince. Vánoční turnaj v klubu Dlažka byl otevřený i dospělým a jeho obsazení bylo opravu silné. Díky mezinárodní účasti si většina hráčů mohla zahrát i s přáteli z Islandu. Mezi žáky tu obsadil druhou příčku Petr Havránek a třetí Adam Jemelka.


Podrobné výsledky turnajů: Vánoční turnaj Vinary |  Vánoční turnaj Dlažka

Okresní kolo přeboru škol v šachu

Ve čtvrtek 19. prosince jsme v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody uspořádali okresní kolo přeboru škol v šachu. Šlo o tři samostatné turnaje družstev. I. stupeň, II. stupeň a střední školy. I přes docela velkou marodku se jich celkem zúčastnilo 58 žáků a studentů. Díky sponzorům akce, kterými letos byli Statutární město Přerov, Pekárna Racek, Meopta a Exekuce Jícha si alespoň nějakou drobnost odnesl domů každý.


Pohled do jedné ze tří hracích místností
Pohled do jedné ze tří hracích místností

Nejrychlejší průběh měl turnaj I. stupně pod vedením zkušeného trenéra, rozhodčího a organizátora šachových turnajů na Meolympiádách Jiřího Čaly. Přes 6 přihlášených družstev se nakonec dostavila jen 4. Hrálo se proto systémem každý s každým dvoukolově, tempem 2x20 minut. Turnaj naprosto drtivě ovládlo naše družstvo ZŠ Přerov Velká Dlážka. Všechny jednoznačně porazilo a s celkovým ziskem 21,5 bodů ho od druhého místa dělilo neuvěřitelných 11,5 bodů! Druhá skončila ZŠ Přerov Svisle a třetí ZŠ A MŠ Hranice Struhlovsko.


Vítězové kategorie I. stupeň: ZŠ 1. Máje Hranice
Vítězové kategorie I. stupeň: ZŠ Přerov Velká Dlážka

V kategorii II. stupně se naopak o první místo strhl mimořádně vyrovnaný boj. Po vzájemné remíze obou rivalů 2:2 nakonec rozhodl o vítězi turnaje pouhý půlbod. Tím se stalo domácí Gymnázium Jakuba Škody Přerov.


Vítězové kategorie II. stupeň: Gymnázium Jakuba Škody Přerov
Vítězové kategorie II. stupeň: Gymnázium Jakuba Škody Přerov

S druhým místem se musel spokojit náš tým ZŠ Přerov Velká Dlážka. Bronzové medaile si domů odnesli žáci ZŠ a MŠ Hranice Struhlovsko. Celý turnaj zkušeně odřídil místní profesor fyziky a matematiky a výborný přerovský šachista v jedné osobě, Pavel Hlaváček.


2. ZŠ Přerov Velká Dlážka
2. ZŠ Přerov Velká Dlážka

3. ZŠ a MŠ Hranice Struhlovsko
3. ZŠ a MŠ Hranice Struhlovsko

Turnaj nejstarších studentů připomínal v mnohém turnaj I. stupně. Stejný počet týmů, účastníků i kol. Stejná časová kontrola. A dokonce i stejný počet bodů na 1. místě. Mezi středoškoláky jednoznačně dominovalo Gymnázium Hranice. O druhé místo se pak strhl napínavý boj, který rozhodlo až závěrečné šesté kolo. Z druhého místa se nakonec radoval tým ze Střední průmyslové školy Přerov. S bronzem se tak museli stejně jako loni spokojit studenti domácího Gymnázia Jakuba Škody. Celý turnaj dokázal v pohodové atmosféře odřídit další ze zaměstnanců Meopty, Tomáš Gazda.


Vítězové kategorie střední školy: Gymnázium Hranice
Vítězové kategorie střední školy: Gymnázium Hranice

I. stupeň – 3. místo II. stupeň – 1. místo

Podrobné výsledky turnajů: I. stupeň |  II. stupeň |  Střední školy

Okresní přebor – třetího kola se zúčastnilo 11 našich svěřenců

Že to není možné? Ale ano, 5+5 může být více než 11... :-) V neděli 8. prosince proběhlo 3. kolo okresního přeboru družstev. Přestože jde o soutěž dospělých, ve všech našich utkáních od začátku sezóny byla většina družstva zatím vždy tvořena žáky. Přesto (nebo právě proto) vede naše céčko průběžné pořadí. Jak jsme ale do dvou zápasů na pěti šachovnicích dostali 11 našich svěřenců?


