V pátek 3. června proběhl ve Vinarech na Skalce tradiční žákovský turnaj Vinarský princ. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 15 minut. Sešlo se tu 18 dětí.
Vítězem turnaje se se šesti body stal Michael Vasyljuk. O půl bodu méně uhrál druhý Kristian Poljak a třetí místo vybojoval vítěz předloňského ročníku Matěj Harašta. Nejlepší dívkou turnaje se stala Beáta Březíková.
V úterý 7. června jsme v rámci zakončení letošního šachového kroužku uspořádali závěrečný turnaj. Hrálo se již dříve osvědčeným systémem na pět kol tempem 2 x 10 minut s handicapem. Ten spočíval v kratším čase u zkušenějších hráčů. Díky tomu jsme mohli pozorovat napínavé souboje i v partiích, které by se jinak hrály na jednu branku.
Turnaje se zúčastnilo celkem 18 hráčů, což je náš nový rekord.
Pro nedostatek klasických souprav větší zábavu se na první
šachovnici hrálo se speciální soupravou "šachy na slepo" – oba hráči měli stejnou barvu figurek.
Vyhlášení pak proběhlo v kategoriích mladší (do 4. třídy) a starší žáci.
Každý si domů odnesl jednu sladkou a jednu věcnou odměnu.
Vítězové obou kategorií navíc i medaili.
Kategorii mladších žáků vyhrál Daniel Komárek. Stříbrnou medaili získal Roman Valentovič a bronzovou Nikolas Heger. Všichni shodně uhráli 2 body. V kategorii starších žáků uhráli hned 3 kluci 4 body. Nejlepší pomocné hodnocení měl a zlatou medaili získal Adam Jemelka. Skvělý turnaj odehrál a na druhém místě skončil Vojta Peluha, který podlehl jen vítězi turnaje. Třetí příčku obsadil Vladimír Vasyljuk.
V úterý 31. května proběhl závěrečný šachový kroužek tohoto školního roku. Jeho náplní bylo vyhlášení všech tří dlouhodobých turnajů, předání šachových vysvědčení a volné partie. Ty byly ztíženy hrou "naslepo" (viz foto). Na některých šachovnicích se místo klasických šachů hrály tříšachové šachy a na závěr si ještě většina vyzkoušela i holanďany. Část zkušenějších dokonce i ty ve stížené formě "naslepo".
Příští týden proběhne místo klasického tréninku Závěrečný šachový turnaj s handicapem. Turnaj je otevřen všem zájemcům, nejen členům našeho kroužku. Začátek prezence je v 15:30, předpokládaný konec v 17:45. V pátek 10. června pak ještě proběhne tradiční rozloučení s šachovou sezónou na našem Vinarském princi.
V půlce května proběhlo v Ústí nad Labem mistrovství České republiky mužů v šachu. Z našeho klubu se jej zúčastnil teprve čtrnáctiletý Timofey Bokhnak. A v konkurenci těch nejlepších z celé země se vůbec neztratil. Ač měl dle tabulkových předpokladů skončit předposlední, vybojoval fantastické čtyři body z devíti. Zařadil se tak mezi největší skokany turnaje a v kategorii do 16 let skončil na 8. místě. Gratulujeme!
Od pátku 29. dubna do neděle 1. května probíhal v Cholině Krajský přebor družstev starších žáků. První a třetí místo obsadily naše přerovské týmy. Druhé skončilo družstvo Prostějova. O kluky se na místě starala dvojice mladých nadšených trenérů – Kamil Tobolík a Vilém Faja (mistr České republiky).
V neděli 24. dubna proběhl ve Vinarech tjarní turnaj pro děti. Zúčasnilo se jej 15 žáků. I díky 4 klukům z Ukrajiny šlo o velmi silný turnaj. Vítězem turnaje se stal Yehor Marynychenko, druhý skončil Vladimír Vasilyuk a třetí místo obsadil jeho bratr Michael Vasilyuk.
V úterý 12. dubna jsme v kroužku společně oslavili velký úspěch některých našich svěřenců na KP družstev mladších žáků. Každý si tak mohl pochutnat na dvou lahodných domácích trubičkách.
V sobotu 2. dubna proběhl v Olomouci krajský přebor družstev mladších žáků. V konkurenci těch nejlepších z celého kraje se nám i přes onemocnění našeho nejzkušenějšího hráče vybojovat fantastické 2. místo! Podařilo se nám vypravit dva týmy a také do nich zapojit několik velmi šikovných dětí z Ukrajiny. Za podporu naší výpravy patří velké poděkování i přerovské Meoptě.
Naše barvy statečně hájili Justýna Prusková, Tomáš Pohančeník, Daniel Jemelka, Kvido Vincenec, Nikolas Heger, Vladimír Vasyljuk, Michael Vasyljuk, Matvey Bokhnak Julie Řezáčová a Suri Zedek.
Turnaj byl dle očekávání velmi silný. Nejúspěšnější byl olomoucký tým A64 Grygov. Všechny soupeře jednoznačně přehrál a zaslouženě tak celý turnaj vyhrál. Druhý skončil náš tým Vinary Meopta B a bronzové medaile vybojovaly děti z Jeseníku. Náš druhý tým vybojoval i přes zmíněné oslabení pěknou 4. příčku.
V neděli 20. 2. 2022 proběhlo ve Vinarech na Skalce 2. domácí kolo okresního přeboru. A v naší vinarské základně se tentokrát sešlo dokonce 15 našich svěřenců! Našimi soupeři byli hráči z Citova a ze Skaličky.
Po partii následoval rozbor a po něm tradiční pizza. Všichni se tak naučili něco nového a příště budou zase o trochu nebezpečnějšími hráči. Těm, kterým se dnes zvítězit nepodařilo, se to proto povede jistě příště. :-)
Rekord! 14 žáků z Přerova a blízkého okolí si přišlo zahrát vážnou partii. Nic děti nemůže šachově posunout víc, než vážná partie s následným rozborem. Jsme proto moc rádi, že jsme se v sobotu 22. ledna 2022 sešli ve Vinarech na Skalce v tak hojném počtu. Pro některé šlo o úplně první zkušenost s tímto formátem hry, jiní už jsou ostřílení borci.
Nejdelší partii dokázali odehrát Beáta Březíková a Tomáš Pohančeník. Obstojně dlouho dokázali hrát i Matěj Bokhnak, Matěj Harašta, Kvido Vincenec a Kristian Poljak. Ostatní mají v tomto směru ještě obrovský prostor pro zlepšení.
O mimořádně úspěšný den šlo i z pohledu zápočtů pro lepší barevnou výkonnostní třídu. Zelenou výkonnostní třídu si uhráli Roman Valentovič a Nicholas Damborský. Dorovnali tak Honzu Zapletala, kterému se to samé povedlo na posledním úterním tréninku. Všichni tři nyní začínají bojovat o modrou výkonnostní třídu, kterou si minulý týden splnil další z dnešních bojovníků – Martin Hýbner. Pro příliš svižnou hru tu ale bohužel rychle podlehl zkušenějšímu Lucianovi Poljakovi. Dvě ze tří podmínek si uhrál Lukáš Zemánek – pro oranžovou výkonnostní třídu a Daniel Komárek – ten na žlutou výkonnostní třídu. Poslední chybějící podmínku pro tutéž VT si tu splnil Nikolas Heger.
Od středy 5. ledna obnovujeme naše pravidelné šachové schůzky na Kuželně (Kopaniny 4). Začátek vždy v 17:00. Jsou vhodné pro mírně pokročilé a pokročilé a účastnit se jich mohou i dospělí.
V úterý 21. prosince jsme místo klasického kroužku uspořádali Vánoční turnaj. Hrálo se pět kol tempem 2 x 10 minut s handicapem. Ten spočíval v kratším čase u zkušenějších hráčů. Díky tomu jsme mohli pozorovat napínavé souboje i v partiích, které by se jinak hrály na jednu branku.
Turnaje se zúčastnilo celkem 12 hráčů. 6 z I. stupně a 6 z II. stupně. Všichni hráli dohromady, ale vyhlášení proběhlo odděleně. Každý si domů odnesl dvě výhry. Ti nejlepší pak i medaile. Níže můžete vidět, že cenový fond byl skutečně bohatý. I ten úplně poslední měl stále velký výběr.
Celý turnaj a tedy i kategorii II. stupně ovládl s plným bodovým ziskem 5/5 náš nový svěřenec Timofey Bokhnak, který měl na všechny své partie jen jednu jedinou minutu. Kategorii I. stupně vyhrál s třemi body jeho mladší bratr Matvii Bokhnak. Pro ani jednoho z kluků nešlo zcela jistě o poslední zlato, oba jsou velmi talentovaní.
Druhé místo v kategorii II. stupně i v celém turnaji vybojoval se ziskem 4/5 Vojtěch Peluha a třetí příčku obsadil Lucian Poljak. Nechybělo mu ale mnoho ani k 1. místu. V posledním kole prohrál na čas s Timofeyem, přičemž soupeři zbyla pouhá vteřina! Je ovšem pravda, že na začátku partie měl Lucian díky handicapu pětiminutový náskok. Stejný počet bodů jako Lucian získal i Daniel Jemelka, kvůli horšímu pomocnému hodnocení se ale musel spokojit s bramborou.
Stříbrnou medaili v kategorii I. stupně si domů odnesl Kristian Poljak a bronzovou Martin Hýbner. Oba porazili shodně po třech soupeřích. Pomyslnou bramborovou medaili získal Jakub Pešák, pro kterého šlo o turnajovou premiéru.
V sobotu 11. prosince proběhne v Brně MČR v bleskovém šachu. Turnaj je otevřený, zúčastnit se jej tedy může každý hráč registrovaný v ŠSČR. Cenový fond turnaje je 230 000 Kč. Vítěz hlavní kategorie bere 30 000 Kč. Proti níže zmíněnému zápasu o titul Mistra světa to jsou sice jen drobné, na české poměry je ale výhra 30 000 Kč za jednodenní turnaj velmi hezká.
V pátek 26. listopadu zahájil 1. partií boj o titul Mistra světa v šachu. Vyzyvatelem toho současného (Magnuse Carlsena z Norska) je Ian Nepomniachtchi z Ruska. Cenový fond činí $2 mil., tedy něco málo přes 45 000 000 Kč. Z této částky dostal každý z hráčů 4 500 000 Kč předem na přípravu. Přímý komentovaný přenos je k dohledání v mnoha světových jazycích. Anglicky např. na chess24.com. České videorozbory jsou pak např. na www.nss.cz.
V neděli 7. listopadu proběhlo 2. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. Do Přerova za námi přijel mladý tým z Prostějova. Žákům jsme dali prostor i my. Z šestnácti hráčů proto bylo 12 "školou povinných". To je velmi pozitivní. Ukazuje to na fakt, že šachy u nás v regionu nevymírají.
Po výhře v 1. kole s vítězem předchozího ročníku z Olomouce jsme utrpěli těsnou porážku 3,5:4,5. Je krásné, že tabulkové předpoklady se potvrdily jen na jedné šachovnici. Na zbylých sedmi by se sázkové kanceláře do výsledku netrefili. Soupeřům gratulujeme, příští rok jim máme porážku v plánu vrátit. :-)
V neděli 19. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 60 hráčů, o polovinu více než loni. Turnaj se hrál i jako přebor žáků (2006 a mladší) našeho klubu. Vítězem této kategorie se stal Kristian Poljak, druhý skončil Matěj Harašta a třetí místo obsadil Lucian Poljak. Mezi dospělými a dorostenci byl nejúspěšnější Vilém Faja.
Zahajovací turnaj se z důvodu kolize se státním svátkem (není škola ani družina) ruší.
V úterý 28. září se na ZŠ Velká Dlážka uskuteční tradiční
Zahajovací turnaj.
V úterý 5. října proběhnou první letošní tréninky. Na všechny nové i stávající zájemce se už teď těšíme. :-)
1. září obnovujeme středeční schůzky (od 17:00 do 18:30) na Kuželně (Kopaniny 626/4) a 3. září obnovujeme páteční tréninky ve Vinarech na Skalce (od 17:00 do 18:00). Zahájení ostatních tréninků je v plánu koncem září / začátkem října.
V půlce září proběhnou 2 dětské turnaje a Vinarský král pro děti i dospělé. V sobotu 11. 9. se můžete těšit na Českoveský turnaj mládeže, v sobotu 18. 9. se uskuteční 1. turnaj z Grand Prix mládeže v rapid šachu Memoriál Svatopluka Hastíka v Jeseníku a Vinarský král nás čeká v neděli 19. září.
V 2. pololetí si od našich online tréninků na chvíli odpočineme. Setkáme se až příští školní rok fyzicky. Půjde-li vše dobře, možná se potkáme už v červnu na Vinarském princi.
V úterý 8. prosince proběhl osmý a letošní poslední online trénink. S první skupinkou jsme si zopakovali matování věží a podívali se na základy v věžových koncovek. Za domácí úkol si má každý 28. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Nicholas Damborský. S pokročilými jsme trénink věnovali důležitosti kontroly centra. Losování vyhrál Matěj Harašta.
Příští týden, v úterý 15. prosince, se místo tréninku uskuteční online turnaj našeho přerovského kroužku s dětmi z Olomouce. Začátek bude v 17:00. Všichni zájemci dostanou podrobnosti do mailu. V pátek 11. prosince v 17:00 dojde k předávání cen všem výhercům našich online tréninků. Proběhne na náměstí T. G. Masaryka pod vánočním stromem.
V úterý 1. prosince proběhl sedmý online trénink. S první skupinkou jsme pokračovali v pěšcových koncovkách, příští týden se podíváme na věžovky. Za domácí úkol má každý si 27. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme trénink věnovali zahájením. Příští týden nás čeká kontrola centra. Losování vyhrál Matěj Harašta.
V úterý 24. listopadu proběhl šestý online trénink. S první skupinkou jsme naťukli téma 24. Pěšcové koncovky, příští týden v nich budeme pokračovat. Za domácí úkol má každý si tuto 26. lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme pokračovali v užitečných motivech ve střední hře. Dočkali jsme se také odhalení velkého Capablanca omylu (viz níže). Příští týden se přesuneme k zahájením. Za domácí úkol jsou příklady 15 a 16. Losování vyhrál Tomáš Pohančeník.
V úterý 10. listopadu proběhl pátý online trénink. S první skupinkou se podívali na téma 25. Úvod do šachových koncovek. Za domácí úkol má každý si tuto lekci samostatně dokončit. S pokročilými jsme si ukázali jeden velmi užitečný taktický motiv ve střední hře, za 14 dnů se podíváme na další. Příští týden je v úterý statní svátek, trénink se tedy nekoná. Za domácí úkol přetrvává pokusit se odhalit velký Capablancův omyl (viz níže). Ti, co tak ještě neučinili si mohou dobrovolně navíc projít i přehled základních pěšcových koncovek. Losování vyhrál bez losování Matěj Harašta. Ostatní zúčastnění si totiž udělali týdenní šachové prázdniny.
V úterý 3. listopadu proběhl čtvrtý online trénink. S první skupinkou jsme naťukli téma 24. Pěšcové struktury a příští týden poodhalíme tajemství šachových koncovek. Za domácí úkol má každý si tuto lekci samostatně dokončit. Výhercem losování se stal Honza Zapletal. S pokročilými jsme pokračovali v pěšcových koncovkách. Příští týden si ukážeme několik vyhraných pozic ve střední hře. Za domácí úkol přetrvává pokusit se odhalit velký Capablancův omyl (viz níže). Dobrovolně si pak mohou navíc projít i přehled základních pěšcových koncovek. Losování vyhrál Tomáš Pohančeník.
Ve středu 4. 11. v 17:00 začíná Listopadová online Grand Prix pro všechny děti z Olomouckého kraje. Pořadatelem je ŠK Jeseník. Celkem se odehraje 8 turnajů. Vždy ve středu a v sobotu od 17:00. Hraje se švýcarským systémem na 7 kol tempem 10 minut + 5 sekund na tah. Do celkového pořadí se započítá nejlepších 5 turnajů. Všichni účastníci obdrží od pořadatele medaili a sladkou odměnu.
V úterý 27. října proběhl třetí online trénink. V této formě tréninků budeme pokračovat, dokud nám podmínky opět neumožní schůzky ve škole. S první skupinkou jsme probrali téma 23. Aktivita a příští týden se podíváme na pěšcové struktury. S pokročilými jsme si zopakovali, jak hrát asi 170 000 různých koncovek s jedním pěšcem a podívali se i na jednu s větším množstvím pěšců. V pěšcovkách budeme pokračovat i příští týden. Výhercem losování se tentokrát stal Kvido Vincenec. Druhé losování výherce nemělo. Ti, kteří se připojili zavčas, za celý týden neudělali nic šachového. A ti, kteří něco udělali, se připojili příliš pozdě.
Pokročilí dostali zajímavý domácí úkol. Najít Capablancův velký omyl. Třetí mistr světa v šachu ve své jinak skvělé šachové učebnici přehlédl v relativně jednoduché pěšcové koncovce 2:1 nejrychlejší cestu k výhře. A nejen to, tuto cestu označil za remízovou!
Správné řešení je f5!!, které Capablanca označuje za remízové pro g7-g6. Je pravda, že pokračování vedoucí k výhře vyžaduje mimořádnou přesnost, je ale nejpřesnější. Vede k nejrychlejšímu matu.
V úterý 20. října proběhl druhý online trénink. Pro dostatečně velký zájem proběhne trénink ve stejný den a čas i příští týden, během prodloužených podzimních prázdnin. S první skupinkou jsme probrali téma 22. Centrum a příští týden se podíváme na důležitost aktivity. S pokročilými jsme se podívali na jednu mimořádně poučnou a užitečnou koncovku z Norway Chess, na koncovku matování dvěma střelci a na pokročilou metodu maximálně efektivního matování dámou. Příště nás čekají pěšcové koncovky. Výherci losování se tentokrát stali Nicholas Damborský a Kristian Poljak.
V úterý 13. října proběhl trénink z důvodu vládních nařízení přes Skype. Skupinka začátečníků měla trénink od 16:00 do 16:40. Probrali jsme téma Bezpečnost krále. Za domácí úkol si děti mají splnit lekci na toto téma (21) na learningchess.net. Pokročilí pokračovali od 16:45 do 17:30. Věnovali jsme se superturnaji Norway Chess, který je možné sledovat online. Součástí online tréninků bylo i losování o ceny. Prvními výherci se stali Honza Zapletal a Lukáš Zemánek.
V úterý 13. října a v úterý 20. října neproběhnou z důvodu vládních nařízení žádné šachové tréninky ve škole, ale přesunou se v upravené formě Skype (adameffa – Adam Eff). Skupinka začátečníků bude mít trénink od 16:00 do 16:40. Pokročilí pak od 16:45 do 17:30. Věnovat se budeme především 3. mistru světa v šachu J. R. Capablancovi a superturnaji Norway Chess, kde je slušná odměna i za úplně poslední místo (cca 390 000 Kč). Součástí online tréninků bude i losování o ceny.
V úterý 6. října proběhl první oficiální kroužek tohoto školního roku. Jeho průběh byl shodný jako loni. V 16:00 začal trénink první skupinky. V 16:45 přišel na řadu turnaj. Hraje se v čtyřčlenných skupinkách systémem každý s každým. Trvá tedy 3 týdny. V 17:30 mladší děti odchází a následuje čtyřicetipětiminutový trénink pokročilých.
