Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka (2022/23)


Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka ve školním roce 2022/23 neprobíhá.

Zájemci mohou využívat např. těchto možností:

1) Středa od 17:00 v klubovně Kuželny
Kopaniny 4, Přerov, 1. poschodí, vchod přes restauraci.

2) Čtvrtek od 16:00 do 17:00 na Atlase
Vhodné i pro začátečníky (tel. 608 618 163).

3) Páteční schůzky pro pokročilé a dospělé
Pod vedením Tomáše Přikryla (tel. 604 653 149).


Vinarský princ

V pátek 3. června proběhl ve Vinarech na Skalce tradiční žákovský turnaj Vinarský princ. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 15 minut. Sešlo se tu 18 dětí.

Vítězem turnaje se se šesti body stal Michael Vasyljuk. O půl bodu méně uhrál druhý Kristian Poljak a třetí místo vybojoval vítěz předloňského ročníku Matěj Harašta. Nejlepší dívkou turnaje se stala Beáta Březíková.Závěrečný šachový turnaj s handicapem na ZŠVD

V úterý 7. června jsme v rámci zakončení letošního šachového kroužku uspořádali závěrečný turnaj. Hrálo se již dříve osvědčeným systémem na pět kol tempem 2 x 10 minut s handicapem. Ten spočíval v kratším čase u zkušenějších hráčů. Díky tomu jsme mohli pozorovat napínavé souboje i v partiích, které by se jinak hrály na jednu branku.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Turnaje se zúčastnilo celkem 18 hráčů, což je náš nový rekord. Pro nedostatek klasických souprav větší zábavu se na první šachovnici hrálo se speciální soupravou "šachy na slepo" – oba hráči měli stejnou barvu figurek. Vyhlášení pak proběhlo v kategoriích mladší (do 4. třídy) a starší žáci. Každý si domů odnesl jednu sladkou a jednu věcnou odměnu. Vítězové obou kategorií navíc i medaili.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Kategorii mladších žáků vyhrál Daniel Komárek. Stříbrnou medaili získal Roman Valentovič a bronzovou Nikolas Heger. Všichni shodně uhráli 2 body. V kategorii starších žáků uhráli hned 3 kluci 4 body. Nejlepší pomocné hodnocení měl a zlatou medaili získal Adam Jemelka. Skvělý turnaj odehrál a na druhém místě skončil Vojta Peluha, který podlehl jen vítězi turnaje. Třetí příčku obsadil Vladimír Vasyljuk.


Vítězové
Vítězové


Závěrečný kroužek

V úterý 31. května proběhl závěrečný šachový kroužek tohoto školního roku. Jeho náplní bylo vyhlášení všech tří dlouhodobých turnajů, předání šachových vysvědčení a volné partie. Ty byly ztíženy hrou "naslepo" (viz foto). Na některých šachovnicích se místo klasických šachů hrály tříšachové šachy a na závěr si ještě většina vyzkoušela i holanďany. Část zkušenějších dokonce i ty ve stížené formě "naslepo".


Šachy naslepo
Šachy "naslepo"

Příští týden proběhne místo klasického tréninku Závěrečný šachový turnaj s handicapem. Turnaj je otevřen všem zájemcům, nejen členům našeho kroužku. Začátek prezence je v 15:30, předpokládaný konec v 17:45. V pátek 10. června pak ještě proběhne tradiční rozloučení s šachovou sezónou na našem Vinarském princi.


Úspěch na mistrovství České republiky mužů v šachu

V půlce května proběhlo v Ústí nad Labem mistrovství České republiky mužů v šachu. Z našeho klubu se jej zúčastnil teprve čtrnáctiletý Timofey Bokhnak. A v konkurenci těch nejlepších z celé země se vůbec neztratil. Ač měl dle tabulkových předpokladů skončit předposlední, vybojoval fantastické čtyři body z devíti. Zařadil se tak mezi největší skokany turnaje a v kategorii do 16 let skončil na 8. místě. Gratulujeme!


Krajský přebor družstev starších žáků – první a třetí místo!

Od pátku 29. dubna do neděle 1. května probíhal v Cholině Krajský přebor družstev starších žáků. První a třetí místo obsadily naše přerovské týmy. Druhé skončilo družstvo Prostějova. O kluky se na místě starala dvojice mladých nadšených trenérů – Kamil Tobolík a Vilém Faja (mistr České republiky).


Vinary A
Vinary A


Vinary B
Vinary B


Vedoucí Kamil Tobolík a Vilém Faja
Vedoucí Kamil Tobolík a Vilém Faja

Jarní turnaj

V neděli 24. dubna proběhl ve Vinarech tjarní turnaj pro děti. Zúčasnilo se jej 15 žáků. I díky 4 klukům z Ukrajiny šlo o velmi silný turnaj. Vítězem turnaje se stal Yehor Marynychenko, druhý skončil Vladimír Vasilyuk a třetí místo obsadil jeho bratr Michael Vasilyuk.