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Pohled do hrací místnosti to trochu prozrazuje. Hrálo se na více šachovnicích. Vedle okresního přeboru jsme vměstnali i přerovskou amatérskou ligu a malý doprovodný turnaj. Celkem tak k šachovnicím usedlo rekordních 26 šachistů. Přičteme-li i rozhodčího a diváky, v hrací místnosti moc volného místa nezbývalo. Mimořádného úspěchu zde dosáhl Matěj Harašta, který tu splnil část podmínky pro bronzovou výkonnostní třídu. Spokojený byl jistě i Kamil Tobolík, kterému se podařilo porazit svého trenéra. Bodovali ještě i Adam Jemelka, Kristian Poljak, Martin Hýbner a Roman Valentovič. Posledním dvěma jmenovaným se navíc podařilo odehrát jejich nejdelší partii v životě, což je také velký úspěch. Pěkné a bojovné partie ale předvedli úplně všichni.

4. kolo nás čeká až v novém roce, v neděli 19. ledna. Předtím ale v Přerově proběhne celá řada turnajů. Po Okresním přeboru škol, který se odehraje ve čtvrtek 19. prosince a šachové simultánce s žákovským mistrem České republiky v pátek 20. prosince nás v sobotu 21. prosince čeká Vánoční šachový turnaj pro děti. V úterý 23. prosince pak v klubu Dlažka proběhne Vánoční turnaj i pro dospělé. Na konci prázdnin se na stejném místě můžeme těšit na turnaj v klasickém šachu. Jediný svého druhu za celý rok v Přerově, bylo by tedy škoda si jej nechat ujít. Člověk ušetří náklady za dopravu i ubytování. Novoroční turnaj se odehraje ve dvou výkonnostních kategoriích. Žáci, kteří znají základní pravidla zahájení a není pro ně problém dát soupeři mat samotnou dámou nebo věží, by se určitě měli zúčastnit.Mikulášský turnaj aneb školní kolo přeboru škol v šachu

V úterý 3. prosince jsme místo klasického kroužku uspořádali Mikulášský turnaj. Ten se hrál také jako školní kolo přeboru škol v šachu. Většina účastníků si tak kromě pěkných cen vybojovala i postup do okresního kola, kde budou svoji školu reprezentovat v týmech. To proběhne ve čtvrtek 19. prosince v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody.


Cenový fond
Cenový fond byl jako vždy bohatý

Hrálo se odděleně v kategoriích začátečníků a pokročilých. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 16 hráčů, o dva více než loni.


Pohled do hrací místnosti a na ceny
Pohled do hrací místnosti

Turnaj začátečníků vyhrál naprosto suverénně Tomáš Pohančeník. Uhrál fantastických sedm bodů ze sedmi. Pro náš tým bude velkou posilou. Boj o další medaile byl ale velmi vyrovnaný. Z té stříbrné se nakonec mohl s pěti body radovat Martin Hýbner. Oproti loňsku si polepšil dvojnásobně. O 2,5 bodů si oproti loňsku přilepšil i Matěj Nebojsa. S 4,5 body získal bronz. Partu držel i Roman Valentovič. Rovněž připsal o 2,5 bodů více než loni a se 4 body obsadil pěkné 4. místo.

Pro ostatní hráče už šlo v tomto tradičním turnaji o premiéru. Nejlépe z nováčků si vedl Kvido Vincenec. Od medaile jej dělila jen jedna výhra. Příjemným překvapením turnaje byl také Viktor Zobač. Přestože se teprve před měsícem a půl začal učit tahat figurkami, uhrál 2,5 bodů. Statečně bojovali i Nicholas Damborský a Ondra Sukup.