Honza Zapletal dokázal během kroužku splnit druhou podmínku pro zisk oranžové výkonnostní třídy – dát mat samotnou dámou do 30 vteřin. S pokročilými jsme nakoukli do možná nejlepší šachové učebnice všech dob, napsané třetím mistrem světa. V dalších týdnech se této úžasné knize budeme věnovat víc. Každý účastník dostal / dostane vlastní výtisk.
V sobotu 3. října 2020 proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Z Přerva se jej zúčastnili 3 žáci.
V kategorii do 12 let nás reprezentoval Kristian Poljak. Přestože tu patřil mezi ty mladší, vyhrál naprosto neuvěřitelným výkonem 7 bodů ze sedmi partií. Druhého Lukáše Osladila z Hrabišína předběhl o celé dva body. V kategorii do 14 let skončil čtvrtý Matěj Harašta. Medaile ale nebyla daleko. Solidně dopadl i poslední z přerovské výpravy – Lucian Poljak. Se třemi body obsadil pěknou 7. příčku.
V úterý 29. září proběhl na ZŠ Velká Dlážka tradiční zahojovací turnaj. Kategorii mladších žáků ovládl s plným počtem bodů Kvido Vincenec, druhý skončil Honza Zapletal a třetí příčku po napínavém souboji vybojoval před Nicholasem Damborským Roman Valentovič. Mezi staršími žáky zvítězil Vojta Peluha. Druhé místo obsadil Tomáš Pohančeník a třetí skončil František Kužel.
V sobotu 19. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 40 hráčů. Necelou čtvrtinu tvořily děti. Z našich svěřenců byli nejúspěšnější Kristian Poljak a Vilém Faja, kteří uhráli 4,5 bodů z 9. Jen o půl bodu méně získali Beáta Březíková a Adam Jemelka. S výsledkem může být spokojený i Vojta Peluha, který zvítězil třikrát.
Na konci letních prázdnin jsme zahájili novou šachovou sezónu třídenním soustředěním v Olomouci. Jeho hlavní náplní byla účast na Turnaji přátelství. Každý účastník tak měl možnost odehrát devět vážných partii s následným rozborem s trenérem. Kromě turnaje si děti vyzkoušely také šifrovačku a lasergame.
Turnaje přátelství se ve třech skupinách zúčastnilo 72 hráčů. Každý desátý byl z Přerova. Našim svěřencům se dařilo, dva odehráli svůj životní turnaj.
V turnaji C hrály z Přerova 4 děti. Bea Březíková, Honza Zapletal, Vojta Peluha a Petr Havránek. Bea vyhrála v rámci přeboru Olomouckého kraje kategorii dívek do 12 i do 14 let a v kategorii do 16 let skončila třetí. Bronzovou medaili získala i v kategorii dětí do 12 let. Pro Honzu šlo první turnaj v klasickém šachu v životě. Vedl si skvěle. Bojoval statečně a urputně. Zlepšil se ve schopnosti přemýšlet nad jedním problémem delší dobu (lépe využít velké množství času na partii) a významně se posunul v umění přehrávat své partie zpaměti. To poslední je základním stavebním kamenem šachové paměti, která je nezbytná pro šachový růst. Vojta s Petrem měli podle tabulkových předpokladů skončit v poslední čtvrtině. Na výsledkové listině je ale nikde vzadu nenajdete. Kluci se za poslední dobu ohromě zlepšili a oba se probojovali naopak až do první čtvrtiny. Vojta skončil z celého Olomouckého kraje mezi kluky do 14 let čtvrtý a s turnajovou jedničkou a dvojkou uhrál 1,5 bodů ze dvou. Petr si na turnaji splnil poslední podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy – porazil trenéra.
V turnaji B nás reprezentovali Matěj Harašta a dva trenéři. Matěj téměř všechny své soupeře nejprve jednoznačně přehrál, poté se nechal zatlačit do šílené časové nevýhody, kde chyboval a z výhry se tak většinou radovali jeho soupeři. Až do časovek ale byla kvalita jeho partií většinou mimořádně vysoká. V turnajích s delší časovou kontrolou (MMaS, přebory družstev,...) bude jen těžko hledat přemožitele. Žádný z trenérů nepřekvapil, oba odehráli svůj standard.
V sobotu 8. a v neděli 9. srpna proběhl ve Starém Městě náhradou za tradiční týdenní turnaj v klasickém šachu dvoudenní rapid turnaj. Přerov tu měl pět zástupců. Tři z nich byli naši svěřenci.
Všem třem se turnaj povedl. Nejvíc bodů uhrál Kamil Tobolík. Oproti svému nasazení si polepšil o pět míst. Spokojený může být i Matěj Harašta. Uhrál o bod méně a svým výkonem předčil své mezinárodní ELO o téměř 200 bodů. Stejný bodový zisk si uhrál David Jiránek. Také jeho výkon předčil tabulkové očekávání o fantastickou hodnotu. Polepšil si o 157 ELO bodů.
V sobotu 27. června proběhl ve Velkých Losinách krajský přebor mládeže v rapid šachu. Šlo o postupový turnaj na MČR. Součástí akce byl i doprovodný turnaj pro dospělé a také pro děti z jiných krajů. Překvapivě jsme tak nepatřili mezi výpravy z největší vzdálenosti. Nechyběli tu ani hráči z Brna, Pardubic, Starého Města, Hradce Králové nebo i z Prahy. V akci jsme měli možnost sledovat i aktuálního mistra světa v rapid šachu do 8 let, Jiřího Boušku. Ten tu mezi dospělými předvedl neuvěřitelnou sérii šesti výher v řadě, během kterého jej nedokázali zastavit ani turnajová jednička a dvojka. O šanci na celkovou výhru jej připravila až partie v předposledním kole. V komplikované pozici, na kterou si oba hráči nechali méně než deset vteřin (opravdu nedoporučuji napodobovat), pak více než cokoli jiného rozhodovalo o vítězi nechtěné shazování figurek a jejich opravování, občas i na čas soupeře. Jirka, stejně jako někteří naši nejšikovnější svěřenci, se už naučil čas na partii využít na 100%. Teď musí zapracovat naopak na jeho hlídání, aby neprohrával na jeho zoufalý nedostatek.
Všech turnajů dohromady se zúčastnilo 92 šachistů, z toho 47 hrálo doprovodný Open. Naše přerovská výprava čítala 6 hráčů. V kategorii do deseti let nás reprezentoval Kristian Poljak, v kategorii do dvanácti let Matěj Harašta a v nejstarší soutěžní kategorii hráli Lucian Poljak a Vojtěch Peluha. A s dospělými už musel bojovat David Jiránek. Všichni kluci předvedli svůj standart. Na partiích bylo vidět, že i soupeři během posledního půlroku trénovali a v některých případech i usilovněji než my. Okamžik, kdy se naši soupeři začnou třást strachy už ve chvíli, když se dozví, že hrají s někým z Přerova, ještě nenastal. :-)
Organizátorsky byl turnaj zvládnutý skvěle. Dostatečně velký tým, svačinový balíček pro všechny děti, teplý oběd, hodnotné ceny pro všechny účastníky, medaile / poháry a diplomy pro všechny medailisty a to i v kategoriích dívek a online šachovnice na prvních pěti šachovnicích ve všech čtyřech turnajích – a to včetně jejich promítání v předsálí. V kombinaci s krásným okolím a velkým dětským hřištěm přímo před halou, jde o jen velmi těžce překonatelnou laťku.
Nejúspěšnější z naší výpravy byl Matěj. Vybojoval bronz. Od lepšího umístění jej dělila v úvodu zmíněná práce s časem. Nechává se často soupeři zatlačit do časovky, ve které pak přirozeně chybuje. Ztrácí tak body s hráči, které jinak přehrává. Jakmile se na to zaměří, počet vyhraných partií se rychle zvýší. Kiki mezi nejmladšími uhrál smolnou 4. příčku. Zatím má ještě občas přesně opačný problém než Matěj, už se v tom ale rychle zlepšuje. Příští rok bude hrát ve starší kategorii. Pokud ale bude chtít a začne doma pořádně trénovat, bude vyhrávat turnaje i v ní. V první polovině se umístil i v nejstarší kategorii hrající Lucian. Vojta skončil hned za ním. Oba od medailí dělí v podstatě jen chuť více doma trénovat. David se dospělých v první polovině turnaje trochu zbytečně bál. Když se ale rozehrál, začali se oni bát jeho. :-)
Krajský přebor družstev starších žáků se v Cholině konal už potřetí v řadě. A každým rokem je stále lepší a lepší. První rok to pro nás byla jednodenní akce "na otočku", loni dvoudenní výlet s přespáním a letos už šlo o prodloužený víkend. I kluci, kteří letos nebyli jinak šachově příliš aktivní, projevili velký zájem o účast. A měli k tomu dobré důvody. Přátelská a neformální atmosféra, mimořádně ochotní pořadatelé, bohatý a pestrý doprovodný program a skvělá kuchyně. Takové je KP družstev starších žáků v Cholině. Už teď se těšíme na příští ročník.
Turnaje se letos zúčastnilo 8 týmů. To je více, než předchozí dva ročníky dohromady! Jednou z novinek letošního ročníku bylo 100% pokrytí online šachovnicemi. Ty zapůjčil ŠK Jeseník. 20 online šachovnic! Jen pro představu. Za cenu jedné se dá velmi kvalitně vybavit jeden nový šachový kroužek. Všechny partie tedy fanoušci mohli online sledovat i z pohodlí svého domova a mohou si je přehrát i teď. Rodiče a trenéři je mohli sledovat nejen na svých počítačích a mobilech, ale také ve speciální místnosti, kde byly všechny pěkně pohromadě promítány na stěnu.
Už týden před turnajem jsme se na Vinarském princi s kluky domluvili, že postavíme dvě vyrovnaná družstva. Naším cílem nebylo vyhrát, ale užít si příjemný šachový víkend, naučit se něco nového a soupeřům nedat nikdy nic zadarmo. Kdybychom ty nejlepší koncentrovali do jednoho týmu, patřili bychom tu sice mezi hlavní favority, v 1. lize bychom se ale zatím ještě trápili. Jsme příliš mladí. Např. náš "Á tým" může ve stejné sestavě (bez hosta) nastupovat ještě tři roky. A příští rok by tady v KP nebylo snadné postavit tým na postup – v každém družstvu může být jen jeden hráč z 1. ligy (nebo jeden host). Postoupit máme v plánu až příští rok. :-)
A jak to vše probíhalo? V pátek akce odstartovala uvítacím rapid turnajem. Toho se zúčastnilo 28 mladých šachistů a šachistek. Byla mezi nimi i výprava z Vacenovic, která z Jihomoravského kraje přijela výhradně kvůli zajímavému doprovodnému programu. Tento turnaj se nám vydařil opravdu fantasticky. Z naší výpravy se do první šestky probojovali rovnou čtyři kluci. Samostatným vítězem se stal Samuel Khadash, třetí skončil Kamil Tobolík, čtvrtý Matěj Harašta a šestý Vilém Faja.
V sobotu pak odstartoval hlavní turnaj. Naše Áčko, ve složení Vilém Faja, Lucian Poljak, Kristian Poljak, Bea Březíková a Vojta Peluha v prvním kole porazil Béčko Jeseníku 5:0. Vysoko, 4:1, vyhrálo i naše Béčko nad domácím týmem Tělovýchovná jednota Tatran Litovel. Toto družstvo tvořili Samuel Khadash, Matěj Harašta, Ludmila Tutková (v neděli vystřídala Samuela), František Kužel, Petr Havránek a David Jiránek.
V druhém kole došlo k bratrovražednému střetu našich týmů. To potvrdilo jejich vyrovnanost. Za stavu 2:2 hráli proti sobě už jen na první šachovnici naši hosté (moji bývalí brněnští svěřenci). Šlo o mimořádně zajímavou a divokou partii, která neskončila remízou dohodou, ale divácky atraktivní bleskovkou na posledních vteřinách a pěkným matem jen díky zákazu nabízet smír. Po obědové pauze a návštěvě muzea proběhlo ještě třetí kolo. To se nám příliš nepovedlo. Naše Áčko podlehlo Grygovu a Béčko těsně podlehlo Áčku Jeseníku.
I v neděli bylo na všech vidět obrovské nasázení a chuť bojovat. Někteří předváděli doslova své životní výkony. Béčko vyhrálo oba zápasy. Porazilo Béčko Jeseníku a Mohelnici. Áčku se podařilo vyhrát s hlavním favoritem soutěže a do té doby prvním Prostějovem. To nás vyneslo na 2. místo průběžného pořadí, těsně za Áčko Jeseníku. A právě s Á týmem Jeseníku jsme se utkali v posledním kole. Šlo tedy o přímý zápas o postup. To ale v plánu před turnajem vůbec nebylo! Vedeme 1,5:0,5. Vedeme 2,5:0,5. Na zbylých šachovnicích si nestojíme vůbec špatně. Soupeři se ale nevzdávají, bojují a v horších pozicích se pouští do útoku. Úspěšně. Je srovnáno. Zápas končí 2,5:2,5. Do 1. ligy postupuje Áčko Jeseníku. A rozhodně si to zaslouží. Nejen za obrovské nasazení všech hráčů, ale i rodičů a trenérů, kteří se několik posledních let velmi intenzivně a obětavě žákovskému šachu věnují. Výpravy z Jeseníku začínají na většině turnajů patřit k těm největším, přestože to často mají ze všech nejdál. Za rok se k nim ale v 1. lize určitě připojíme. Také máme spoustu mimořádně šikovných a pracovitých dětí, ochotné rodiče a pomalu se začíná rozšiřovat i naše trenérská základna. :-)
V pátek 5. června jsme uspořádali Vinarského prince – turnaj pro děti. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 20 minut. I přes deštivé počasí proběhl tradičně venku. Na zastřešené zahrádce to ale nevadilo. Účast i přes trochu nepříznivé okolnosti oproti loňsku mírně vzrostla. Sešlo se tu 14 dětí. S trenéry, rozhodčím a dospělým doprovodem tu bylo okolo dvaceti hlav. Z 49 partií neskončila ani jedna remízou, což je moc dobře.
Dlouho to vypadalo na jednoznačné vítězství Matěje Harašty. Po pěti kolech měl pět bodů. V šestém kole ale poprvé zaváhal a o své prvenství musel ještě tvrdě bojovat v posledním kole se svým jmenovcem. Povedlo se. Druhý skončil Lucian Poljak s pěti výhrami. Porazili jej jen oba Matějové. Třetí místo vybojoval Petr Novotný z Prostějova. Také vyhrál pětkrát, vzájemný souboj s Lucianem ale prohrál. S bramborovou medailí se musel spokojit výše zmíněný Matěj Hrazdíra.
V kategorii mladších žáků vybojoval se 4 body zlato Kristian Poljak. stříbro tu se stejným počtem bodů získal jediný Matějův přemožitel – Rostislav Wagner – z ŠK Olomouc. Představu o vyrovnanosti této věkové kategorie dokresluje bronzový Matyáš Hapala z Hranic, který vyhrál také čtyřikrát.
Cenový fond byl jako tradičně bohatý. Vedle limonády zdarma si každý účastník odnesl věcnou i chutnou odměnu. Mezi cenami nechyběli ani lego, AZ kvíz junior nebo např. velký akvarelový set.
Dvanáctý online trénink (2. 6.) jsme v obou skupinkách věnovali tréninku propočtu. Ukázali jsme si, že některý jednotahové a dvoutahové maty mohou být náročnější, než jindy mat desátým tahem. Za domácí úkol pak všichni dostali jen jeden jediný diagram – mat 13. tahem.
V pátek nás ve Vinarech na Skalce čeká Vinarský princ, kde tradičně ukončíme vinarskou šachovou sezónu. Všichni výherci předchozích kroužků si tu budou moci převzít svoji výhru. S kroužkem ale netradičně nekončíme. Během června nás čekají ještě dvě krajské soutěže. A rádi bychom tam ukázali, že v Přerově jsme se za ten rok taky něco naučili. :-)
Protože řada šachových akcí plánovaných na červenec a srpen byla zrušena nebo přesunuta, prázninová nabídka výrazně zchudla. Některé šachové tábory se ale přeci jen konají a část z nich má i ještě pár posledních volných míst. Podrobnosti najdete v sekci Prázdninové akce.
V úterý 26. května se uskutečnil již jedenáctý online trénink. Se začátečníky jsme trochu pohádkově zopakovali zásady zahájení a s pokročilými probrali Motiv rentgenového útoku. Výhercem losování se stal Kristian Poljak.
A jak to bude dál? Tréninky letos výjimečně protáhneme až do konce června. V červnu nás totiž netradičně čeká vyvrcholení celé sezóny. V pátek 5. června proběhne Vinarský princ. Turnaj se hraje venku na čerstvém vzduchu a je určený pro všechny naše svěřence. Zúčastnit se ale mohou i děti z okolí. Víkend poté se pak vypravíme do Choliny, kde budeme v týmech zápasit proti jiným klubům z Olomouckého kraje. Sezónu zakončíme v sobotu 27. června na KP jednotlivců v rapidšachu ve Velkých Losinách. Děti se tu jako jednotlivci utkají se svými vrstevníky ve věkových kategoriích 2010 a mladší, 2008 a mladší a 2006 a mladší. Ti nejlepší si tu mohou vybojovat i postup na MČR mládeže v rapid šachu. Součástí akce bude i doprovodný turnaj pro dospělé.
Začátky tréninků se v červnu vrátí zpět na čtvrtou hodinu. Začátečníci je budou mít od 16:00 do 16:40, pokročilí od 16:45 do 17:30. Témata jednotlivých lekcí si netradičně mohou v předstihu vybrat i sami účastníci. Fyzické tréninky se pak vrací do Vinar na Skalku. Tam si lze přijít zahrát vždy v pátek od 17:00. Tréninky má na starost předseda našeho klubu – Tomáš Přikryl (604 653 149).
Každodenní online turnaje vyškovských pořadatelů stále pokračují, už ale nejsou každodenní. V pondělí a ve středu se hrají turnaje v bleskovém šachu (3+2), v úterý, v pátek a v neděli v rapid šachu (10+3). Začátky všech turnajů jsou v 18:00. Lze se připojit i v jejich průběhu a kdykoli turnaj opustit. Vše je zdarma.
Chcete se výsledkově zlepšit snadno a rychle? Trénujte taktiku! Taktický postřeh u dětí rozhoduje téměř všechny partie. Lze využít nejen nám již známých stránek zaměřených na taktiku, jakou je např. Chesstempo. Nově ŠSČR podpořil vznik instruktážních videí vedených IM Davidem Kaňovským, kde se postupně probírají jednotlivé taktické motivy. Lekce jsou navíc doplněny tematickými testy, které prověří pochopení tématu. Díky třem úrovním jsou vhodné pro všechny od oranžové až po stříbrnou VT. Níže se můžete podívat na jedno z videí – Odstranění bránící figury
Desátý online trénink (19. 5.) byl jubilejní. Proto jsme nelosovali jen jednoho výherce, ale rovnou tři. Těmi se stali Honza Zapletal, Matěj Harašta a Kvido Vincenec Se začátečníky jsme ukončili téma častých kombinací. Příště se podíváme na zahájení. S pokročilými jsme ochutnali kousek lekce Použití odtažného šachu, zbytek si udělá každý samostatně. Ukázali jsme si také jeden pěkný diagram na zavlečení. Většinu času jsme ale věnovali mimořádně užitečné a poučné věžové koncovce dva na jednoho, která se před pár dny objevila na šachovnici jednoho z účastníků našich tréninků. Příště se podíváme na Motiv rentgenového útoku.