Trubičkový šachový kroužek

V úterý 12. dubna jsme v kroužku společně oslavili velký úspěch některých našich svěřenců na KP družstev mladších žáků. Každý si tak mohl pochutnat na dvou lahodných domácích trubičkách.


Krajský přebor družstev mladších žáků – další velký úspěch

V sobotu 2. dubna proběhl v Olomouci krajský přebor družstev mladších žáků. V konkurenci těch nejlepších z celého kraje se nám i přes onemocnění našeho nejzkušenějšího hráče vybojovat fantastické 2. místo! Podařilo se nám vypravit dva týmy a také do nich zapojit několik velmi šikovných dětí z Ukrajiny. Za podporu naší výpravy patří velké poděkování i přerovské Meoptě.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Naše barvy statečně hájili Justýna Prusková, Tomáš Pohančeník, Daniel Jemelka, Kvido Vincenec, Nikolas Heger, Vladimír Vasyljuk, Michael Vasyljuk, Matvey Bokhnak Julie Řezáčová a Suri Zedek.

Turnaj byl dle očekávání velmi silný. Nejúspěšnější byl olomoucký tým A64 Grygov. Všechny soupeře jednoznačně přehrál a zaslouženě tak celý turnaj vyhrál. Druhý skončil náš tým Vinary Meopta B a bronzové medaile vybojovaly děti z Jeseníku. Náš druhý tým vybojoval i přes zmíněné oslabení pěknou 4. příčku.


2. místo – Vinary Meopta B
2. místo – Vinary Meopta B

4. místo – Vinary Meopta A
4. místo – Vinary Meopta A


Okresní přebor – 2. domácí kolo

V neděli 20. 2. 2022 proběhlo ve Vinarech na Skalce 2. domácí kolo okresního přeboru. A v naší vinarské základně se tentokrát sešlo dokonce 15 našich svěřenců! Našimi soupeři byli hráči z Citova a ze Skaličky.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Po partii následoval rozbor a po něm tradiční pizza. Všichni se tak naučili něco nového a příště budou zase o trochu nebezpečnějšími hráči. Těm, kterým se dnes zvítězit nepodařilo, se to proto povede jistě příště. :-)


Okresní přebor – ŠK Vinary B × ŠK Vinary C

Rekord! 14 žáků z Přerova a blízkého okolí si přišlo zahrát vážnou partii. Nic děti nemůže šachově posunout víc, než vážná partie s následným rozborem. Jsme proto moc rádi, že jsme se v sobotu 22. ledna 2022 sešli ve Vinarech na Skalce v tak hojném počtu. Pro některé šlo o úplně první zkušenost s tímto formátem hry, jiní už jsou ostřílení borci.


ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti
ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti

Nejdelší partii dokázali odehrát Beáta Březíková a Tomáš Pohančeník. Obstojně dlouho dokázali hrát i Matěj Bokhnak, Matěj Harašta, Kvido Vincenec a Kristian Poljak. Ostatní mají v tomto směru ještě obrovský prostor pro zlepšení.

O mimořádně úspěšný den šlo i z pohledu zápočtů pro lepší barevnou výkonnostní třídu. Zelenou výkonnostní třídu si uhráli Roman Valentovič a Nicholas Damborský. Dorovnali tak Honzu Zapletala, kterému se to samé povedlo na posledním úterním tréninku. Všichni tři nyní začínají bojovat o modrou výkonnostní třídu, kterou si minulý týden splnil další z dnešních bojovníků – Martin Hýbner. Pro příliš svižnou hru tu ale bohužel rychle podlehl zkušenějšímu Lucianovi Poljakovi. Dvě ze tří podmínek si uhrál Lukáš Zemánek – pro oranžovou výkonnostní třídu a Daniel Komárek – ten na žlutou výkonnostní třídu. Poslední chybějící podmínku pro tutéž VT si tu splnil Nikolas Heger.


Středeční šachové schůzky na Kuželně obnoveny

Od středy 5. ledna obnovujeme naše pravidelné šachové schůzky na Kuželně (Kopaniny 4). Začátek vždy v 17:00. Jsou vhodné pro mírně pokročilé a pokročilé a účastnit se jich mohou i dospělí.


Vánoční šachový turnaj s handicapem na ZŠVD

V úterý 21. prosince jsme místo klasického kroužku uspořádali Vánoční turnaj. Hrálo se pět kol tempem 2 x 10 minut s handicapem. Ten spočíval v kratším čase u zkušenějších hráčů. Díky tomu jsme mohli pozorovat napínavé souboje i v partiích, které by se jinak hrály na jednu branku.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Turnaje se zúčastnilo celkem 12 hráčů. 6 z I. stupně a 6 z II. stupně. Všichni hráli dohromady, ale vyhlášení proběhlo odděleně. Každý si domů odnesl dvě výhry. Ti nejlepší pak i medaile. Níže můžete vidět, že cenový fond byl skutečně bohatý. I ten úplně poslední měl stále velký výběr.