V turnaji pokročilých bojovalo o první místo reálně 5 vážných zájemců. Nejúspěšnější byla s jedinou prohrou Beáta Březíková. Druhé místo obsadil s 5,5 body nejmladší účastník turnaje pokročilých – Kristian Poljak. 4,5 bodů stačily na bronzovou medaili jeho staršímu bratrovi – Lucianovi Poljakovi. Těsně v závěsu za nimi se umístili Vojta Peluha a Petr Havránek. S malým odstupem za skupinkou těchto ostřílených borců pak skončili Daniel Jemelka, František Kužel a Honza Zapletal.


Vítězové
Vítězové

Podrobné výsledky turnajů: Začátečníci |  Pokročilí

ŠK Vinary B × ŠK Vinary C

V Oblastním přeboru družstev máme s naším přerovským Áčkem za sebou už dva úspěšné zápasy. Okresní přebor začal později. V neděli 10. listopadu proběhlo 1. kolo. Ve vzájemném derby se v něm potkalo naše Béčko s Céčkem. K zápasu zasedlo 6 žáků "základní školy", 3 středoškoláci a 5 těžce pracujících. :-)


ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti
ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti

Bratrovražedný souboj dopadl lépe pro naše Céčko. Slavilo výhru 6,5:0,5. Další kolo okresního přeboru je v plánu v neděli 24. listopadu. Jedeme do Hradčan. Z důvodu lichého počtu družstev má ale naše Céčko volno. Možnost zahrát si tak budou mít z žáků pouze Kuba Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Matěj Hrazdíra, Beáta Březíková, Lenka, Lucian a Kristian Poljakovi, Matyáš Mikeš, Matěj Nebojsa, Daria Ilieva, Lukáš Herčík, Martin Hýbner a Eliška Přikrylová.

Žáci z našeho Céčka (Kamil Tobolík, Adam a Daniel Jemelkovi, Petr Havránek, Vojta Peluha, Ruda Lasák, Kvido Vincenec, Honza Zapletal, Tomáš Pohančeník, Štěpán Netopil, Nicholas Damborský, Roman Valentovič a František Kužel) dostanou tedy příležitost až během 3. kola, v neděli 8. prosince. Budeme domácí. Zápas začíná v 10:00.


Úspěšné mistrovství Moravy a Slezska

Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční žákovské Mistrovství Moravy a Slezska v šachu. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Naše přerovská výprava se MMaS zúčastnila už potřetí v řadě. Šachový program jsme si zpestřili bowlingem, návštěvami bazénu a sauny, noční hrou a procházkou do pohádkového lesa.


Bowling
Bowling

V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo téměř 300 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Kvido Vincenec, Beáta Březíková, František Kužel, Vojtěch Peluha, Petr Havránek a Kamil Tobolík.


Jedna ze tří hracích místností
Jedna ze tří hracích místností


Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. A to se nám povedlo. Vedle nabytých turnajových zkušeností si děti procvičily svou paměť a představivost. Výkonnostní rozdíl je po šachovém týdnu vidět u všech.


Kategorie dětí do 10 let
Kategorie do 10 let

Mezi těmi nejmladšími (2010 a mladší) nás reprezentoval Kvido Vincenec. Šlo o jeho úplně první zkušenosti s vážnými partiemi. Kvido je mimořádně chytrý a má v sobě obrovský potenciál. V průběhu MMaS se naučil správně zapisovat partie, zdokonalil si svou šachovou paměť a výrazně zlepšil svá zahájení. Úměrně svému věku a zkušenostem zatím hraje velmi rychle, během turnaje se ale i v tomto zlepšil.


František Kužel
Franta Kužel

V kategorii dětí do 12 let (2008 a mladší) nás reprezentovali František Kužel a Beáta Březíková. Oba oproti loňsku přešli do vyšší věkové skupiny. Přesto se oběma podařilo uhrát stejný počet bodů i proti starším soupeřům! To je mimořádný úspěch. Franta ještě stále doplácel na příliš rychlou hru. Zato Bea za poslední rok šachově neuvěřitelně poskočila.

Díky řešení diagramů podstatně zlepšila svůj taktický postřeh. Vylepšila také znalost zahájení a především se dokáže nad jedním problémem déle zamyslet, využít dostatku času a najít správné řešení. Krásnou ukázkou může být např. partie z prvního kola, ve které nedala šanci papírovému favoritovi z Ústí. V předchozím průběhu se jí podařilo proniknout dámou do soupeřova tábora a připravit ho o dva pěšce. Na diagramu vidíte závěr jejich partie. Pozice je na první pohled poměrně nepřehledná. Dokážete najít nejlepší pokračování?