Každodenní online turnaje vyškovských pořadatelů stále pokračují. V pondělí, ve středu a v sobotu se hrají turnaje v bleskovém šachu (3+2), ostatní dny v rapid šachu (10+3). Začátky všech turnajů jsou v 18:00. Lze se připojit i v jejich průběhu a kdykoli turnaj opustit. Vše je zdarma.
Devátý online trénink (12. 5.) jsme pokračovali v taktice. Se začátečníky jsme si ukázali Legalův mat, šílenou věž a další časté kombinace. Příště si ukážeme ještě další Typické kombinace. S pokročilými jsme se zaměřili na Použití odkrytého útoku, 19. května nás čeká příbuzné téma – Použití odtažného šachu. Už potřetí jsme losovali jednoho šťastného výherce. Tím se po Tomášovi Pohančeníkovi s Matějem Haraštou stal Honza Zapletal. Na rozdíl od Matěje dal Honza přednost před šachovým poznáním Mozartovým koulím. :-)
Každodenní online turnaje vyškovských pořadatelů stále pokračují. V pondělí, ve středu a v sobotu se hrají turnaje v bleskovém šachu (3+2), ostatní dny v rapid šachu (10+3). Začátky všech turnajů jsou v 18:00. Lze se připojit i v jejich průběhu a kdykoli turnaj opustit. Vše je zdarma.
Koncem května proběhně ONLINE a zdarma (ze 100% placené z prostředků ŠSOK) krajské tréninkové soustředění pro všechny šachisty od 8 do 16 let. Začátkem června se uskuteční šachové soustředění v Lhotě pod Kosířem. Podrobnosti najdete v kalendáři turnajů.
Hraje se v přepočtu o více než 4,5 milionu korun. Vše lze sledovat živě i ze záznamu na Chess.com. Unikátní střet supersilných týmů USA, Ruska, Číny, Indie, Evropy a Zbytku světa. Tempo 25 minut na partii s desetivteřinovým přídavkem na tah znamená i díky skvělým moderátorům báječný zážitek. Od pátého do desátého května můžeme v akci vidět (ať už v roli hráčů nebo kapitánů) takové velikány jakými jsou Garry Kasparov, Vladimir Kramnik, Viswanathan Anand (všechno bývalí mistři světa), Fabiano Caruana, Sergey Karjakin (poslední dva vyzyvatelé Magnuse Carlsena), Hou Yifan (nejlepší šachistka světa), Ding Liren, Hikaru Nakamura, Wesley So, Maxime Vachier-Lagrave, Levon Aronian, Anish Giri, Ian Nepomniachtchi, Jan-Krzysztof Duda, Alireza Firouzja,... (nejsilnější supervelmistři současnosti). Něco takového tu ještě nikdy nebylo. Byla by mimořádně velká škoda si to nechat ujít. (více informací). :-)
Osmý online trénink (5. 5.) jsme v obou skupinkách probrali na nějakou dobu naposledy shodné téma na různých úrovních – zaměřili jsme se na Vazbu. Příští trénink nás čekají témata Typické kombinace a Použití odkrytého útoku.
Už podruhé jsme losovali jednoho šťastného výherce. Ten si nově může vybrat kromě něčeho dobrého i z více než 20 šachových učebnic a cvičebnic. Učebnice si výherce může zapůjčit na 3 měsíce, cvičebnice mu zůstává natrvalo. Tentokrát se z výhry radoval Matěj Harašta.
Sedmý online trénink (28. 4.) jsme v obou skupinkách probrali opět stejné téma na různých úrovních – tentokrát Přilákání. Shodné téma budeme mít v obou skupinkách i příští trénink. Čeká nás mimořádně užitečná Vazba.
Nově každý trénink losujeme jednoho šťastného výherce. Vyhrát může kdokoli, kdo se tréninku zúčastní a zároveň se v tom předcházejícím týdnu dostatečně věnoval šachu. Je to ale potřeba průběžně zapisovat do své online tabulky. Každý tu má svoji vlastní záložku. Pro její úpravu není třeba žádné přihlašování ani vlastní účet.
Hrálo se o velkou XXL čokoládu. V příštím losování si výherce bude mít možnost sám vybrat mezi šachovou a jedlou cenou. Losování probíhá přímo před zraky účastníků tréninku. Vyhrává ten hráč, kterému počítač vylosuje nejvyšší číslo, přičemž aby na výhru dosáhl, musí být mezi třemi nejlepšími (těch, co v minulém týdnu nejvíc trénovali) ze všech přítomných. Na příkladu nahoře má nejvíce nalosovaných bodů Vojta Peluha (93). Protože ale tři přítomní toho více natrénovali, nevyhrává. Druhá je dle počítače Bea Březíková (56). Ta ale není přítomna, nevyhrává. Cenu tedy získává dle počítače třetí v pořadí Tomáš Pohančeník (47), protože kromě Beáty není přítomný ani Kamil.
Každodenní online turnaje vyškovských pořadatelů, kterých se účasní také řada našich svěřenců, mění formát. Část rapid turnajů byla nahrazena turnajích v bleskovém šachu (pondělí, středa a sobota). Začátky turnajů jsou posunuty na 18:00.
Šestý online trénink (21. 4.) jsme v obou skupinkách probrali stejné téma na různých úrovních – Odlákání. Shodné téma budeme mít v obou skupinkách i příští trénink. Tentokrát se ale podíváme na taktický motiv Přilákání.
Abychom mohli maximum společného času na Skypu věnovat probírané látce, přesunuli jsme šachovou taktickou rozcvičku před navázání našeho online spojení. Modernizovali jsme také dříve zaslanou excelovou tabulku pro efektivní domácí trénink. Vytvořili jsme její online verzi. Již není třeba nic posílat. Každý tu má svoji vlastní záložku, do které může zapisovat své šachové snažení. Pro její úpravu není třeba žádné přihlašování ani vlastní účet. Každý trénink jednoho úspěšného šťastlivce odměníme. :-) Na závěr připomínáme každodenní online turnaje (relativně nově posunuté o hodinu) od 17:30 do 19:30.
Na MČR (propozice) je už teď přihlášena kompletní česká blesková TOP 3 – David Navara, Peter Michalík a Vojta Plát. Pokud tedy chcete zkusit porazit někoho z české špičky, v sobotu 25. dubna od 18:00 (do cca 20:00) budete mít jedinečnou příležitost. Počet přihlášených (startovní listina) je už teď mimořádně dlouhý a roste každým dnem. Soupeře své výkonnosti si tu tedy najde každý.
Abyste jednou mohli usilovat o výhru nejen ve své výkonnostní kategorii, ale i mezi absolutní špičkou, stačí doma ve volných chvílích trochu trénovat. Dobrým pomocníkem vám pak bude online tabulka Jak se zlepšit.
Pátý online trénink (14. 4.) jsme v obou skupinkách pokračovali podle tréninkového plánu na stránkách learningchess.net. Se začátečníky jsme se podívali na Oběť a se skupinkou pokročilých na Blokádu. Příští týden nás čeká opět velmi užitečné téma – Odlákání.
S oběma skupinkami jsme se kromě řešení digramů na chess.com také podívali na velmi slavnou a poučnou partii Paula Marhyho s vévodou z Brunšviku a Lüneburgu Karlu II. a s hrabětem Isouardu de Vauvenargue. Paul Morphy, podle některých nejlepší šachista všech dob, pochopil, že nejdůležitější podmínkou úspěchu v šachové partii je mobilizace sil v zahájení. Nebál se obětí, věděl o významu centra šachovnice a otevřených drah pro figury. Právě proto je studium jeho partií mimořádně užitečné a poučné všem mladým šachistům.
Chcete-li zkusit porazit nejlepší českou šachistku současnosti Joannu Worek nebo nějakého velmistra, stačí se přihlásit do některé simultánky (kamil.mihalik1@gmail.com). V neděli 19. 4. budou mít také všichni odvážlivci šanci reprezentovat Českou republiku v odvetném zápase Česko x Slovensko. A nejlepší na konec. V sobotu 25. dubna proběhne MČR v online bleskovém šachu. Turnaj má rozpočet okolo 100 000 Kč. Vyhlášeny budou i kategorie žáků, šanci vyhrát nějakou cenu mají hráči všech výkonností.
Čtvrtý online trénink jsme v obou skupinkách najeli na tréninkový plán podle výborné profesionální stránky learningchess.net, jejíž plnou placenou verzi mají všichni naši svěřenci díky projektu Šachy do škol zcela zdarma. Se začátečníky jsme se podívali na Základy kombinací a se skupinkou pokročilých na Zugzwang. Nebudou-li zrovna nějaké zajímavé šachové aktuality, probereme každý týden jednu novou lekci. Začátečníci se tak mohou těšit na zajímavou Oběť a pokročilí na náročnější Blokádu.
V pondělí 6. dubna, si díky novému projektu simultánek s Mistry mohla Bea Březíková zahrát s mistrem České republiky GM Vojtěchem Plátem. Hrála dobře, dlouho vzdorovala, ale společně s dalšími 18 hráči z 20 nakonec zkušenému soupeři podlehla.
Po solidně odehraném zahájení si partii začala postupně kazit pozičními nepřesnostmi. První chybičkou bylo, když si v osmém tahu oslabila postavení svého krále příliš opatrným 8.a3?, čímž soupeři dala jasný plán útoku, který také úspěšně realizoval. Pokud příště ve stejné pozici ale zahraje g3!! s rozšíření možností svého bělopolného střelce a s plánem prosadit f2-f4, možná vyhraje. Tahu 8...Sb4?! se obávat nemusí, vazby se lze snadno zbavit tahy 9.Sxf6+! gxf6 10.Jd5! s pro černého velmi nepříjemnou pozicí.
Beskydská šachová škola, dlouhletá česká jednička v šachovém tréninku mládeže, nově zpřístupňuje své online Youtube tréninky široké veřejnosti. Jsou vhodné pro všechny děti s hnědou a černou výkonnostní třídou. Lze je shlédnout kdykoli.
Poslední březnový den proběhl už náš třetí online trénink. Zatím každý týden počet účastníků roste, tentokrát se nás sešlo celkem devět. Se začátečníky jsme si ukázali jak vyzrát na Damianovu obranu. S pokročilími jsme se podívali na Skandinávskou, se zaměřením na variantu 2...Jf6 3.Sb5+! Sd7 4.Se2!. Účastníkům doporučuji alespoň první 3 minuty videa o tomto zahájení. Nelekejte se angličtiny. Vystačíte si s čísly od 1 do 8, spelováním začátku abecedy, názvy figur, rošády a slov "good" a "bad". :-). Krátce jsme se podívali i na Dračí Sicilku a na Skotskou hru.
Další tréninky přes Skype budou až do odvolání probíhat pravidelně od 14:00 do 14:40 (začátečníci) a od 14:45 do 15:30 (pokročilí). Připomínáme i online turnaje, které se konají se každý den od 16:30 do cca 18:30.
Ve čtvrtek 26. 3. byl turnaj Kandidátů přerušen. Důvodem přerušení je plánované uzavření hranic ze strany Ruska pro veškerou mezinárodní leteckou dopravu (více informací).
V úterý 24. března proběhl druhý online trénink. Společně jsme si každý vytvořili účet na www.chess.com a vyzkoušeli jej v praxi. Každý trénink tu totiž budeme zahajovat rozcvičkou v podobě pětiminutovky pomocí Puzzles -> Puzzle Rush (Hádanky -> Rychlé úlohy). Chcete-li se zúčastnit dalšího tréninku a účet zde nemáte, je důležité si jej před tréninkem vytvořit. (Uživatelské jméno by mělo začínat naší zkratkou "supk".)
Se skupinkou začátečníků jsme si připomněli jednu z nejdůležitějších šachových koncovek – matování věží. Za domácí úkol by si tak každý měl samostatně na Learningchess udělat lekci na toto téma (Úroveň 1, lekce 7). S pokročilými jsme se podívali na pár poučných partií z právě probíhajícího turnaje kandidátů. Řekli jsme si, jak lze jednoduše udržet remízu s věžkou a pěšcem proti dámě a naopak, jak se soupeře pokusit nachytat, budeme-li silnější strana. Také jsme si připomněli koncovku dámy proti věžovému pěšci těsně před polem proměny a ukázali trik, jak lze někdy tuto "remízovou" koncovku vyhrát.
Ukázku z tréninku můžete vidět na diagramu výše. Zde se do této chvíle skvěle bránící Kirill Alekseenko dopustil prohrávající chyby. Místo na první pohled nabízejícího se h4-h5 partii pokazil tahem Jd3 (remízu drží i Jh1+!). Zamyslíte-li se nad pozicí ale déle (mnohem déle, než kolik si v časové tísni mohl dovolit Kirill), zjistíte, proč pěšcem vpřed NEpokračoval! Černý tu má totiž pokračování, po kterém musí bílý odevzdat buď pěšce nebo dokonce celého jezdce. Jediná cesta k remíze ale překvapivě vede právě přes oběť jezdce, závod pěšců a následnou horší ale remízovou koncovkou dámy proti pěšci... :-) Na celou partii se lze podívat na Chess24.com
Další trénink přes Skype proběhne v novém čase. V úterý 31. března potrénujeme s první skupinkou už od 14:00 do 14:40. Pokročilí jej budou mít od 14:45 do 15:30. Účastníkům z předchozích online tréninků už byla přes Skype poslaná pozvánka. Jedním z důvodů přesunu jsou nové pravidelné online turnaje (především pro děti a slabší dospělé) pořádané šachisty z Vyškova. Konají se každý den od 16:30 (trvají okolo dvou hodin). Účast všem zájemcům doporučujeme.
Vše špatné je k něčemu dobré. Kromě již dříve zmíněným česky komentovaným živým přenosům z šachové akce roku – turnaji kandidátů (anglicky komentovaný přenos bývalým mistrem světa Vishy Anandem) začal cyklus online tréninků s velmistry. Každé pondělí a čtvrtek do konce března lze online shlédnout přednášku s některým z českých špičkových šachistů – včetně dvou velmistrů. Během tréninku lze s trenérem komunikovat přes chat, součástí přednášek jsou i soutěže o ceny. Přednášky jsou k shlédnutí i dodatečně na Youtube. Jsou zdarma. Doporučujeme je všem dětem s hnědou nebo s vyšší výkonnostní třídou.
Zajímavé šachové knihy lze vyhrát také za řešení diagramů. Stačí začít řešit soutěžní online šachové testy. Lze si vybrat ze tří úrovní. Jsou tedy vhodné pro úplné začátečníky i pro už ostřílené borce.
V úterý 17. března proběhl první online trénink pro děti z našich přerovských kroužků. Vysvětlili jsme si, jak funguje tabulka pro trénink z domu, (děti, které chtějí získávat body, by ji na konci týdne měli posílat k ohodnocení trenérovi) jak získávat body a zlepšovat se z domova. Pověděli jsme si o online turnajích a o f. Připomněli jsme si také možnost získávat body za digramy zde na stránkách. Výsledky lze napsat buď na papír a poslat jeho fotku, nebo i sofistikovaněji přímo do nějakého textového souboru. Se začátečníky jsme vyzkoušeli hru Puzzle Rush (lze si nastavit i češtinu). S pokročilými jsme pak krátce mrkli na koncovku dámy proti věži v rámci tréninku koncovek na Chess tempu.
Další trénink začátečníků přes Skype proběhne v úterý 24. března od 16:00 do 16:40. Pokročilí jej budou mít od 16:45 do 17:30. V platnosti je stále i nabídka individuálních online tréninků.
Vzhledem k současné situaci přesouváme šachový kroužek ze školní družiny a z Kuželny na Skype. První trénink skupinky I. stupně proběhne v úterý 17. 3. od 16:00 do 16:30. Skupinka pokročilých bude následovat od 16:30 do 17:00. Potřeba budou počítač se Skypem a vlastní šachovnice. Po zapnutí Skypu si vyhledejte kontakt "adameffa" (Adam Eff). Ve stanovený čas (16:00/16:30) pak na tento kontak zavolejte. V případě komplikací můžete pro konzultaci trenérovi zavolat na mobil (737001498). První schůzka bude především organizační, na více šachových triků se můžete těšit v těch následujících. Jako náhradu klasické herní části lze využít např. nově organizované série online turnajů v bleskovém šachu.
Za účelem podpory boje proti rychlému šíření nového typu koronaviru (info) v Přerově od 14. 3. dočasně přerušujeme všechny šachové kroužky a tréninky pro děti i dospělé. V brzké době zde budeme informovat o možnostech tréninku z domu.
Od soboty 7. března do čtvrtku 12. března probíhalo v Koutech nad Desnou MČR mládeže v klasickém šachu. Původně mělo končit až v sobotu 14. března. Vládní vyhlášení stavu nouze ovšem znamenalo předčasný konec po sedmém kole. V turnaji dívek do 12 let nás reprezentovala Bea Březíková.
Bea začala turnaj velice dobře. V prvním kole pěkně porazila 2. nasazenou Amálii Zádrapovou ze Vsetína. Následovala výhra ve druhém i ve třetím kole. Bea si tak pro čtvrté kolo vybojovala duel na první šachovnici s turnajovou jedničkou Josefínou Dudkovou reprezentující oddíl TJ Jawa Brodce. Remíza v koncovce různopolných střelců a s pěšcem méně znamenala v průběžném pořadí fantastické 2. místo. Z posledních tří kol Bea ale vytěžila jen jeden bod. I tak je konečné 8. místo mimořádně velkým úspěchem. Navíc mezi ročníky 2009 skončila druhá.
V posledním kole se Bee podařilo pěkně vyhrát nad Stellou Hosovou z Nebušic. V zahájení soupeřku ukázkově přehrála, vyvinula všechny figury, obsadila střed, udělala rošádu. V jedenáctém tahu stála podstatně lépe. A zde se soupeřka dopustila rozhodující chyby, které Bea bez zaváhání využila.
Stella v pozici zobrazené výše na diagramu zahrála 11...b4??. Na první pohled je to tah logický. Při opačných rošádách je většinou skutečně třeba svými pěšci před soupeřovou rošádou postupovat co nejrychleji vpřed a pomocí této pěšcové laviny vynutit oslabení v soupeřově rošádě. Problémem je, že zde je to předčasné, černá doplatí na nedokončený vývin. Najdete za bílé nejsilnější pokračování?
Ano, partii vyhrává 12.Jxc6!. Jezdce na c6 nelze dobrat pro nedostatečně krytou dámu a zdánlivě silný protiútok 12...bxc3 troskotá na 13.Dxc3!!. Jezdce stále nelze kvůli vazbě dobrat a dáma nemá žádný rozumný ústup (13...Dc7? 14.Jxe7+ +-). Zoufalou situaci už nezachrání ani trik 13...Jd5 (odtažné napadení dámy) pro jednoduché 14.Sxd5!. A černá se v žádné variantě nedopočítá materiálu. Např. po 14...dxc6 lze všechny protiútočné šance černé zlikvidovat prostým 15.Dxc6.
V neděli 1. března proběhlo závěrečné kolo okresního přeboru družstev. Přestože jde o soutěž dospělých, ve všech našich utkáních od začátku sezóny byla většina družstva vždy tvořena žáky. V posledním kole do bylo rovných 80%.