Cenový fond
Cenový fond byl jako vždy bohatý

Celý turnaj a tedy i kategorii II. stupně ovládl s plným bodovým ziskem 5/5 náš nový svěřenec Timofey Bokhnak, který měl na všechny své partie jen jednu jedinou minutu. Kategorii I. stupně vyhrál s třemi body jeho mladší bratr Matvii Bokhnak. Pro ani jednoho z kluků nešlo zcela jistě o poslední zlato, oba jsou velmi talentovaní.

Druhé místo v kategorii II. stupně i v celém turnaji vybojoval se ziskem 4/5 Vojtěch Peluha a třetí příčku obsadil Lucian Poljak. Nechybělo mu ale mnoho ani k 1. místu. V posledním kole prohrál na čas s Timofeyem, přičemž soupeři zbyla pouhá vteřina! Je ovšem pravda, že na začátku partie měl Lucian díky handicapu pětiminutový náskok. Stejný počet bodů jako Lucian získal i Daniel Jemelka, kvůli horšímu pomocnému hodnocení se ale musel spokojit s bramborou.

Stříbrnou medaili v kategorii I. stupně si domů odnesl Kristian Poljak a bronzovou Martin Hýbner. Oba porazili shodně po třech soupeřích. Pomyslnou bramborovou medaili získal Jakub Pešák, pro kterého šlo o turnajovou premiéru.


Vítězové
Vítězové


MČR v bleskovém šachu

V sobotu 11. prosince proběhne v Brně MČR v bleskovém šachu. Turnaj je otevřený, zúčastnit se jej tedy může každý hráč registrovaný v ŠSČR. Cenový fond turnaje je 230 000 Kč. Vítěz hlavní kategorie bere 30 000 Kč. Proti níže zmíněnému zápasu o titul Mistra světa to jsou sice jen drobné, na české poměry je ale výhra 30 000 Kč za jednodenní turnaj velmi hezká.


Magnus Carlsen × Ian Nepomniachtchi

V pátek 26. listopadu zahájil 1. partií boj o titul Mistra světa v šachu. Vyzyvatelem toho současného (Magnuse Carlsena z Norska) je Ian Nepomniachtchi z Ruska. Cenový fond činí $2 mil., tedy něco málo přes 45 000 000 Kč. Z této částky dostal každý z hráčů 4 500 000 Kč předem na přípravu. Přímý komentovaný přenos je k dohledání v mnoha světových jazycích. Anglicky např. na chess24.com. České videorozbory jsou pak např. na www.nss.cz.


Přerov x Prostějov

V neděli 7. listopadu proběhlo 2. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. Do Přerova za námi přijel mladý tým z Prostějova. Žákům jsme dali prostor i my. Z šestnácti hráčů proto bylo 12 "školou povinných". To je velmi pozitivní. Ukazuje to na fakt, že šachy u nás v regionu nevymírají.

Po výhře v 1. kole s vítězem předchozího ročníku z Olomouce jsme utrpěli těsnou porážku 3,5:4,5. Je krásné, že tabulkové předpoklady se potvrdily jen na jedné šachovnici. Na zbylých sedmi by se sázkové kanceláře do výsledku netrefili. Soupeřům gratulujeme, příští rok jim máme porážku v plánu vrátit. :-)


Přerov × Prostějov – pohled do hrací místnosti
Přerov × Prostějov – pohled do hrací místnosti


Vinarský král

V neděli 19. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 60 hráčů, o polovinu více než loni. Turnaj se hrál i jako přebor žáků (2006 a mladší) našeho klubu. Vítězem této kategorie se stal Kristian Poljak, druhý skončil Matěj Harašta a třetí místo obsadil Lucian Poljak. Mezi dospělými a dorostenci byl nejúspěšnější Vilém Faja.


Zahajovací turnaj se ruší

Zahajovací turnaj se z důvodu kolize se státním svátkem (není škola ani družina) ruší.


Zahajovací turnaj a první šachový trénink

V úterý 28. září se na ZŠ Velká Dlážka uskuteční tradiční Zahajovací turnaj. V úterý 5. října proběhnou první letošní tréninky. Na všechny nové i stávající zájemce se už teď těšíme. :-)


Obnovení šachového života

1. září obnovujeme středeční schůzky (od 17:00 do 18:30) na Kuželně (Kopaniny 626/4) a 3. září obnovujeme páteční tréninky ve Vinarech na Skalce (od 17:00 do 18:00). Zahájení ostatních tréninků je v plánu koncem září / začátkem října.

V půlce září proběhnou 2 dětské turnaje a Vinarský král pro děti i dospělé. V sobotu 11. 9. se můžete těšit na Českoveský turnaj mládeže, v sobotu 18. 9. se uskuteční 1. turnaj z Grand Prix mládeže v rapid šachu Memoriál Svatopluka Hastíka v Jeseníku a Vinarský král nás čeká v neděli 19. září.
Školní rok 2020/2021

Školní rok 2019/2020

Školní rok 2018/2019

Školní rok 2017/2018

Školní rok 2016/2017