Jakub Matůš x Beáta Březíková - ČNT
Jakub Matůš x Beáta Březíková - ČNT

Jedinou rychlou cestou je 29...Da4!. Soupeř má v jeden okamžik napadené obě věže. Zdánlivé řešení 30.Vdd5 nefunguje pro 30...Sb3! (nebo i Se4) 31.Vdc5 b6!.


Jakub Matůš x Beáta Březíková - BNT
Jakub Matůš x Beáta Březíková - BNT

Kuba se pokusil ještě hru trochu zamotat tahem 32.Vxe5, po 32...Jxe5 33.Vxe5 Vxe5! 34.Jxe5 Db5! se byl nucen vzdát. Ztrácí další materiál.


Vojta Peluha
Vojta Peluha

V kategorii do 14 let (2006 a mladší) nás reprezentovali Vojta Peluha a Petr Havránek. Pro oba tu šlo o velice náročný turnaj. Drtivá většina jejich soupeřů byla papírovými favority. Přesto se oběma klukům podařilo hned několikrát zabodovat. Vojta i přes několik nehod uhrál velmi pěkných 3,5 bodů a v konečném pořadí obsadil solidní 65. místo. Příští rok, kdy může ještě stále hrát ve stejné kategorii, tak klidně může usilovat i o místo v první desítce. Petrovi se dařilo dokonce ještě o kousek víc. Uhrál 4 body a v konečném pořadí vybojoval 54. příčku. Oproti nasazení si tak polepšil o 14 míst!


Petr Havránek
Petr Havránek

V kategorii žáků do 16 let (2004 a mladší) jsme letos žádného zástupce bohužel neměli. V doprovodném turnaji ale zazářil Kamil Tobolík. Přestože všechna kola byli papírovými favority jeho soupeři, uhrál 4,5 bodů a v konečném pořadí obsadil skvělé 19. místo. Oproti nasazení si polepšil o 17 míst. Cenná je zejména jeho výhra z pátého kola, díky které splnil první třetinu druhé podmínky pro zisk bronzové výkonnostní třídy.


Výsledky turnaje: U10 |  U12 |  U14 |  Open


Z Jeseníku vezeme kompletní sbírku medailí

V sobotu 19. října 2019 proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Z Přerva se jej zúčastnili 4 žáci. A všichni nás reprezentovali velice dobře.

V kategorii do 10 let nás reprezentoval Kristian Poljak. Vyhrál prvních 5 kol a s bodovým náskokem obsadil v průběžném pořadí 1. příčku. Poslední dvě kola se mu ale nepovedla a klesl na 3. místo. V kategorii dětí do 12 let skončila mezi dívkami první (a nebýt prohry v posledním kole i mezi kluky) Bea Březíková. Bez jediné prohry turnajem prošel a druhé místo obsadil Matěj Harašta. Dobře dopadl i poslední z přerovské výpravy – Lucian Poljak. V kategorii žáků do 14 let obsadil pěknou 8. příčku.

H12 – 2. místo D12 – 1. místo H10 – 3. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | Open

Zahajovací turnaj – počet zájemců roste

V úterý 1. října proběhl na ZŠ Velká Dlážka zahajovací turnaj. Každým rokem se nám počet účastníků zvyšuje o čtyři. To letos vedlo ke dvěma samostatným turnajům. Turnaj I. stupně se zúčastnilo 8 dětí, turnaje II. stupně 6 žáků. Obě kategorie se hrály systémem každý s každým. Celkem jsme tak mohli vidět 43 zajímavých partií. Cenový fond byl jako vždy bohatý. Každý si domů odnesl rovnou dvě ceny – jednu sladkou a jednu věcnou.


Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti
Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti

Turnaj prvního stupně vyhrál Kristian Poljak, který získal 6,5 bodů ze 7 možných. Jen o půl bodu méně uhrál druhý v konečném pořadí, Daniel Jemelka. 5,5 bodů a bronzovou medaili vybojoval František Kužel. Skvělý výkon!