A to je velmi dobře. Právě z vážných partií, které děti učí se nad jedním problémem déle zamyslet a trénují jejich schopnost dlouhého soustředění se na jednu věc, se toho dá naučit úplně nejvíc. Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na další ročník.
V sobotu 29. února 2020 se v Hrabišíně konal čtvrtý turnaj ze série Grand Prix mládeže v rapid šachu. Ve čtyřech věkově rozdělených turnajích se střetlo 85 žáků. Protože u nás zrovna probíhaly jarní prázdniny, z Přerova se do Hrabišína podívali jen dva. Ve svých kategoriích ovšem získali 1. a 2. místo.
Mezi kluky do 12 let vybojoval stříbro Matěj Harašta. V kategorii dívek do 12 let pak s půlbodovým náskokem zvítězila Bea Březíková. Kdyby v posledním kole porazila prostějovského Petra Novotného, vyhrála by dokonce i kategorií kluků. Peťa má zatím ve vzájemných partiích s Beou více šťastí, to se ale brzy může změnit.
Je jen málo sportů, kde si v jednom týmu mohou společně zahrát dědeček s vnukem. V tom jsou šachy vzácnou výjimkou. V neděli 9. února proběhlo 8. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. Jeli jsme do Konice, kde nás čekal zápas v krásných prostorech na zámku. Za náš přerovský "A tým" nastoupili mj. i náš talentovaný svěřenec Lucian Poljak a jeho dědeček Milan Geryk. Věkový rozdíl našeho nejmladšího a nejstaršího hráče tak činil úctyhodných 75 let!
Oba bodovali a pomohli tak k naší vysoké výhře. Z našich svěřenců nastoupil i Kamil Tobolík. Také on připsal cennou výhru - s hráčem o více než 300 ELO silnějším! Favorizované soupeře jsme tak porazili 6,5:1,5. V soutěži je 12 týmů, čekají nás tedy poslední tři kola. I v nich se budeme snažit dávat prostor našim nejzkušenějším žákům porážet dospělé. :-)
Začátkem února se sedm našich svěřenců zúčastnilo dvoudenních turnajů v klasickém šachu v Bezměrově. Takové akce jsou pro děti šachově nejpřínosnější. Přestože turnaje nebyly věkově nijak omezeny, většinu účastníků tvořily právě děti. Sjelo se sem 74 vyznavačů královské hry.
Tři naši pokročilejší svěřenci se zúčastnili silného turnaje "B". Dva z nich si teoreticky mohli zahrát i slabší turnaj "C". Patřili by tam ale mezi hlavní favority, což by bylo pro jejich šachový růst nevhodné. Přesto se v "béčku" neztratili a kromě cenných zkušeností získali i poměrně hodně bodů. Všichni tři poskočili oproti svému nasazení o více než třetinu startovního pole. To znamená mimořádně vydařený turnaj. Výborné 6. místo obsadil se třemi body Kamil Tobolík. Stejný počet bodů uhrál i Lucian Poljak. Kdyby v posledním kole vyhrál, získal by dokonce medaili. Prohra jej odsunula na 11. příčku (nasazený byl 22.). Spokojený mohl být s 2,5 body také Matěj Harašta.
V turnaji "C" byla nejúspěšnější Bea Březíková.
Ten se nehrál na pět kol jako "béčko", ale na sedm. Přesto neprohrála
ani jednu partii, mezi dívkami skončila první a v celkovém pořadí obsadila parádní 5. místo.
3,5 bodu získal a v polovině tabulky skončil Petr Havránek.
Oproti své minulé účasti si polepšil o celý bod. Velmi spokojený s turnajem
může být i Tomáš Pohančeník. Zúčastnil se jen pěti kol,
ale uhrál 3 body. To je na první turnaj v klasickém šachu naprosto mimořádný úspěch.
Dobrý výsledek jsou i 2 body Romana Valentoviče, který
patřil mezi nejmladší účastníky turnaje.
V sobotu 25. ledna proběhl v Prostějově třetí turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Mezi 77 nadějnými hráči bojovalo také 10 žáků z Přerova. To je oproti loňsku dvojnásobek. A dařilo se. Domů jsme přivezli dva poháry.
Nejpočetnější zastoupení jsme měli v kategorii těch nejmladších – dětí narozených v roce 2010 a mladších (U10). S rolí favorita dobře naložil Kristian Poljak. Mezi kluky vyhrál, celkově skončil druhý a ve volné chvíli dokázal navíc porazit svého trenéra a splnit si tak další podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy. Obrovským a velmi příjemným překvapením pak bylo v této kategorii 7. místo a 4,5 bodů Tomáše Pohančeníka. Přestože šlo o jeho první mimopřerovský turnaj jednotlivců, v konečném pořadí předběhl celou řadu o mnoho let zkušenějších soupeřů. Mezi dětmi bez rapid ELA skončil nejlépe. Na turnaji si také během pauzy splnil poslední podmínku pro zisk oranžové výkonnostní třídy. Další náš svěřenec, Kvido Vincenec, začal turnaj perfektně. Vyhrál první dvě kola a porazil i pozdější přemožitelku Kikiho. Kdyby z posledních dvou partií alespoň jednu vyhrál, vybojoval by si 4. výkonnostní třídu. Spokojený s turnajem může být i Roman Valentovič. Uhrál 2,5 bodů a splnil si obě chybějící podmínky pro zisk oranžové výkonnostní třídy.
V kategorii do 12 let nás reprezentovala pouze Bea Březíková. Chybějící kvantitu ovšem nahradila kvalita. Mezi dívkami vybojoval zlato. A to ve stejné věkové kategorii může hrát i příští rok.
V kategorii žáků do 14 let hrají v podstatě už samí ostřílení borci. I malá nepozornost, třeba i na poslední šachovnici, tak většinou znamená prohru. Své o tom ví Vojta Peluha. Většinu svých soupeřů i soupeřek pěkně přehrál, jedna chyba ale téměř vždy otočila vše v jeho neprospěch. Zkušenosti jsou ovšem cennější než body. Bodově úspěšnější byl Lucian Poljak se 4 body se dostal do 1. poloviny. Na turnaji si také splnil dvě ze tří podmínek pro modrou výkonnostní třídu.
Rekordní 3 hráče jsme měli v kategorii těch nejzkušenějších. Každý šestý byl tedy z Přerova. A kluci se zřejmě rozhodli pěkně zamotat hlavu všem sázkařům. Bohatým brali a chudým dávali. Kamil Tobolík, Po divokém průběhu ve druhém kole došel Kamilovi čas tah před matem. Remíza. Ruda Lasák hned v prvním kole s notnou dávkou štěstí a herního optimismu dokonce vyhrál. Nad soupeřem o 627 bodů silnějším a navíc černými! Po více než roční pauze se na turnaje jednotlivců vrátil David Jiránek. I přes tuto přestávku David jednoduchým soupeřem nebyl, celkový výsledek i umístění zmíněný oddech ovšem prozrazují.
Na závěr ukázka z poslední Kamilovy partie. Po hrubce soupeře dospěla partie do pozice znázorněný výše na diagramu. Přestože má černý o celou věž více a bílému hrozí nepříjemnými maty, po tahu soupeře se vzdal. Dokážete přijít na to, který tah to byl? První správná odpověď bude v kroužku ohodnocena pěti bonusovými body.
V sobotu 12. ledna proběhl v Olomouci krajský přebor družstev mladších žáků. Pro nás znamenal dva obrovské úspěchy. Tím prvním bylo, že se nám v této kategorii podařilo dát dohromady jedenáct dětí a poskládat dva týmy. Tím druhým pak 1. místo a postup na Mistrovství České republiky.
Naše barvy statečně hájili Matěj Harašta, Tobiáš Komárek, Kristian Poljak, Beáta Březíková, František Kužel, Matěj Nebojsa, Tomáš Pohančeník, Kvido Vincenec Nicholas Damborský, Roman Valentovič a Daria Ilieva.
Turnaj byl nebývale silný. Nejenže oproti loňsku přibyly dva týmy. Vedle kvantity vzrostla i kvalita. Ratingový průměr první desítky hráčů stoupl téměř dvojnásobně!! O první místo velice vážně usilovaly hned čtyři týmy. Nejúspěšnější byl ale nakonec právě ten náš přerovský. Vyhráli jsme všechny zápasy. Druhý skončil domácí tým Agentury 64 Grygov a bronzové medaile vybojovaly děti z Jeseníku. Náš druhý tým i přes neplánované významné oslabení příjemně překvapil a vybojoval pěknou 5. příčku.
Na závěr si můžete procvičit svůj propočet na úplně poslední partii celého přeboru. Všichni už dávno dohráli, většinu šachovnic pořadatelé stihli sklidit, jen souboj mezi jedničkami Prostějova a Jeseníku – Petrem Novotným a Mykolou Haidenkem stále pokračoval. Po několika minutách dospěl do náročné pozice, zobrazené níže na digramu. Na tahu je bílý a partie je pro něj teoreticky vyhraná. Cesta k výhře ale není ani trochu jednoduchá. Ostatně partie skončila remízou. Dokážete najít cestu k výhře?
K výhře vede jen jediné pokračování. A tím je 1.Sc2!! a3 2.Sb1!!. Cokoli jiného vede do remízových pozic. Teď ovšem černému nevychází nic. Po přímočarém 2...Kc3 je bílý prostě rychlejší. 3.Kxc5 Kb2 4.Kb4! Kxb1 5.Kxa3 a bílý svého pěšce promění v dámu. Bílý vše na tah stíhá i po 2...c4. Je jen třeba hrát přesně. 3.Kc6! c3 4.Kb5 Ke3 5.Kb4 Kd2 6.Kxa3 c2 7.Sxc2 Kxc2 8.Kb4. Nejnáročnější cestu k výhře tak asi představuje pokračování černého 2...Kc4!. Zde je třeba najít 3.Kc6! Kb4 4.Kd5! (nebo i 4.Sd3!). Po 4...Kb5 5.Sd3+ totiž černého dostaneme snadno do nevýhody tahu (5...Kb4 6.Sc4). Pěšec padne i po 4...c4 5.Kd4 Kb5 6.Kc3! Kc5 7.Sg6 Kb5 8.Sf7. S matem nejpozději do 18. tahů – viz online databáze koncovek.
Ve čtvrtek 9. ledna proběhla v Olomouci krajská kola přeboru školních týmů v šachu. Akce se ve třech turnajích zúčastnilo 160 mladých šachistů z celého kraje. Naše škola měla své zastoupení v kategoriích I. i II. stupně. Na I. stupni jsme dosáhli největšího šachového školního úspěchu za posledních 10 let a na II. stupni jsme se i přes citelně oslabenou sestavu (lyžák) probojovali do nejlepší desítky.
V kategorii I. stupně nás reprezentovali, Beáta Březíková, Daniel Jemelka, Tomáš Pohančeník, Kvido Vincenec a Matěj Nebojsa. Tým uhrál 16,5 bodů z 28 možných, čímž si oproti loňsku o půl bodu polepšil. Znamenalo to dělenou druhou a třetí příčku. Na třetí místo nás odsunulo až pomocné hodnocení.
V kategorii II. stupně jsme měli svěřence hned ve dvou týmech. Kromě družstva ZŠ Velká Dlážka hráli tři naši členové také v týmu Gymnázia Jakuba Škody. Naši školu reprezentovali Adam Jemelka, Rudolf Lasák, Petr Havránek a David Jiránek.
V prvním kole jsme porazili "B" tým přerovského gymnázia 4:0 a v druhém odremizovali 2:2 loňského i letošního postupujícího – Gymnázium Jeseník. Šance na postup kluci ale zahodili ve 3. a ve 4. kole, kdy nejprve prohráli 1:3 s gymnáziem Zábřeh a pak trochu po zásluze dostali na frak od Áčka GJŠ 0:4. Nic na tom už nemohla změnit ani vysoká výhra 4:0 v pátém kole proti ZŠ Vrbátky, dokonce ani další výhra 2,5:1,5 v 6. kole proti nejlepší základce našeho kraje – ZŠ Horka nad Moravou. Medaili by mohla přinést jedině výhra 4:0 v závěrečném sedmém kole. Los nám ovšem přidělil suverénního vítěze celé soutěže – Gymnázium Hejčín. Z předchozích šesti kol vyhrálo pět drtivě 4:0. Prohra 0,5:3,5 tak byla ve své podstatě solidním úspěchem. V konečném pořadí nás ovšem odsunula až na 9. místo.
GJŠ bylo po 5. kole s náskokem celého bodu na druhé příčce. Prohry 1:3 ve dvou posledních kolech s týmy z Jeseníků ho ale posunuli 6. místo. I tak lze ale dvě přerovská družstva v nejlepší krajské desítce považovat za pěkný úspěch.
Týden před Vánocemi se v Přerově uskutečnily hned 4 šachové akce. Po čtvrtečním Okresním kole přeboru škol v šachu jsme v pátek 20. prosince na ZŠ Velká Dlážka uvítali Mistra České republiky z loňského ročníku přeboru škol, Viléma Faju. Na simultánce se v průběhu necelých dvou hodin prostřídalo okolo deseti dětí. Všechny partie skončily v Mistrův prospěch.
Následující den, v sobotu 21. prosince 2019, jsme v prostorech restaurace Skalka ve Vinarech u Přerova uspořádali další ročník předvánočního turnaje pro děti. Loňského ročníku se zúčastnilo 20 dětí z pěti oddílů. Toho letošního jen 10 dětí, našich svěřenců. Kvantita byla ovšem nahrazena kvalitou. Na turnaji bez začátečníků byl každý získaný bod vydřeným úspěchem. Všichni účastníci si proto domů odnesli hned dvě ceny – jednou sladkou a jednu věcnou.
Turnaj bez většího zaváhání a ziskem 7/7 vyhrál host z Brna, Vilém Faja. 5,5 bodů znamenalo stříbro pro loňského vítěze, Kamila Tobolíka. 4,5 bodů nakonec i přes dvě prohry a jednu remízu stačily na bronz Matějovi Haraštovi. Čtvrtou příčku v konečném pořadí obsadila a nejlepší dívkou turnaje se stala Bea Březíková.
Po nedělní pauze, kterou případní zájemci mohli letos využít k návštěvě pěkného tradičního turnaje ve Svitavách, se šachisté v Přerově sešli i v pondělí 23. prosince. Vánoční turnaj v klubu Dlažka byl otevřený i dospělým a jeho obsazení bylo opravu silné. Díky mezinárodní účasti si většina hráčů mohla zahrát i s přáteli z Islandu. Mezi žáky tu obsadil druhou příčku Petr Havránek a třetí Adam Jemelka.
Ve čtvrtek 19. prosince jsme v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody uspořádali okresní kolo přeboru škol v šachu. Šlo o tři samostatné turnaje družstev. I. stupeň, II. stupeň a střední školy. I přes docela velkou marodku se jich celkem zúčastnilo 58 žáků a studentů. Díky sponzorům akce, kterými letos byli Statutární město Přerov, Pekárna Racek, Meopta a Exekuce Jícha si alespoň nějakou drobnost odnesl domů každý.
Nejrychlejší průběh měl turnaj I. stupně pod vedením zkušeného trenéra, rozhodčího a organizátora šachových turnajů na Meolympiádách Jiřího Čaly. Přes 6 přihlášených družstev se nakonec dostavila jen 4. Hrálo se proto systémem každý s každým dvoukolově, tempem 2x20 minut. Turnaj naprosto drtivě ovládlo naše družstvo ZŠ Přerov Velká Dlážka. Všechny jednoznačně porazilo a s celkovým ziskem 21,5 bodů ho od druhého místa dělilo neuvěřitelných 11,5 bodů! Druhá skončila ZŠ Přerov Svisle a třetí ZŠ A MŠ Hranice Struhlovsko.
V kategorii II. stupně se naopak o první místo strhl mimořádně vyrovnaný boj. Po vzájemné remíze obou rivalů 2:2 nakonec rozhodl o vítězi turnaje pouhý půlbod. Tím se stalo domácí Gymnázium Jakuba Škody Přerov.
S druhým místem se musel spokojit náš tým ZŠ Přerov Velká Dlážka. Bronzové medaile si domů odnesli žáci ZŠ a MŠ Hranice Struhlovsko. Celý turnaj zkušeně odřídil místní profesor fyziky a matematiky a výborný přerovský šachista v jedné osobě, Pavel Hlaváček.
Turnaj nejstarších studentů připomínal v mnohém turnaj I. stupně. Stejný počet týmů, účastníků i kol. Stejná časová kontrola. A dokonce i stejný počet bodů na 1. místě. Mezi středoškoláky jednoznačně dominovalo Gymnázium Hranice. O druhé místo se pak strhl napínavý boj, který rozhodlo až závěrečné šesté kolo. Z druhého místa se nakonec radoval tým ze Střední průmyslové školy Přerov. S bronzem se tak museli stejně jako loni spokojit studenti domácího Gymnázia Jakuba Škody. Celý turnaj dokázal v pohodové atmosféře odřídit další ze zaměstnanců Meopty, Tomáš Gazda.
Že to není možné? Ale ano, 5+5 může být více než 11... :-) V neděli 8. prosince proběhlo 3. kolo okresního přeboru družstev. Přestože jde o soutěž dospělých, ve všech našich utkáních od začátku sezóny byla většina družstva zatím vždy tvořena žáky. Přesto (nebo právě proto) vede naše céčko průběžné pořadí. Jak jsme ale do dvou zápasů na pěti šachovnicích dostali 11 našich svěřenců?
Pohled do hrací místnosti to trochu prozrazuje. Hrálo se na více šachovnicích. Vedle okresního přeboru jsme vměstnali i přerovskou amatérskou ligu a malý doprovodný turnaj. Celkem tak k šachovnicím usedlo rekordních 26 šachistů. Přičteme-li i rozhodčího a diváky, v hrací místnosti moc volného místa nezbývalo. Mimořádného úspěchu zde dosáhl Matěj Harašta, který tu splnil část podmínky pro bronzovou výkonnostní třídu. Spokojený byl jistě i Kamil Tobolík, kterému se podařilo porazit svého trenéra. Bodovali ještě i Adam Jemelka, Kristian Poljak, Martin Hýbner a Roman Valentovič. Posledním dvěma jmenovaným se navíc podařilo odehrát jejich nejdelší partii v životě, což je také velký úspěch. Pěkné a bojovné partie ale předvedli úplně všichni.
4. kolo nás čeká až v novém roce, v neděli 19. ledna. Předtím ale v Přerově proběhne celá řada turnajů. Po Okresním přeboru škol, který se odehraje ve čtvrtek 19. prosince a šachové simultánce s žákovským mistrem České republiky v pátek 20. prosince nás v sobotu 21. prosince čeká Vánoční šachový turnaj pro děti. V úterý 23. prosince pak v klubu Dlažka proběhne Vánoční turnaj i pro dospělé. Na konci prázdnin se na stejném místě můžeme těšit na turnaj v klasickém šachu. Jediný svého druhu za celý rok v Přerově, bylo by tedy škoda si jej nechat ujít. Člověk ušetří náklady za dopravu i ubytování. Novoroční turnaj se odehraje ve dvou výkonnostních kategoriích. Žáci, kteří znají základní pravidla zahájení a není pro ně problém dát soupeři mat samotnou dámou nebo věží, by se určitě měli zúčastnit.
V úterý 3. prosince jsme místo klasického kroužku uspořádali Mikulášský turnaj. Ten se hrál také jako školní kolo přeboru škol v šachu. Většina účastníků si tak kromě pěkných cen vybojovala i postup do okresního kola, kde budou svoji školu reprezentovat v týmech. To proběhne ve čtvrtek 19. prosince v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody.
Hrálo se odděleně v kategoriích začátečníků a pokročilých. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 16 hráčů, o dva více než loni.
Turnaj začátečníků vyhrál naprosto suverénně Tomáš Pohančeník. Uhrál fantastických sedm bodů ze sedmi. Pro náš tým bude velkou posilou. Boj o další medaile byl ale velmi vyrovnaný. Z té stříbrné se nakonec mohl s pěti body radovat Martin Hýbner. Oproti loňsku si polepšil dvojnásobně. O 2,5 bodů si oproti loňsku přilepšil i Matěj Nebojsa. S 4,5 body získal bronz. Partu držel i Roman Valentovič. Rovněž připsal o 2,5 bodů více než loni a se 4 body obsadil pěkné 4. místo.
Pro ostatní hráče už šlo v tomto tradičním turnaji o premiéru. Nejlépe z nováčků si vedl Kvido Vincenec. Od medaile jej dělila jen jedna výhra. Příjemným překvapením turnaje byl také Viktor Zobač. Přestože se teprve před měsícem a půl začal učit tahat figurkami, uhrál 2,5 bodů. Statečně bojovali i Nicholas Damborský a Ondra Sukup.
V turnaji pokročilých bojovalo o první místo reálně 5 vážných zájemců. Nejúspěšnější byla s jedinou prohrou Beáta Březíková. Druhé místo obsadil s 5,5 body nejmladší účastník turnaje pokročilých – Kristian Poljak. 4,5 bodů stačily na bronzovou medaili jeho staršímu bratrovi – Lucianovi Poljakovi. Těsně v závěsu za nimi se umístili Vojta Peluha a Petr Havránek. S malým odstupem za skupinkou těchto ostřílených borců pak skončili Daniel Jemelka, František Kužel a Honza Zapletal.
V Oblastním přeboru družstev máme s naším přerovským Áčkem za sebou už dva úspěšné zápasy. Okresní přebor začal později. V neděli 10. listopadu proběhlo 1. kolo. Ve vzájemném derby se v něm potkalo naše Béčko s Céčkem. K zápasu zasedlo 6 žáků "základní školy", 3 středoškoláci a 5 těžce pracujících. :-)
Bratrovražedný souboj dopadl lépe pro naše Céčko. Slavilo výhru 6,5:0,5. Další kolo okresního přeboru je v plánu v neděli 24. listopadu. Jedeme do Hradčan. Z důvodu lichého počtu družstev má ale naše Céčko volno. Možnost zahrát si tak budou mít z žáků pouze Kuba Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Matěj Hrazdíra, Beáta Březíková, Lenka, Lucian a Kristian Poljakovi, Matyáš Mikeš, Matěj Nebojsa, Daria Ilieva, Lukáš Herčík, Martin Hýbner a Eliška Přikrylová.
Žáci z našeho Céčka (Kamil Tobolík, Adam a Daniel Jemelkovi, Petr Havránek, Vojta Peluha, Ruda Lasák, Kvido Vincenec, Honza Zapletal, Tomáš Pohančeník, Štěpán Netopil, Nicholas Damborský, Roman Valentovič a František Kužel) dostanou tedy příležitost až během 3. kola, v neděli 8. prosince. Budeme domácí. Zápas začíná v 10:00.
Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční žákovské Mistrovství Moravy a Slezska v šachu. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Naše přerovská výprava se MMaS zúčastnila už potřetí v řadě. Šachový program jsme si zpestřili bowlingem, návštěvami bazénu a sauny, noční hrou a procházkou do pohádkového lesa.
V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo téměř 300 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Kvido Vincenec, Beáta Březíková, František Kužel, Vojtěch Peluha, Petr Havránek a Kamil Tobolík.
Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. A to se nám povedlo. Vedle nabytých turnajových zkušeností si děti procvičily svou paměť a představivost. Výkonnostní rozdíl je po šachovém týdnu vidět u všech.
Mezi těmi nejmladšími (2010 a mladší) nás reprezentoval Kvido Vincenec. Šlo o jeho úplně první zkušenosti s vážnými partiemi. Kvido je mimořádně chytrý a má v sobě obrovský potenciál. V průběhu MMaS se naučil správně zapisovat partie, zdokonalil si svou šachovou paměť a výrazně zlepšil svá zahájení. Úměrně svému věku a zkušenostem zatím hraje velmi rychle, během turnaje se ale i v tomto zlepšil.
V kategorii dětí do 12 let (2008 a mladší) nás reprezentovali František Kužel a Beáta Březíková. Oba oproti loňsku přešli do vyšší věkové skupiny. Přesto se oběma podařilo uhrát stejný počet bodů i proti starším soupeřům! To je mimořádný úspěch. Franta ještě stále doplácel na příliš rychlou hru. Zato Bea za poslední rok šachově neuvěřitelně poskočila.
Díky řešení diagramů podstatně zlepšila svůj taktický postřeh. Vylepšila také znalost zahájení a především se dokáže nad jedním problémem déle zamyslet, využít dostatku času a najít správné řešení. Krásnou ukázkou může být např. partie z prvního kola, ve které nedala šanci papírovému favoritovi z Ústí. V předchozím průběhu se jí podařilo proniknout dámou do soupeřova tábora a připravit ho o dva pěšce. Na diagramu vidíte závěr jejich partie. Pozice je na první pohled poměrně nepřehledná. Dokážete najít nejlepší pokračování?
V kategorii do 14 let (2006 a mladší) nás reprezentovali Vojta Peluha a Petr Havránek. Pro oba tu šlo o velice náročný turnaj. Drtivá většina jejich soupeřů byla papírovými favority. Přesto se oběma klukům podařilo hned několikrát zabodovat. Vojta i přes několik nehod uhrál velmi pěkných 3,5 bodů a v konečném pořadí obsadil solidní 65. místo. Příští rok, kdy může ještě stále hrát ve stejné kategorii, tak klidně může usilovat i o místo v první desítce. Petrovi se dařilo dokonce ještě o kousek víc. Uhrál 4 body a v konečném pořadí vybojoval 54. příčku. Oproti nasazení si tak polepšil o 14 míst!
V kategorii žáků do 16 let (2004 a mladší) jsme letos žádného zástupce bohužel neměli. V doprovodném turnaji ale zazářil Kamil Tobolík. Přestože všechna kola byli papírovými favority jeho soupeři, uhrál 4,5 bodů a v konečném pořadí obsadil skvělé 19. místo. Oproti nasazení si polepšil o 17 míst. Cenná je zejména jeho výhra z pátého kola, díky které splnil první třetinu druhé podmínky pro zisk bronzové výkonnostní třídy.
V sobotu 19. října 2019 proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Z Přerva se jej zúčastnili 4 žáci. A všichni nás reprezentovali velice dobře.
V kategorii do 10 let nás reprezentoval Kristian Poljak. Vyhrál prvních 5 kol a s bodovým náskokem obsadil v průběžném pořadí 1. příčku. Poslední dvě kola se mu ale nepovedla a klesl na 3. místo. V kategorii dětí do 12 let skončila mezi dívkami první (a nebýt prohry v posledním kole i mezi kluky) Bea Březíková. Bez jediné prohry turnajem prošel a druhé místo obsadil Matěj Harašta. Dobře dopadl i poslední z přerovské výpravy – Lucian Poljak. V kategorii žáků do 14 let obsadil pěknou 8. příčku.
V úterý 1. října proběhl na ZŠ Velká Dlážka zahajovací turnaj. Každým rokem se nám počet účastníků zvyšuje o čtyři. To letos vedlo ke dvěma samostatným turnajům. Turnaj I. stupně se zúčastnilo 8 dětí, turnaje II. stupně 6 žáků. Obě kategorie se hrály systémem každý s každým. Celkem jsme tak mohli vidět 43 zajímavých partií. Cenový fond byl jako vždy bohatý. Každý si domů odnesl rovnou dvě ceny – jednu sladkou a jednu věcnou.
Turnaj prvního stupně vyhrál Kristian Poljak, který získal 6,5 bodů ze 7 možných. Jen o půl bodu méně uhrál druhý v konečném pořadí, Daniel Jemelka. 5,5 bodů a bronzovou medaili vybojoval František Kužel. Skvělý výkon!
Kategorie II. stupně byla mimořádně vyrovnaná, neměla jednoznačného favorita ani vítěze. Velký úspěch z loňska se podařilo zopakovat Vojtovi Peluhovi. Minulý ročník vyhrál, přestože věkově spadal ještě na I. stupeň. Vojtu letos přemohla pouze Beáta Březíková. Dvě prohry ji ale odsunuly až na 4. příčku. Stejně jako loni skončil těsně za Vojtou Adam Jemelka. Třetí příčku obsadil Matěj Harašta.
Náš šachový kroužek odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. Na turnaj není přihláška předem nutná, stačí až na místě. Pro děti, které šachy ještě neumí, první kroužek proběhne o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.
Pro přihlášení stačí vyplnit přihlášku, která je zde ke stažení online. Pololetní poplatek je 500 Kč. Přihlášku můžete trenérovi předat osobně, případně stačí poslat její scan (aeffenberger@zskuldova.cz). Poplatek lze uhradit přímo v kroužku v hotovosti nebo v předstihu na účet č. 246985356/0300. Variabilní symbol by pak mělo být datum narození dítěte ve formátu RRMMDD.
V sobotu 14. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 44 hráčů, necelou čtvrtinu tvořily děti.
Nejúspěšnější z našich svěřenců byl Adam Jemelka, který uhrál 4,5 bodu. Oproti loňsku si tak polepšil o bod a půl. Druhý mezi žáky z našeho klubu skončil Matěj Harašta. Ten uhrál o půl bodu více než loni. Třetí místo obsadil Matěj Hrazdíra, který se k šachům vrátil po několikaleté pauze. Velmi dobrý turnaj odehráli také Kristian a Lucian Poljakovi. Oba si zde uhráli 3. výkonnostní třídu. Ta jen o půl bodu unikla Rudovi Lasákovi.
Třešť. V sobotu 7. a v neděli 8. září vybojovala Beáta Březíková 4. příčku na mistrovství v rapidšachu dívek do 10 let. Stala se nejúspěšnějším členem výpravy z celého Olomouckého kraje napříč všemi kategoriemi. Beu předběhly pouze 3 dívky z Frýdku-Místku. Tam ovšem do žákovského šachu již několik let ročně investují miliony a děti se tu běžně s šachem systematicky seznamují už v mateřských školách.
Kromě Beáty se na MČR kvalifikoval i Matěj Harašta. Ten tu sbíral spíše zkušenosti, ve stejné kategorii ale bude mít šanci hrát i příští rok.
Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím šachovým turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. První tréninky pak proběhnou o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.
Ve středu 28. 8. zahájily pravidelné středeční šachové schůzky na Kuželně (17:00 - 18:30) pro děti i dospělé. V sobotu 14. 9. proběhne náš tradiční Vinarský král (propozice). Pomalu se blíží také uzavěrka přihlášek na letošní Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu (propozice).
Také letos se během podzimních prázdnin zúčastníme nejvýznamnějšího žákovského turnaje v našem regionu. Děti budou hrát o postupy na mistrovství republiky, sehrané partie se budou rozebírat, šest dnů bude věnováno hlavně šachu. Každému aktivnímu účastníku dá tento týden tolik, co půl roku v kroužku.
V pátek 7. června jsme k zakončení šachové sezóny uspořádali tradiční turnaj o vinarského prince. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 15 minut. Zúčastnilo se jej 12 dětí.
Jednoznačným vítězem turnaje se s 6,5 body stal Kamil Tobolík, který tak obhájil své loňské vítězství. V několika partiích byl sice ve vážném ohrožení, remízu ale nakonec povolil pouze ve třetím kole Matějovi Haraštovi. Druhý skončil s pěti body Adam Jemelka. V souboji s Kamilem byl velmi blízko vítězství, nakonec ale úspěch slavil Kamil. Druhý bod ztratil s Matějem. Na třetí místo se díky skvělému závěru v podobě tří výher v řadě vymrštil Kristian Poljak (5). Matěj Harašta (4,5) se nakonec musel spokojit se čtvrtým místem. Body ztratil se skvěle hrajícím Danem Jemelkou a v posledním kole s Kikim. Kromě výše zmíněných předváděli velmi kvalitní partie i Honza Knápek (4), Vojta Peluha (3,5) a Bea Březíková (3,5).
Hned následující den v sobotu proběhl na severu našeho kraje Českoveský turnaj 2019, šachový turnaj pro děti do 16 let. Tam stejně jako loni dosáhla skvělého výsledku Bea Březíková. V tvrdé konkurenci vyhrála 4 partie ze 7. To pro ni znamenalo 1. místo v kategorii dívek.
Všem dětem přejeme krásné a dlouhé prázdniny. Kdo nechce během léta zapomenout hrát šachy může z pohodlí domova trénovat, řešit diagramy i hrát po internetu.
V neděli 2. června jsme podnikli malý výlet na šachový turnaj do Olomouce, určený začínajícím šachistům. Hrálo se tempem 2 x 10 minut na 5 kol. Vzhledem k pěknému počasí proběhl celý turnaj venku, na čerstvém vzduchu. Z našeho kroužku si sem přijeli zahrát Franta Kužel a Nicholas Damborský.
Pro Nicholase šlo o jeho první turnaj mimo Přerov. A počínal si na to velmi dobře. I se staršími soupeři dokázal dlouho bojovat a jednu partii dokonce vyhrál. Franta je o něco zkušenější, což potvrdil i bodovým ziskem. Porazil dva soupeře.
Vítězové obdrželi po skončení turnaje diplomy, medaile a pohár. Každý účastník pak dostal památeční placku turnaje a k tomu čokoládu. Po turnaji jsme si zašli na pizzu a poté pokračovali do Laser Arény. Celý výlet jsme pak zakončili výbornou italskou zmrzlinou.
V pátek 7. května nás čeká náš tradiční žákovský turnaj přímo v Přerově – Vinarský princ. Bude-li pěkně, bude se také hrát venku.
V úterý 28. května proběhl na ZŠ Velká Dlážka v rámci závěrečného kroužku zakončovací turnaj. Zúčastnilo se jej 12 žáků. Hrálo se dvou věkových kategoriích – děti od 1. do 3. třídy a žáci 4. třídy a starší. V obou turnajích hrálo shodně 6 dětí systémem každý s každým tempem 2 x 15 minut bez přídavku. Každý si domů odnesl dvě věcné a dvě chutné ceny.
Kategorii prvního stupně vyhrál s pěti body z pěti možných Daniel Jemelka. Druhý skončil Franta Kužel, který podlehl pouze Danovi. Třetí místo vybojoval náš nový velký talent Nicholas Damborský. Nejlepší dívkou turnaje se stala Daria Ilieva.
Kategorii starších ovládl Adam Jemelka. Druhý skončil Matěj Harašta. Bronzovou medaili si domů odnesl Kamil Tobolík. Nejlepší dívkou turnaje se stala Beáta Březíková.
Tímto turnajem náš letošní kroužek končí, na děti se těšíme opět koncem září. Do té doby nás ale čeká ještě řada turnajů a šachových táborů (přehled). V neděli 1. června se společně vypravíme na turnaj pro začátečníky (ELO do 1050) do Olomouce (propozice). V pátek 7. května nás pak čeká náš tradiční žákovský turnaj přímo v Přerově – Vinarský princ.
V sobotu 4. května proběhl v Grygově poslední turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Ve čtyřech kategoriích se utkalo celkem 75 žáků, z toho 5 z Přerova.
V turnaji do 10 let se Beátě Březíkové podařilo zopakovat úspěch z Mohelnice a z Litovle a opět vyhrála kategorii dívek. Tím si zajistila právo postupu na mistrovství České republiky. Podobně spokojený může být i Kiki Poljak. V Grygově skončil druhý, čímž si v celoročním pořadí upevnil pěknou 3. příčku. Protože příští rok může hrát stále stejnou věkovou kategorii, bude velkým favoritem na postup. Matyáš Mikeš porazil dva soupeře.
V kategorii do 12 let nás opět velice dobře reprezentovali Matěj Harašta a Lucian Poljak. Většinu turnaje bojovali na předních šachovnicích o medaile. Lucian vyhrál první čtyři partie a v průběžném pořadí se dostal až na dělené 1. místo. Pak se mu ale přestalo dařit a tři prohry v řadě jej odsunuli až na 8. příčku. Osmý skončil i v celoročním pořadí. Matěj naopak z posledních tří kol vybojoval 2,5 bodu a zajistil si tak bronzovou medaili. V celoroční soutěži skončil druhý, což pro něj také znamená postup na MČR. V této kategorii postupují z našeho kraje dva hráči.
V úterý 30. dubna se odehrály poslední partie z našeho dvouměsíčního turnaje. Zúčastnilo se jej 18 hráčů, kteří v součtu odehráli 53 duelů tempem 2 x 25 minut. Tento turnaj byl zajímavý tím, že se hráči nemuseli zúčastnit všech kol.
Vítězem turnaje se s 8 body stal Adam Jemelka. Při úspěšnosti 61% a průměrném ELO soupeřů 1413 si s přehledem uhrál 3. výkonnostní třídu. Druhý skončil Vojta Peluha. Také on si uhrál parádních 8 bodů, ve vzájemném zápase ale Adamovi podlehl. V posledním kole se ovšem Vojtovi podařilo zvítězit nad Kubou Potrokem – naším mladým trenérem. Splnil si tak poslední podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy – třetí v historickém pořadí. Třetí místo s pěti výhrami pak dělí Kamil Tobolík s Matějem Haraštou.
V sobotu 27. dubna proběhl v Cholině krajský přebor družstev starších žáků. Naše úspěšné družstvo tvořili Šimon Volák, Kamil Tobolík, Matěj Harašta, Vojta Peluha a Franta Kužel. Loni jsme vybojovali třetí místo. Letos jsme skončili druzí, přičemž od celkového vítězství nás dělilo jen půl bodu v zápase s vítězným družstvem Grygova. Náš vzájemný zápas skončil nerozhodně 2,5:2,5 a tak o celkovém prvenství muselo rozhodnout pomocné hodnocení – zápasové body.
Vedle samotného turnaje si všichni mohli zahrát ping-pong, BANG!, zúčastnit se hry v lese, užít si večerní grilovačku, dozvědět se něco nového na šachových přednáškách,... Organizátorům se zkrátka opět podařilo vytvořit výborný turnaj se skvělou atmosférou. Loni bylo klukům líto, že se vracíme hned po turnaji a o část z výše uvedeného přijdou. Letos jsme se zúčastnili dvoudenní akce se vším všudy, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí. Příští rok se sem těšíme zase. A tentokrát vyhrajeme! :-)
Na závěr opět šachová hádanka. Na diagramu výše můžete vidět pozici z partie Kamila Tobolíka s Jirkou Blumou z Prostějova. Kamil nastražil svým posledním tahem Sc8-b7 soupeři léčku. Na první pohled se může zdát, že tím odevzdává pěšce na c5. Jirka tomuto dojmu podlehl také a pěšce vzal (12.dxc5?). Ve skutečnosti to ovšem ztrácí figuru. Dokážete najít jak ji lze získat?
Správně, figuru získává vidlička 12...d4!. Není to ale až tak jednoduché. Je třeba vidět, že po 13.Sxc6 Jxc6! 14.Sg5 bílý z vidličky neuteče pro 14...f6!.