Vítězové kategorie I. stupně: František Kužel, Kristian Poljak, Daniel Jemelka
Vítězové kategorie I. stupně: František Kužel, Kristian Poljak, Daniel Jemelka

Kategorie II. stupně byla mimořádně vyrovnaná, neměla jednoznačného favorita ani vítěze. Velký úspěch z loňska se podařilo zopakovat Vojtovi Peluhovi. Minulý ročník vyhrál, přestože věkově spadal ještě na I. stupeň. Vojtu letos přemohla pouze Beáta Březíková. Dvě prohry ji ale odsunuly až na 4. příčku. Stejně jako loni skončil těsně za Vojtou Adam Jemelka. Třetí příčku obsadil Matěj Harašta.


Vítězové kategorie II. stupně: Matěj Harašta, Vojta Peluha, Adam Jemelka
Vítězové kategorie II. stupně: Matěj Harašta, Vojta Peluha, Adam Jemelka


Zahájení šachového kroužku na ZŠ Velká Dlážka

Náš šachový kroužek odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. Na turnaj není přihláška předem nutná, stačí až na místě. Pro děti, které šachy ještě neumí, první kroužek proběhne o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.

Pro přihlášení stačí vyplnit přihlášku, která je zde ke stažení online. Pololetní poplatek je 500 Kč. Přihlášku můžete trenérovi předat osobně, případně stačí poslat její scan (aeffenberger@zskuldova.cz). Poplatek lze uhradit přímo v kroužku v hotovosti nebo v předstihu na účet č. 246985356/0300. Variabilní symbol by pak mělo být datum narození dítěte ve formátu RRMMDD.


Vinarský král

V sobotu 14. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 44 hráčů, necelou čtvrtinu tvořily děti.


Vinarský král – pohled do hracího sálu
Vinarský král – pohled do hracího sálu

Nejúspěšnější z našich svěřenců byl Adam Jemelka, který uhrál 4,5 bodu. Oproti loňsku si tak polepšil o bod a půl. Druhý mezi žáky z našeho klubu skončil Matěj Harašta. Ten uhrál o půl bodu více než loni. Třetí místo obsadil Matěj Hrazdíra, který se k šachům vrátil po několikaleté pauze. Velmi dobrý turnaj odehráli také Kristian a Lucian Poljakovi. Oba si zde uhráli 3. výkonnostní třídu. Ta jen o půl bodu unikla Rudovi Lasákovi.


Největší přerovský úspěch za posledních 20 let!

Třešť. V sobotu 7. a v neděli 8. září vybojovala Beáta Březíková 4. příčku na mistrovství v rapidšachu dívek do 10 let. Stala se nejúspěšnějším členem výpravy z celého Olomouckého kraje napříč všemi kategoriemi. Beu předběhly pouze 3 dívky z Frýdku-Místku. Tam ovšem do žákovského šachu již několik let ročně investují miliony a děti se tu běžně s šachem systematicky seznamují už v mateřských školách.

Kromě Beáty se na MČR kvalifikoval i Matěj Harašta. Ten tu sbíral spíše zkušenosti, ve stejné kategorii ale bude mít šanci hrát i příští rok.

4. místo

Výsledky MČR:  D10 | H12

Zahájení nové sezóny

Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím šachovým turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. První tréninky pak proběhnou o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.

Ve středu 28. 8. zahájily pravidelné středeční šachové schůzky na Kuželně (17:00 - 18:30) pro děti i dospělé. V sobotu 14. 9. proběhne náš tradiční Vinarský král (propozice). Pomalu se blíží také uzavěrka přihlášek na letošní Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu (propozice).


MMaS – Mistrovství Morovy a Slezska mládeže před námi

Také letos se během podzimních prázdnin zúčastníme nejvýznamnějšího žákovského turnaje v našem regionu. Děti budou hrát o postupy na mistrovství republiky, sehrané partie se budou rozebírat, šest dnů bude věnováno hlavně šachu. Každému aktivnímu účastníku dá tento týden tolik, co půl roku v kroužku.Školní rok 2018/2019

Školní rok 2017/2018

Školní rok 2016/2017