Přesněji řečeno zlato, stříbro i bronz získala Beáta Březíková. Nejenže vyhrála svou kategorii dívek do 12 let, ale v kategorii dívek do 14 let skončila druhá. Bronz pak získala v otevřené kategorii (tedy i mezi kluky) do 12 let. Turnaje přátelství se ve dvou skupinách zúčastnilo 85 hráčů. Pokračuje tak trend rostoucího zájmu. Doufejme, že se to příští rok odrazí i na počtu hráčů z Přerova. Letošní 4 zástupci ukazují na to, že něco děláme zřejmě špatně. Přitom šikovných dětí tu máme spoustu.
Kromě Bei se z našich žáků turnaje zúčastnili Vojta Peluha a Franta Kužel. Vojta uhrál pěkné 4 body, Franta 2,5 bodu. Vzhledem k tomu, že u Franty šlo teprve o jeho druhý turnaj v klasickém šachu, je to dobrý výsledek. V rámci volného času jsme v Olomouci navštívili Laser arénu a krátce se zastavili i na menší pouti u Šantovky.
Na závěr malá šachová hádanka. Na diagramu výše můžete vidět pozici z Vojtovi páté partie. Dokážete najít nejrychlejší cestu k výhře? Napovíme, že černé během tří tahů zmizí ze šachovnice obě zbylé figury.
V sobotu 13. dubna proběhl v Litovli předposlední turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. V pěti kategoriích se utkalo celkem 123 hráčů. Mezi nimi 7 Přerovanů.
V turnaji do 10 let se Beátě Březíkové podařilo zopakovat úspěch z Mohelnice a opět vyhrála kategorii dívek. V průběžném pořadí Grand Prix tak dohnala Lenku Mikešovou z Agentury ŠK 64 Grygov. O postupu na MČR se tak rozhodne poslední kolo, v sobotu 4. května v Grygově. Do první desítky se dostal i Kiki Poljak. Matyáš Mikeš porazil 3 soupeře, Franta Kužel zvítězil dvakrát.
V kategorii do 12 let nás velice dobře reprezentovali Matěj Harašta a Lucian Poljak. Celý turnaj bojovali na předních šachovnicích o medaile. Zajímavá byla i jejich vzájemná partie, když na sebe narazili ve třetím kole.
V pozici na diagramu byl na tahu Matěj (bílý). Prohrává o celou věž a dva pěšce a navíc mu hrozí šestitahový mat (1...Dxd2+ 2.Ka1 Dc3+ 3.Kb1 Vxb3+!! 4.axb3 Dxb3+ 5.Ka1 Da3+ 6.Kb1 Vb8#) Matěj ale našel cestu, jak remízu zachránit. Nejedete ji také?
Ano, cesta vede přes oběť poslední věže. Partii lze zachránit jedině nekompromisním 1.Vxg6+!! hxg6 2.Dxg6+ s věčným šachem. Kdyby černý na g6 nedobral, ale uhnul králem, dostal by rychle mat naopak on.
Megaúspěch. To, že by se nám turnaj mohl vydařit, naznačilo už první kolo. Všech 8 dětí z Přerova vyhrálo! To se nám ještě nikdy v takovém počtu nepodařilo. Že z toho ale nakonec bude rekordních 5 medailí a 3 třetí výkonnostní třídy, v to jsme v mimořádně silné konkurenci nemohli ani doufat. A přece! Děti v našich tyrkysových dresech bylo vidět na předních šachovnicích během celého turnaje.
Turnaj proběhl v sobotu 23. března a ve čtyřech kategoriích se jej zúčastnilo 85 dětí. Ovládli jej bratři Zrůbkovi (1. místo a fantastických 7/7 v U10 i v U12), Kolářovi a Blahovi (1. a 3. místo v U14 a 1. a 2. místo v U16). Většina ze zbylých medailí pak směřovalo k nám, do 140 km vzdáleného Přerova.
Zlato v kategorii dívek a třetí místo v konečném pořadí vybojovala s pěti body v turnaji dětí do 10 let Bea Březíková. O půl bodu více a stříbrnou medaili tu získal Kristiánek Poljak. Oproti loňsku si polepšil i Franta Kužel. O celý bod a 16 příček v konečném pořadí.
Zatímco v kategorii do deseti let jsme podle předturnajových tabulkových předpokladů mohli v nějakou medaili trochu doufat, v kategorii do dvanácti let by nám bookmakeři velké šance na cenný kov nedávali. Tento turnaj oproti loňskému ročníku mimořádně posílil. Nejen počtem účastníků ale i kvalitou. Přesto právě tady bojovali v posledním kole všichni naši tři svěřenci o medaili. Stříbrnou medaili nakonec vybojoval Matěj Harašta (5. nasazený) a bronzovou medaili získal po fantastickém výkonu až 13. nasazený Vojta Peluha. Mimořádně úspěšný byl turnaj i pro Luciana Poljaka. Ačkoli byl nasazený 15., obsadil i přes prohru v posledním kole skvělé 6. místo.
Kdyby už Lucian bojoval o černou výkonnostní třídu, těsně by si tu splnil druhou podmínku (zisk třetí výkonnostní třídy). Na tu má ale zatím ještě dost času. Naopak Vojta se tímto turnajem k černé VT významně přiblížil. Šest ze sedmi jeho soupeřů bylo jasnými papírovými favority. Přesto podlehl jen jedinému z nich a uhrál 5 bodů! Třetí výkonnostní třídu si tu tak uhrál s obrovským přehledem. Při síle jeho soupeřů by mu pro ni stačilo i o bod a půl méně.
V kategorii do 14 let jsme opět zástupce bohužel neměli. V kategorii do 18 let ale bojovali hned dva. Kamil Tobolík a Kuba Potrok. Kamil skončil pátý, Kuba sedmý. Protože šlo o Kubův první turnaj od zisku hnědé VT, splnil si tu také on podmínku zisku 3. VT.
Další výlet na žákovský šachový turnaj náš čeká v sobotu 13. dubna. Pojedeme do Litovle. (propozice). O týden později (velikonoční prázdniny) pak chystáme šachové soustředění s účastí na Turnaji přátelství v Olomouci (propozice). Naše snažení pak vyvrcholí o víkendu 27.–28. dubna krajským přeborem družstev starších žáků, kde budeme bojovat o postup do příštího ročníku žákovské první ligy.
Noninačního turnaje pro Krajský přebor družstev starších žáků se zúčastnilo již 13 hráčů. Níže uvedená tabulka ukazuje stav po kole ze středy 20. března.
Jméno | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |
1 | Matěj Harašta | × | 1B | 0Č | 1Č | 1Č | ||||||||
2 | Adam Jemelka | 0Č | × | 0B | 0B | |||||||||
3 | Kamil Tobolík | 1Č | × | 1B | ||||||||||
4 | Daniel Jemelka | × | 0Č | 1B | 0B | |||||||||
5 | Vojtěch Peluha | 1B | 0Č | 1B | × | 1B | ||||||||
6 | Rudolf Lasák | 0Č | × | 0B|0Č | 0B | |||||||||
7 | Adam Effenberger | 1Č | x | 0B | 1Č | |||||||||
8 | Petr Havránek | 0B | 0Č | x | ||||||||||
9 | Václav Pekař | 1Č | x | 1Č | ||||||||||
10 | Pavel Hlaváček | 1Č | 0B | x | ||||||||||
11 | Jakub Potrok | 1B|1Č | x | |||||||||||
12 | Lucian Poljak | 1Č | 0Č | x | ||||||||||
13 | Kristian Poljak | 0B | x |
V neděli 17. března proběhlo 10. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V soutěži je 12 týmů, za dva týdny nás tedy čeká poslední kolo. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili opět i dva naši svěřenci. Kristian Poljak a Kamil Tobolík. Také díky nim se nám podařilo nad soupeři z Citova zvítězit vysoko 6:2. V průběžném pořadí jsem se tak vyhoupli do první poloviny.
V úterý 12. března vypukl prvním kolem noninační turnaj pro Krajský přebor družstev starších žáků. Tento dlouhodobý turnaj je zajímavý především tím, že není nutné účastnit se všech kol. Prvního hracího dne se zúčastnilo 6 hráčů. Níže uvedená tabulka ukazuje stav po prvním kole.
Jméno | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
1 | Matěj Harašta | × | 1B | ||||
2 | Adam Jemelka | 0Č | × | ||||
3 | Kamil Tobolík | × | 1B | ||||
4 | Daniel Jemelka | × | 0Č | 1B | |||
5 | Vojtěch Peluha | 0Č | 1B | × | |||
6 | Rudolf Lasák | 0Č | × |
Věděli jste, že v úterý 5. března si bylo možné v Praze zahrát šachy s českou jedničkou Davidem Navarou v tramvaji? Že jsme z Mohelnice přivezli 3 stříbrné medaile? Nebo odkud pochází poslední tři mistři světa v šachu? Pokud ano a nezúčastnili jste se našeho šachového kvízu v úterý 5. března na Velké Dlážce, přišli jste pravděpodobně o velkou pizzu. Ta byla totiž hlavní cenou pro vítězný tým. Protože se ale kluci z vítězného týmu Šachisti podělili, mohli ochutnat všichni. Druhé místo dělili se shodným počtem bodů Ahojovci a Jednorožci.
71 mladých šachistů dorazilo v sobotu 2. března na žákovský turnaj do Mohelnice. Mezi nimi nechybělo ani 7 dětí z Přerova. Tři z nich si domů kromě nových zkušeností odvezly i diplomy a medaile. Turnaj navštívila také regionální televize (reportáž).
V nejmladší kategorii nás reprezentovali Beátka Březíková, Kristiánek Poljak, Kvido Vincenec a Matyáš Mikeš. Turnaj se mimořádně vydařil zejména Kikimu. Neprohrál jedinou partii. S šesti výhrami a jednou remízou s nasazenou jedničkou Petrem Novotným z Prostějova obsadil s velkým náskokem na třetí místo druhou příčku. Jen o chlup pak unikla medaile Beátce. V kategorii dívek skončila čtvrtá. Fantastický výkon předvedl i Kvido. Rychle se zlepšuje. Porazil většinu soupeřů a obsadil 11. místo. Spokojený může být i Matyáš, který s vesměs staršími soupeři dokázal vyhrát dvakrát.
V kategorii do 12 let dopadl z přerovské výpravy nejlépe Matěj Harašta. Stejně jako Kiki neprohrál ani jednu partii. Dva soupeře odremizoval a s šesti body a náskokem bodu a půl na třetího obsadil druhou příčku. Po skončení turnaje navíc ještě stihl porazit trenéra a splnil tak poslední podmínku pro zisk černé výkonnostní třídy ! Velmi dobře si vedl i Lucian Poljak. Z prvních pěti kol tři vyhrál a v předposledním kole se na druhé šachovnici střetl s Matějem. Partii rozehrál velmi dobře a na šachovnici získal solidní převahu. Matěj je ale velký bojovník a nepříznivý vývoj partie dokázal otočit. Prohra v poslední kole pak Luciana odsunula těsně mimo první desítku.
V kategorii do 14 let jsme zástupce bohužel neměli. V kategorii do 18 let pak dosáhl pěkného úspěchu Kamil Tobolík. Doplnil naši sbírku stříbrných medailí také z této kategorie.
V sobotu 23. března nás čeká další výlet na žákovský šachový turnaj. Pojedeme do Zábřehu. (propozice).
Kamil Tobolík. Šachy hraje od první třídy. Prvního oficiálního turnaje se zúčastnil už ve školním roce 2010/11. O dva roky později dosáhl mimořádného úspěchu na Vinarském princi 2013. Ačkoli patřil k nejmladším účastníkům, celý turnaj suverénně vyhrál ziskem 7/7. V konečném pořadí (výsledky) tak mj. předběhl i Martina Nehybu (hráč mládežnické extraligy). Další turnaj se mu podařilo vyhrát v březnu 2015. Velikonoční turnaj (výsledky) ovšem neměl ani zdaleka tak kvalitní obsazení jako Vinarský princ.
Kamil si poměrně dlouho držel výkonnost hráče 4. výkonnostní třídy. Zlom nastal až ve školním roce 2016/2017. Začal častěji hrávat partie vážným tempem a jeho šachová síla šla rychle nahoru. Během jediného roku vyhrál 4 turnaje, uhrál si i 3. výkonnostní třídu a zúčastnil se i svého prvního Mistrovství České republiky v šachu v rámci MČR družstev starších žáků. Dalším významným impulzem byla jeho účast na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v říjnu 2017. Během jediného týdne díky sérii vážných partií a následným rozborům významně vylepšil svoji techniku z čehož úspěšně těžil celý rok.
V tomto školním roce už na turnajích běžně končí s perfo přes 1700: Vinarský král, Zábřežský Tradex open, GP Hrabišín,... Vedle tisíce bodů a třetí výkonnostní třídy tak na sebe nenechalo dlouho čekat ani splnění poslední podmínky pro zisk černé třídy – porazit trenéra.
Kamil se tak stává prvním přerovským držitelem černé výkonnostní třídy. Kromě pizzy získává právo bojovat o Profi třídy. Pro bronzovou třídu potřebuje vedle 1500 bodů porazit ve vážných partiích 3 hráče s ELO větším než 1600 a na Learning Chess vyřešit všechny lekce se 100% úspěšností.
V neděli 17. února proběhlo poslední kolo okresního přeboru družstev. Úspěšnou sezónu jsme završili ve velkém stylu. Soupeřům jsme nedali šanci a zvítězili na všech pěti šachovnicích. Naši vítěznou sestavu tvořili Martin Senáši, Adam Effenberger, Adam Jemelka, David Jiránek a Vojta Peluha.
Vedle výše zmíněných nám k vítězství v soutěži pomohli i Honza Jemelka, Pavel Hlaváček, Kamil Tobolík, Tomáš Gazda, Petr Havránek a Daniel Jemelka.
Za náš druhý tým ŠK Vinary B pak vedle třech dospělých Tomáše Přikryla, Vladislava Šlapáka a Romana Potroka hráli vesměs úspěšně i naši svěřenci Jakub Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Beáta Březíková, Lenka Poljaková, Kristian Poljak, Eliška Přikrylová a Lukáš Zemánek. V konečném pořadí skončili třetí.
Nejkurióznější partií sedmého kola byla partie Martina Senáši. Před desátým tahem bílého vznikla pozice znázorněná níže na diagramu. Všimněte si, že černý má všechny figury v základním postavení. To je hlavní příčinou, proč už tak brzy stojí na prohru. Dokážete najít nejsilnější pokračování?
K převaze bílého tu vede více cest, nejpřesnější je ale 10.Se2!!. Bílý nechává stát obě napadené figury a místo toho útočí na pěšce na h5. Černý toto napadení vyřešil dost nešťastně. Úhybem 10...h5-h4?. Trojtahový mat za bílého už jistě najdete sami.
První březnovou sobotu se vypravíme na šachový výlet do Mohelnice (propozice). Proběhnou zde čtyři žákovské turnaje. Bude se hrát v kategoriích 2009 a mladší, 2007 a mladší, 2005 a mladší a 2001 mladší. Akce je tedy vhodná pro začátečníky i zkušené hráče.
V sobotu 16. února proběhl v Prostějově krajský přebor družstev mladších žáků. Kolize s jarními prázdninami nás připravila o naši loňskou jedničku i dvojku a "přestárnutí" o trojku. Přesto jsme v konečném pořadí předběhli loňské vítěze a jako jediní vyhráli nad těmi letošními.
Naše družstvo tvořili Vojta Peluha, Beáta Březíková, Daniel Jemelka, Kristian Poljak, Lucian Poljak a František Kužel. Všichni se snažili ze všech sil. A to bylo dobře, protože jak ukázal průběh dne, záleželo na každém půlbodu.
Turnaj byl nebývale vyrovnaný. Ještě před posledním kolem jsme nevěděli – skončíme první nebo poslední? Nakonec jsme se z medailí radovali. Vybojovali jsme pěkné třetí místo. Od čtvrtého i druhého místa nás dělil vlas. Od prvního vlasy dva. :-)
Na závěr stojí za zmínku klíčová partie Beáty nad Adamem Kurfürtem z vítězného týmu Grygova. Bea od samotného začátku rozehrála partii velmi dobře. V řadě těžkých pozic dokázala najít správné pokračování a zkušeného soupeře dostala pod velký tlak. Chvíli stála na pokraji výhry. Pak se ji Adam vysmekl a protiútokem převzal iniciativu a časem i šance na výhru. To jej ale stálo hodně času a výsledek partie tak byl stále nejasný. Po divokém průběhu dospěla partie do pozice znázorněné níže na diagramu. Černá je na tahu. Jak byste pokračovali?
K výhře vede pravděpodobně jen jediný tah. A Bea jej našla. Není to ani jedno z možných braní pěšce a ani výměna dam. K rychlé výhře vede jedině 1...Vc8+!. Nechce-li bílý ztratit dámu, je nucen k úhybu 2.Kd1, ovšem po 2...Df3+ ztrácí věž i partii.
V úterý 12. února proběhl nominační turnaj do krajského přeboru družstev mladších žáků. Zúčastnilo se jej 12 dětí. Do krajského kola postupuje 6 nejlepších: Vojta Peluha, Bea Březíková, Dan Jemelka, Kiki Poljak, Lucian Poljak a Franta Kužel. Krajské kolo (propozice) se koná v sobotu 16. února v Prostějově.
V neděli 2. února proběhlo 6. kolo okresního přeboru družstev. Pro naše béčko šlo o poslední letošní zápas. Céčko se sejde ještě na začátku jarních prázdnin, v neděli 17. února. Céčko všechny zápasy této sezóny vyhrálo a zajistilo si tak s předstihem 1. místo a postup do Oblasti. Béčko je v průběžném pořadí druhé.
Také v šestém kole nastoupili na většině šachovnic naši svěřenci. Tentokrát proti dospělým usedli Kristian Poljak, Matěj Harašta, Eliška Přikrylová, Petr Havránek, Adam Jemelka a Kamil Tobolík.
Nejhezčí partií šestého kola byla partie Adama Jemelky. Jeho soupeř kvůli přílišné opatrnosti ztratil během zahájení pár temp tahy a6 a h6, čehož Adam ukázkově využil. V pozici níže na diagramu je na tahu bílý. Z šachovnice sice zmizel pouze jeden pár pěšců a materiál je rovný, pozice je už ale za černého beznadějně prohraná. Chce to jen najít za bílého to správné pokračování. Dokážete to?
Máme-li velký náskok ve vývinu, uplatníme jej většinou nejlépe tak, že otevřeme hru. Proto nejsilnější pokračování je 15.e5!!. Černý před vyřešení napadené dámy vložil 15...Sxf2+, ovšem po 16.Vxf2! dxe5 17.fxe5 už černá dáma musí pryč. Petr Lavrinčík se rozhodl pro asi nejlepší ústup 17...Db6.
Stále máme rovný materiál, počítač ale hlásí, že bílý pozičně "vede" o dvě dámy. Dokážete černého dorazit?
Určitě jste dokázali najít zisk prvního pěšce 18.Sxf7+. Na první pohled ale nemusí být každému jasné, proč by zrovna toto pokračování mělo vést k rychlé výhře. Po 18...Kd8 (nejlepší ústup) Adam rozhodl partii ve svůj prospěch principiálním 19.e6!. Tento tah je dvojím úderem. Nejenže napadá střelce, ale zároveň i ruší krytí napadeného jezdce na g6. Černý ještě může zdánlivě obě hrozby pokrýt ústupem střelce 19...Se8. Zdání ale klame. Závěrečný mat jistě najdete.
Ve středu 30. ledna proběhla v Olomouci krajská kola přeboru školních týmů v šachu. Akce se ve třech turnajích zúčastnilo rekordních 190 mladých šachistů z celého kraje. To je o 47 více, než loni. Naše škola měla své zastoupení v kategoriích I. i II. stupně. I přes silnější konkurenci jsme si v obou kategoriích oproti loňsku polepšili.
V kategorii I. stupně nás reprezentovali Vojtěch Peluha, Beáta Březíková, Kvido Vincenec a Martin Hýbner. Tým uhrál 16 bodů z 28 možných, čímž si oproti loňsku o 2 body polepšil. Znamenalo to čtvrtou příčku v konečném pořadí. Pokud bychom si o stejný počet bodů polepšili také příští rok, můžeme se těšit na medaile.
V kategorii II. stupně nás reprezentovali Adam Jemelka, Rudolf Lasák, David Jiránek, Petr Havránek a Lukáš Létal. Loni jsme v konečném pořadí vybojovali 7. příčku. Letos jsme mezi základkami z celého kraje skončili v konečném pořadí první. Předběhla nás pouze tři gymnázia.
Tento velký úspěch jsme po skončení turnaje ještě v Olomouci zašli všichni oslavit slavnostním obědem v restauraci. V Přerově jsme pak s několika zájemci pokračovali v oslavě v cukrárně. Den jsme zakončili šachovým tréninkem pod vedením nejsilnějšího za Přerov hrajícího šachisty Václava Pekaře. Pronikli jsme do tajů Londýnského systému. Tímto všechny zájemce zveme i v druhém pololetí na naše pravidelné úterní tréninky na ZŠ Velká Dlážka, středeční tréninky na kuželně (17:00–18:30) a páteční tréninky v restauraci Skalka ve Vinarech (17:00–18:00).
V neděli 27. ledna proběhlo 7. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili opět i dva naši svěřenci. Oba se svých ratingově silnějších soupeřů nezalekli a pěkně je potrápili. A nejen to. Adam Jemelka svoji partii dokonce vyhrál! A to ve velkém stylu. Níže můžete vidět Adamovu pozici po 16. tahu. Jak byste za bílého pokračovali?
Adam zahrál 17. Sxh6!!. Tato oběť je nejsilnějším pokračováním. Navíc nejde přijat. To ovšem jeho soupeř neprohlédl a po hrubé chybě 17... gxh6?? už partie trvala jen pár tahů. Další pokračování jistě najdete sami. Napovíme, že první tah je věží. :-)
V úterý 22. ledna jsme v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody uspořádali okresní kolo přeboru škol v šachu. Šlo o tři samostatné turnaje družstev. I. stupeň, II. stupeň a střední školy. Celkem se jich zúčastnilo 66 žáků a studentů.
Cenový fond byl na tento typ soutěží mimořádně bohatý. Především díky věcným cenám od Statutárního města Přerov a Meopty si nějakou drobnost domů mohl odnést každý.
Nejrychlejší průběh měl turnaj I. stupně pod vedením zkušeného trenéra, rozhodčího a organizátora šachových turnajů na Meolympiádách Jiřího Čaly ve spolupráci s panem Miroslavem Hájkem z TJ Spartak Přerov. Šest družstev se utkalo systémem každý s každým, tempem 2x25 minut. Z vítězství se radovalo družstvo ZŠ 1. Máje Hranice.
Překvapení. Děti z Hranic celkové prvenství očividně nečekaly. Ostatně z pěti zápasů jeden prohrály a jeden "jen" remizovaly. Během okamžiku ale úžas v jejich tvářích vystřídala obrovská rodost a hlasitá oslava.
Pouhý půlbod posunul na druhé místo jejich přemožitele ze ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí. Toto sympatické družstvo porazilo všechny své soupeře s výjimkou týmu bronzových medailistů, se kterými uhrálo remízu. Rozhodujícím faktorem tedy bylo to, že se hrálo na partiové a ne na zápasové body.
Chuť prohry neokusil ani bronzový tým ZŠ Přerov, Velká Dlážka. Tři zápasové remízy a dvě výhry nám s velkým náskokem zajistily pěkné třetí místo. Za tento úspěch vděčíme Vojtovi Peluhovi, Beátě Březíkové, Martinovi Hýbnerovi a Kvidu Vincenecovi.
V kategorii II. stupně nás reprezentovali Adam Jemelka, Ruda Lasák, Petr Havránek, David Jiránek a Lukáš Létal. Tým těžil ze své vyrovnanosti. Všechny soupeře jsme porazili a výsledné 1. místo s velkým náskokem na druhé místo i postup do krajského kola jsou tedy naprosto zasloužené.
Druhé místo vybojovali žáci ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko a bronzové medaile si domů odnesli studenti domácího týmu Gymnázium Jakuba Škody Přerov. Celý turnaj zkušeně odřídil místní profesor fyziky a matematiky a výborný přerovský šachista v jedné osobě Pavel Hlaváček.
Mezi středoškoláky jednoznačně dominovalo Gymnázium Hranice, které bude téměř jistě hlavním favoritem i v krajském kole. O druhé místo se pak strhl napínavý boj, který rozhodlo až závěrečné osmé kolo. Ano, osmé kolo. Turnaj se hrál unikátním Scheveningským systémem pro tři družstva. A osmé kolo zvládli výborně studenti Střední průmyslové školy Přerov. S bronzem se tak museli stejně jako v kategorii II. stupně spokojit studenti domácího Gymnázia Jakuba Škody. Celý turnaj dokázal v pohodové atmosféře odřídit další ze zaměstnanců Meopty, naše nová přerovská šachová posila a mimořádný člověk, Tomáš Gazda.
Poděkování vedle všech výše zmíněných rozhodčích, pomocníků a sponzorů zaslouží i řada dalších dobrovolníků a pomocníků, bez jejichž nezištné pomoci bychom takovýto turnaj v Přerově uspořádat nedokázali. Děkujeme! Děkujeme i všem účastníkům. Bez nich by to také nešlo. :-)
V neděli 20. ledna proběhlo 5. kolo okresního přeboru družstev. Chýlíme se tedy ke konci soutěže. Naše béčko čeká za dva týdny poslední zápas, céčko má před sebou o jeden zápas více. Přesto je to právě naše céčko, které vede průběžné pořadí. Významně k tomu teď pomohla obě družstva.
Nejenže céčko potvrdilo svoji dosavadní neporazitelnost také proti Spartaku Přerov jednoznačně 4:1, ale béčko navíc doslova smetlo naše hlavní pronásledovatele z Citova 5:0. K tomuto obrovskému úspěchu dopomohli i naši svěřenci Kristian Poljak, Matěj Harašta, Vojtěch Peluha, Adam Jemelka a Kamil Tobolík.
V sobotu 19. ledna jsme uspořádali výlet do Brna s návštěvou velkého zábavního vědeckého parku VIDA, největšího bowlingového centra v České republice a na šachovou simultánku.
Pár dní před výletem nám z důvodu nemoci zrušili plánovanou simultánku a z neznámých důvodů i plánovaný zpáteční spoj. Simultánku jsme si v Brně proto zorganizovali sami a staré vagony českých drah jsme museli vyměnit za nový autobus společnosti Arriva, řízený zřejmě bývalým závodníkem. :-)
Protože jsme dopoledne strávili v největším vědeckém zábavním parku a bowling si zahráli v největším českém bowlingovém centru, nemohli jsme naši simultánku uspořádat nikde jinde, než v největší čajovně v České republice. Simultánka skončila 6,5:0,5 ve prospěch "mistra", musíme tedy potrénovat.
Při hovoru před cestou na zpáteční autobus do Přerova některé děti akci hodnotily jako "nejlepší výlet v životě". To nás nesmírně těší. Laťku máme v plánu překonat mj. během letních prázdnin na naší výpravě do Pardubic na největší mezinárodní festival šachu a her v Evropě.
Počínaje středou 23. ledna 2019 přesouváme naše středeční tréninky talentovaných dětí a dospělých na Kuželnu (Kopaniny 626/4, 750 02 Přerov) a posouváme jejich začátek na 17:00. Slučujeme je tedy se schůzkami šachového klubu TJ Spartak. Tréninky jsou otevřené všem zájemcům z ŠK Vinary s minimálně modrou výkonnostní třídou. Děti, které mají zaplacený kroužek ve Vinarech nebo na Velké Dlážce mají tyto tréninky v ceně.
V úterý 15. ledna proběhlo školní kolo přeboru škol v šachu. Hrálo se odděleně v kategoriích prvního a druhého stupně. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti nejlepší žáci z naší školy z každé z kategorií si vybojovali postup do okresního kola, které proběhne v úterý 22. ledna v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody.
V kategorii I. stupně obhájil své loňské vítězství Vojta Peluha. Oproti loňsku si jen polepšil o půl bodu a tak získal parádních 6,5 bodů ze 7 možných. Navíc celý turnaj prakticky odřídil i z pozice rozhodčího. Na jedničku. Jen vítězi podlehl a s šesti body obsadil druhou příčku Kristián Poljak. Bronzovou medaili vybojoval s pěti výhrami Daniel Jemelka. Čtvrtou příčku obsadil František Kužel. Protože Kiki i Franta jsou žáky jiných základních škol, do okresního kola se probojovali i Martin Hýbner a Matěj Nebojsa. Marťa udělal ze všech oproti loňsku v konečném pořadí největší skok. Velmi obstojně bojovali i Roman Valentovič a Daria Ilieva.
V turnaji druhého stupně se sešla mimořádně silná sestava. Všichni kluci patří už k ostříleným borcům a tak turnaj neměl žádného jasného outsidera ani favorita. Protože všech 5 kluků už bojuje o černou výkonnostní třídu, "zasudil" startovní pole trenér. Tentokrát jsem ještě proti všem pěti vyzyvatelům obstál, průběh všech partií ale ukázal, že příště to tak dopadnout nemusí...
Turnaj vyhráli Kamil Tobolík a Adam Jemelka. Všechny své soupeře porazili, jen jejich vzájemná partie skončila po bojovném průběhu kouzelnou remízou. Adam usiloval celou partii o výhru. Těžká dámská koncovka s nějakým tím pěšcem navíc přešla do pěšcové koncovky "dva na jednoho". V rychlém tempu a s posledními minutami na hodinách dospěla do pozice zobrazené níže na diagramu. Bílý je na tuhu. Jak byste pokračovali?
Co si myslíte o tahu 1.g5-g6? Na první pohled jde o nejlogičtější pokračování, které vede k rychlé výhře. Omyl! Jde paradoxně o hrubku, která černému umožňuje nádhernou záchranu. Najdete ji stejně jako Kamil?
Ano, je to 1... Kh6!!. A bílý buď odevzdá pěšce a přejde do elementární remízové koncovky, nebo dá pat... Šlo to ale nějak vyhrát? Ano, šlo! Správným pokračováním v pozici na diagramu je 1.Ke5! s myšlenkou 1... Kf7 (1... Kg6 2.Ke6 vede k rychlejší výhře) 2.Kd6! Kg7 3.Ke7! Kg6 4.Kf8! Kh7 5.Kf7 Kh8 viz další diagram.
A opět / stále nelze hrát g5-g6, nyní si už ale můžeme králem dojít pro černého pěšce a koncovka dva na nikoho bude hračka. (Mimochodem, pokud se vám na šachavnici v koncovce objevila nějaká pozice, s jejímž správným řešením si nejste moc jistí, doporučuji navštívit stránku www.shredderchess.com, kde jsou počítačem zanalyzované všechny koncovky s šesti a méně kameny.) Vzhledem k rovnému počtu bodů i všech pomocných hodnocení musela o vítězi rozhodnout další partie. Armageddon. Bílý s pěti minutami na hodinách musí vyhrát, soupeři s černými a čtyřmi minutami stačí k výhře remíza. Tento závěrečný rozstřel vyšel lépe Kamilovi.
Bronzovou medaili vybojoval Ruda Lasák. Čtvrtý skončil Petr Havránek a až pátý loňský vítěz David Jiránek. Protože Kamil není žákem naší školy, všichni čtyři kluci postupují.
V neděli 13. ledna proběhlo 6. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili i dva naši svěřenci. Oba získali bod a pomohli tak k naší mimořádně vysoké výhře 7,5:0,5. Za čtrnáct dní nás čeká střetnutí s áčkem Sigmie, které tuto sezónu neprohrálo ani jeden zápas. Můžeme se tedy těšit na zajímavý boj o čelní příčky průběžného pořadí.
Na diagramu níže můžete vidět závěrečnou pozici z jedné z našich partií. Na tahu je černý. Dokážete také najít tah, po kterém se může bílý vzdát?
V sobotu 12. ledna proběhl v Prostějově třetí turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Parádního výsledku dosáhl v kategorii U12 Matěj Harašta. Za celý turnaj neprohrál ani jednu partii. Porazil i vítěze. Na druhé místo jej odsunuly až dvě remízy v posledních dvou kolech. V kategorii nejmladších dětí (U10) skončil třetí Kristian Poljak. Celkově sedmá a mezi dívkami druhá skončila v tomto turnaji Beáta Březíková. Všem třem moc gratulujeme! Přerov vedle výše zmíněných reprezentovali i Lucian Poljak a Matyáš Mikeš.
V úterý 15. ledna začíná kroužek pro všechny už v 15:30 a končí až v 18:45. Místo běžných tréninků nás čeká turnaj. Všichni se mohou těšit na zajímavé ceny. Navíc 4 nejlepší žáci z I. stupně a 4 nejlepší žáci z II. stupně postupují do okresního kola přeboru škol v šachu, kde budou reprezentovat naši školu.
V neděli 6. ledna proběhlo 4. kolo okresního přeboru družstev. K šachovnicím vedle dospělých usedlo ve třech družstvech celkem i 9 přerovských dětí. A většina z nich slavila vítězství. Pro náš klub byl důležitý především výsledek zápasu Sokol Skalička C - ŠK Vinary C.
Především díky našim šikovným svěřencům jsme tento důležitý zápas vyhráli 3,5:1,5 a v průběžném pořadí jsme se vyšvihli na první místo! Naše béčko se potkalo v bratrovražedném souboji s týmem přerovského Spartaku. V partii bratrů Lucian Poljak x Kristian Poljak sice zvítězil "náš" hráč, na ostatních šachovnicích byli ale o něco úspěšnější soupeři a celkově proto vyhráli 3:2.
Příští kolo nás čeká v neděli 20. ledna. Obě naše družstva budou hrát doma. Přijít zahrát si může každý. Půjde také o poslední možnost potrénovat před Okresní kolem přeboru škol v šachu.
Leden je z pohledu školy šachově nejvýznamnějším měsícem. Je totiž zasvěcen přeboru škol. V úterý 15. ledna zahájíme školním kolem. 4 nejlepší žáci z I. stupně a 4 nejlepší žáci z II. stupně postupují do okresního kola, kde budou jako tým reprezentovat naši školu. Okresní kolo proběhne v úterý 22. ledna v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody. Budeme-li úspěšní, v což doufáme, postoupíme do krajského kola, které proběhne v Olomouci ve středu 30. ledna.
V rámci přípravy navštívíme v sobotu 12. ledna žákovský turnaj v Prostějově. O týden později pak zopakujeme nejúspěšnější akci loňského roku. Výlet do Brna s návštěvou velkého zábavního vědeckého parku VIDA. Během této akce se zúčastníme i speciální šachové simultánky a zahrajeme si bowling v novém největším bowlingovém centru v celé České republice.
Od úterý 1. ledna do čtvrtku 3. ledna probíhal v přerovském klubu Dlažka tradiční Novoroční turnaj. Z našeho klubu se jej zúčastnili 2 svěřenci. A oběma dětem se dařilo. V konkurenci dospělých uhrály shodně tři a půl bodu ze sedmi možných. Beáta Březíková se stala skokanem turnaje, když jako patnáctá nasazená dělila 7. místo. V kategorii dívek obsadila 3. příčku. Matěj Harašta předváděl vesměs i proti zkušenějším soupeřům velmi pěknou hru. Nebýt menšího středečního zaváhání mohl pomýšlet i na první pětku. I tak ale jeho 9. místo znamená úspěch a polepšení si vůči svému nasazení.
Po zápasech našich družstev v okresním přeboru v neděli 6. ledna nás v sobotu 12. ledna čeká hromadná výprava na žákovský turnaj v Prostějově. Podrobnosti brzy zveřejníme.
V sobotu 15. prosince 2018 jsme v prostorech restaurace Skalka ve Vinarech u Přerova uspořádali další ročník předvánočního turnaje pro děti. Loňského ročníku se zúčastnilo 18 dětí ze čtyř klubů, toho letošního 20 z pěti oddílů. Zajímavým námětem k diskuzi je ovšem změna složení účastníků. Z účastníků loňského ročníku jsme na tom letošním mohli vidět jen 6 dětí a navíc loňské hráče ze Skaličky, Citova a Atlasu "nahradili" hráči z Olomouce, Prostějova, Horky nad Moravou a ze Spartaku Přerov. Doufáme, že se letošním účastníkům na turnaji líbilo a příští rok si jich náš turnaj zopakuje více než 6. :-)
Hráče jsme letos rozdělili do dvou skupinek. Čtyři začátečníci odehráli svůj vlastní turnaj systémem každý s každým. Ostatní děti se utkaly v sedmikolovém Švýcaru. Tento hlavní turnaj byl posléze vyhlášen ve dvou věkových kategoriích. Zajímavostí je, že absolutním vítězem se stal hráč z té mladší poloviny účastníků.
Turnaj začátečníků jednoznačně ovládl František Kužel. Na rozdíl od ostatních dětí už za sebou má poměrně slušné turnajové zkušenosti a bylo to vidět. Ostatním dětem nedal příliš velkou šanci. Druhý skončil Vašík Sochor a třetí příčku získal Matěj Nebojsa. Nejlepší dívkou turnaje se stala Daria Ilieva.
Hlavní turnaj bychom mohli nazvat Matěj s Kamilem proti všem. Oba kluci všechny soupeře porazili a jejich vzájemné utkání skončilo remízou. Oba s 6,5 body tak od ostatních odskočili o minimálně dva body. Tato zajímavost se u nás zřejmě stává tradicí. Loni jen s Kamilem do cíle sprintoval místo Matěje Vojta Jiříček. V obou případech byl ten smolnější Kamil, když v jeho neprospěch promluvilo pomocné hodnocení.
Vítězem nejen kategorie I. stupně ale i celého turnaje se stal Matěj Harašta. 4 výhry stačily na druhé místo Petrovi Novotnému z Prostějova. O bod méně a bronzovou příčku získal Kristian Poljak. Stejný počet bodů získali v této kategorii ještě Valentýna Sochorová z Horky nad Moravou a Beáta Březíková.
Starší kategorie se mohli zúčastnit nejen žáci druhého stupně, ale i středoškoláci. Zlatou medaili si domů odnesl již zmíněný Kamil Tobolík. O dva body méně a stříbrnou medaili vybojoval Adam Jemelka. Tu bronzovou se čtyřmi body získal Darian Poljak. Nadpoloviční množství bodů získala i děvčata Eliška Přikrylová a Lenka Poljaková.
Vrtulník na dálkové ovládání, vysílačky, kouzelná lupa, spousta sladkostí,... To jsou jen některé z cen bohatého cenového fondu, za který vděčíme našim sponzorům. Díky Meoptě, autoškole Bertík, Dopravním stavbám Brno, Modapressplus a dalším si každý účastník z turnaje něco odnesl.
Nejbližší příští příležitost zahrát si šachy mimo kroužek budou mít všichni zájemci v neděli 23. prosince v klubu Velká Dlažka na Vánočním turnaji. Hned 1. ledna pak začíná třídenní turnaj v klasickém šachu. Členové Vinary mají 50% slevu na startovném. Blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.
V pátek 14. prosince 2018 jsme podnikli výlet na šachový turnaj ve Vyškově. Ve třech skupinkách se tu střetlo 48 dětí. A naši svěřenci byli opět úspěšní. Ve skupince začátečníků jsme neměli žádného zástupce. Ve skupince mladších žáků (ročníky 2009 a mladší) zvítězil náš Kristian Poljak. V hlavním turnaji (2003 a mladší) naše barvy hájili hned tři kluci. A také jim se podařilo jeden cenný kov ulovit.
Bodově nejméně úspěšný byl tentokrát Vojta Peluha. Vzhledem k losu a soupeřům jsou ale jeho dva body z pěti úspěchem. Vojta vstoupil do turnaje úspěšně výhrou, což mu pro další kolo vyneslo za soupeře nasazenou jedničku a vítěze turnaje – Honzu Hvozdoviče. V dalším kole pak dostal budoucí dvojku konečného pořadí. A jeho soupeře z čtvrtého kola připravil o medaili až v posledním kole Matěj Harašta. Vojta přesto odehrál se všemi kluky zajímavé partie a v některých byl i poměrně blízko vítězství. I přes tři prohry v řadě byl tabulkovým favoritem posledního kola stále soupeř. Toho se ale Vojtovi podařilo pěkně přehrát a v konečném pořadí tak v podstatě obhájil své nasazení.
Zlaté vyhlídky měl poměrně dlouho Matěj Harašta. Po pomalejším startu, kdy se jeho soupeřovi z prvního kola podařilo udržet remízu, porazil v druhém kole Leona Chauvina (druhý v konečném pořadí) a na vítězné vlně pokračoval i ve třetím kole. Ve čtvrtém se tak dostal na první desku, kde se o celkové vítězství popral s Honzou (viz foto výše). Matěj partii rozehrál velmi dobře, při přechodu do střední hry se mu dokonce podařilo získat i drobnou převahu. Jeho zkušený soupeř (už v roce 2015 hrál mládežnickou 1. ligu) ale vše dokázal obrátit ve svůj prospěch. V posledním kole Matěj opět zabojoval, vyhrál a v konečném pořadí tak obsadil parádní 3. příčku.
Po třetím kole si se dvěma body mohl na stupně vítězů dělat zálusk i Petr Havránek. A svou čtvrtou partii začal výborně. Pomocí učebnicové oběti jezdce dostal soupeře pod silný tlak. A soupeř brzy chyboval. Svým posledním tahem 11... Je7-g6? umožnil Petrovi svůj útok zakončit úspěšně. Jak byste pokračovali?
K rychlé výhře vede 12.Jxd5 cxd5 13.Dxd5+. Pokud teď černý nechce dostat jednotahový nebo dvoutahový mat, musí zahrát 13... Kf5, ovšem po 14.Df7+ se může vzdát. Po jediném úhybu 14... Kg4 lze partii ukončit třítahovým matem. Najdete jej?
Rychlého matu lze docílit celou řadou cest. Ten nejrychlejší vede přes šach na f3. 15.Df3+ Kh4 16.g3+ Kh3 17.Sf1#. Nic z toho se bohužel nestalo. Petr zvolil jiné pokračování. To sice fungovalo také, vedlo ovšem přes mnohem kluzčí povrch na kterém pod časovým tlakem uklouzl a soupeř se mu z matových pastí vyprostil.
Pořadatelům se podařilo zajistit poměrně bohatý cenový fond. Nějakou drobnost si domů odnesl každý. Celkově se nám na turnaji moc líbilo a příští rok se na něj rádi vypravíme zase.
V neděli 9. prosince proběhlo 3. kolo okresního přeboru družstev. Na scéně nechyběla ani naše dvě vinarská družstva. A obě byla úspěšná.
Naše béčko postavilo družstvo, jehož věkový medián – 10 let – jen tak někdo nepřekoná. A byly to výhry právě těch nejmladších, které nám zajistily vysoké vítězství 3,5:1,5 nad papírovým favoritem ze Skaličky.
Nejmladší hráč našeho céčka (8 let) zůstal tentokrát doma. I tak jsme ale byli o poznání mladší než naši soupeři z Hranic. Ti vedou průběžné pořadí soutěže, dal se tedy očekávat tuhý boj. A také byl. Po urputném boji jsme ale zvítězili a opět se o kousek přiblížili k možnému postupu. Příští zápas čeká obě naše družstva až krátce po novém roce – v neděli 6. ledna. Béčko se může těšit na "venkovní" zápas v Přerově – proti Spartaku. Céčko čeká první výlet. Pojedeme do Skaličky.
Nejvýznamnější šachová událost posledních dvou let vrcholí! Magnus Carlsen × Fabiano Caruana. Zápas o titul Mistra světa v šachu je v absolutním finále. Základní část skončila v pondělí 26. listopadu nerozhodně 6:6. Na řadu přichází prodloužení v podobě čtyř rapid partií tempem 25 minut + 10 sekund za tah. Pokud by toto prodloužení skončilo nerozhodně, přijdou na řadu nájezdy – bleskové partie tempem 5 minut + 3 sekundy za tah. A pokud i nájezdy skončí nerozhodně? Pak rozhodne Armageddon. To vše již tuto středu 28. listopadu. Od 16:00 můžete sledovat online. Hráčům ovládající alespoň trochu angličtinu vřele doporučujeme server chess24, těm ostatním pak verzi s českým komentátorem Robertem Cvekem.
V sobotu 24. listopadu 2018 jsme podnikli výlet na šachový turnaj v Bezměrově. Ve třech věkově rozdělených turnajích se střetlo 99 žáků. Z Přerova se na turnaj vypravili 4 odvážlivci. Dva kluci si zahráli v turnaji dětí do deseti let, další dva pak v turnaji do dvanácti let.
V kategorii dětí do deseti let bojoval do posledního kola o medaile Kristian Poljak. Prohra v závěrečném 7. kole jej ale odsunula na 5. příčku. Dobře si vedl také Franta Kužel. Stává se z něj nebezpečný hráč. Už dokáže pěkně útočit na soupeřova krále. Uhrál solidní tři body.
V turnaji dětí do dvanácti let se po více než dvouměsíční turnajové pauze objevil Vojta Peluha. Většinu turnaje se pohyboval na předních šachovnicích a se čtyřmi výhrami obsadil velmi pěkné 12. místo. O 2 body méně uhrál Lucian Poljak, kterému se příliš nevydařil závěr turnaje. Budou-li ale kluci trénovat nejen v kroužku ale i doma a pravidelně řešit diagramy, můžou si z příštího turnaje odvézt klidně i medaile.
Pozici z Vojtovy závěrečné partie můžete vidět na diagramu níže. Vojta korektně obětoval figuru za silný útok a v pozici na digramu je jako bílý na tahu. Jak byste pokračovali?
Pokud jste na výše uvedenou otázku zodpověděli 7. Df3+!, našli jste nejlepší pokračování. To naopak nenašel Vojtův soupeř, který na tento šach reagoval chybně 7... Ke8? Vojta pak partii rozhodl správným 8. Sxd5 a po závěrečné hrubce soupeře 8... Sc5?? nezaváhal a partii zakončil matem, který jistě také naleznete.
Nejbližší příští příležitost zahrát si šachy mimo kroužek budou mít všichni zájemci v neděli 9. prosince. To nás čeká 3. kolo okresního přeboru družstev v šachu. Další příležitost, tentokrát na rapid turnaji, dostanou na našem předvánočním turnaji v sobotu 15. prosince. Blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.
V sobotu 17. listopadu 2018 se v Hrabišíně konal druhý turnaj ze série Grand Prix mládeže v rapid šachu. Ve čtyřech věkově rozdělených turnajích se střetlo téměř 90 žáků z celého Olomouckého kraje. Mezi nimi bylo i 6 dětí z Přerova. Vybojovali jsme 3 stříbrné medaile a jedno 4. místo. Dva z našich svěřenců tu překonali svůj osobní rekord.
Nejvíce dětí jsme měli v kategorii dětí do 10 let. Všichni se umístili v první desítce. A to jsme tu neměli ani zdaleka všechny naše budoucí hvězdy. Nejúspěšnější z našich svěřenců byl Kristian Poljak. Uhrál fantastických 5,5 bodů ze sedmi. Vybojoval si tak stříbrnou medaili. A to stejnou kategorii může hrát i příští rok! Spokojená může být i Bea Březíková. Porazila pět soupeřů a v celkovém pořadí obsadila parádní 5. místo. V kategorii dívek to znamenalo stříbrnou medaili. A to byl v tomto turnaji velký úspěch. Holky si od kluků nenechaly nic líbit a na 1. až 8. místě se umístily hned čtyři! Zkušenosti z MMaS tu zúročil Franta Kužel. Porazil čtyři soupeře, čímž vytvořil svůj nový osobní rekord pro sedmikolový turnaj. Níže můžete vidět diagram z Frantovi předposlední partie. Najdete i vy nejlepší pokračování? Černý na tahu.
Neobvykle vyrovnaný byl turnaj dětí do 12 let. První 4 hráči získali shodně 5,5 bodů. Na slovo tak muselo přijít pomocné hodnocení. To o medaili připravilo Matěje Haraštu. Tři body uhrál Kikiho starší bratr Lucian Poljak.
Nově nabyté znalosti a zkušenosti z MMaS tu ve svůj osobní rekord pro GP turnaje přetvořil i Kamil Tobolík v kategorii žáků do 18 let. Porazil šest soupeřů ze sedmi. Zaváhal jen s vítězem turnaje a i v této partii jej o výhru v nadějné pozici připravila až chvíle nepozornosti. Stříbrná medaile a neobvykle velký náskok (1,5 bodů) na třetího v pořadí je obrovský úspěch.
Ti, kteří se tento víkend neúčastní šachového soustředění KTC v Lhotce pod Kosířem, se s námi mohou vypravit v sobotu (24. listopadu) na žákovský rapid turnaj do Bezměrova. Další blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.
Většina dětí se účastní kroužku více tréninkových skupin. To je vítané, zároveň tím ovšem odpadá hlavní důvod zavedení "přestávek" mezi jednotlivými skupinkami. Mj. i z tohoto důvodu od úterý 20. listopadu tyto formální přestávky oficiálně rušíme a začátky tréninků jednotlivých skupinek upravujeme dle rozpisu výše. Významnější dopad to bude mít pouze na skupinku talentů. Ti nově začínají svůj trénink už v 17:30 a končí v 18:15.
Ano! Skutečně máme letos 3 družstva. Stal se z nás největší šachový klub celého přerovského okresu. Abychom kvantitu proměnili na kvalitu, potřebujeme hrát co nejvíce vážné partie. Právě z nich se toho dá naučit úplně nejvíc. A právě proto jsou obě naše výše uvedená "dospělácká" družstva složena z velké části z dětí. V neděli 11. listopadu je proti sobě svedl los prvního kola našeho okresního přeboru. 70 % hráčů se narodilo až v 3. tisíciletí. Jejich věkový průměr byl 13 – 14 let.
Bratrovražedný souboj dopadl lépe pro naše céčko. Z tohoto družstva nikdo neprohrál a při dvou remízách tak slavilo výhru 4:1. Další kolo okresního přeboru je v plánu v neděli 25. listopadu. Jedeme do Hranic. Z důvodu lichého počtu družstev má ale naše céčko volno. Možnost zahrát si tak budou mít z žáků pouze Kuba Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Beáta Březíková, Lenka a Kristian Poljakovi, Dominik Drábek a Eliška Přikrylová.
Zkušení žáci z našeho céčka (Kamil Tobolík, Adam a Daniel Jemelkovi, Petr Havránek, David Jiránek, Vojta Peluha, Ruda Lasák, Lukáš Létal a František Kužel) dostanou tedy příležitost až během 3. kola, v neděli 9. prosince. Budeme domácí. Zápas začíná v 10:00.
Je to tady! Nejvýznamnější šachová událost posledních dvou let. Nejde o šachovou olympiádu ani o klubový pohár. Nejprestižnější šachový titul, který může šachista vydobýt, je titul mistra světa. Za posledních 10 let se to podařilo jen dvěma velikánům. Od roku 2007 do roku 2013 seděl na šachovém trůnu Višvanáthan Ánand z Indie. V roce 2013 jej ve vzájemném souboji porazil Magnus Carlsen z Norska, který je do dnešního dne stále světovou jedničkou. To se ale může velmi brzy změnit. V pátek 9. listopadu vypukl nový zápas o titul Mistra světa v šachu. Vyzyvatelem Magnuse je americká jednička Fabiano Caruana. Kromě samotného titulu se hraje o více než milion dolarů. To, že půjde o velmi napínavý souboj ukázaly kromě vyrovnaných sázkových kurzů také první dvě partie. Obě skončily remízou. Jasno bude nejpozději ve středu 28. listopadu.
Zajímavé a poučné jsou často rozebrané partie na novoborském šachovém serveru. Partie ale lze pozorovat i on-line. S českým komentářem lze souboje sledovat na YouTube na kanálu Robert a Petr šachy. Kdo si chce během přímého přenosu kromě šachu procvičit i angličtinu, pak jednou z nejlepších možností je zřejmě server chess24.
V neděli 4. listopadu proběhlo v prostorech Meopty druhé kolo oblastního přeboru. Po fantasticky vysoké výhře 7:1 nad Konicí se dostáváme do čela průběžného pořadí. Příští zápas nás čeká za dva týdny, v neděli 18. listopadu. Půjde o náš první venkovní zápas. Jedeme do Olomouce. Potkáme se s týmem, který společně s námi patří mezi poslední tři stoprocentní týmy.
V Olomouci dostane druhou příležitost zahrát si tuto silnou soutěž i Kamil Tobolík. Tu první dostal právě v zápase s Konicí. Skvěle zúročil své nově nabyté znalosti a zkušenosti z MMaS a našemu týmu zajistil první výhru zápasu a tedy i rychlé vedení.
Jeho soupeř z Konice zřejmě nepovažoval za důležité pronikat hlouběji do teorie zahájení Skotské hry. V sedmém tahu odbočil z hlavních variant a hned v tom osmém se dopustil vážné nepřesnosti. Tu korunoval v desátém tahu hrubou chybou 10.f3??, kterou Kamil zkušeně a tvrdě potrestal. Najdete také vy vyhrávající pokračování?
Kdo našel 10... Dh4+! 11.g3 Jxg3! je v našem týmu vítán. Soupeř zkusil ještě záludné 12.Sg5!? po přesném 12... Ve8+! se ale mohl vzdát, což o čtyři tahy později také udělal.
Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční žákovské Mistrovství Moravy a Slezska. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou šachovou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Šachový program jsme si zpestřovali bowlingem, návštěvami bazénu a sauny, procházkou do pohádkového lesa nebo např. výletem do ruční papírny ve Velkých Losinách – poslední svého druhu v celé Evropě.
V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo 285 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Beáta Březíková, František Kužel a Kamil Tobolík.
Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. Vedle nabytých turnajových zkušeností si tu účastníci procvičili svou paměť a představivost.
V kategorii žáků do 16 let (2003 a mladší) nás reprezentoval Kamil Tobolík. MMaS se zúčastnil i loni. Tehdy vyhrál dvě partie. Letos čtyři. Oproti minulému ročníku si tedy bodově výrazně polepšil. Najdete, stejně jako Kamil, matový závěr z jeho partie s Petrem Sklářem ze Žďáru nad Sázavou?
Bea a Franta hráli letos naposledy v kategorii dětí do deseti let (2009 a mladší). Podobně jako Kamil i Bea byla na MMaS již podruhé. A stejně jako on i ona si proti předešlému ročníku významně polepšila. Loňské 3 body proměnila ve 4,5 a v konečném pořadí se jako jediná z Přerovské výpravy dostala až do první poloviny.
Naopak pro Frantu šlo o první zkušenost s vážnými partiemi. Učil se využívat čas a nespěchat. Zlepšoval se každým dnem. Vedle tří výher v turnaji si během MMaS díky nově nabytým dovednostem splnil i podmínku pro zisk modré výkonnostní třídy – poslepu vyhrál koncovku dámy proti pěšci na předposlední řadě.
Přerovská unie šachových trenérů se pro tento školní rok usnesla, že děti, které si zaplatí
některý z našich šachových kroužků (500 Kč / pololetí) zastřešených ŠK Vinary,
budou moci ostatní kroužky navštěvovat zdarma. Jedná se o tyto tři kroužky:
Šachový kroužek ve Vinarech se bude konat stejně jako minulou sezonu ve Vinarech na Skalce každý pátek od 17 hod. do dohrání, počínaje tímto pátkem 19. 10. 2018. Podrobnosti zjistíte u vedoucího kroužku, Tomáše Přikryla (tomas@pro.cz; 604 653 149).
Aby i ti nejtalentovanější žáci měli v budoucnu prostor k šachovému růstu i poté, co opustí žákovské soutěže, vytvořili jsme ve spolupráci s ŠK Vinary, Spartak Přerov a s Meoptou nadějné družstvo i do "dospělácké" oblastní soutěže. A sezónu jsme zahájili více než úspěšně. V našem prvním zápase s výběrem z Prostějova jsme zvítězili vysoko 6,5:1,5.
V sobotu 13. října 2018 se v Olomouckém kraji odehrály dva významné šachové turnaje. Zlatou medaili si naši svěřenci domů odvezli z obou. Oba turnaje v součtu přilákaly téměř rovnou stovku šachistů. Každý desátý byl z Přerova.
Bližší z obou turnajů se konal v asi 70 km vzdáleném Zábřehu. Naše šestičlenná výprava čítala dva dospělé a čtyři žáky. Celkově nejlépe si z nás vedl pan Ignác Pospíšil, který v tvrdé konkurenci vybojoval skvělou 4. příčku. O medaili tak sice těsně přišel, hned dva cenné kovy nám ale zajistili naši žáci. Tuto kategorii jednoznačně ovládl Kamil Tobolík (2003), který si díky pěti výhrám polepšil vůči svému nasazení o celých 8 příček! Jen půl bodu za druhým Vítem Maitnerem (2002) z Litovle skončil se čtyřmi body jeden z nejmladších účastníků turnaje Vojta Peluha (2007).
Druhý turnaj se konal až v Jeseníku. Šlo o první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. V kategorii U14 vybojovala pěkné šesté místo Lenka Poljaková, mezi dívkami skončila třetí. Fantastického úspěchu dosáhl v kategorii U12 Matěj Harašta. Celý turnaj vyhrál! V kategorii nejmladších dětí (U10) skončil čtvrtý Kristian Poljak. Celkově osmá, ale mezi dívkami první v tomto turnaji skončila Beáta Březíková.
Sobota 13. října nám tak celkem přinesla 3 zlaté medaile, 2 bronzové a 2 bramborové. Všem úspěšným gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci nejen našeho klubu ale i celého Přerova.
V úterý 9. října proběhl první šachový kroužek tohoto školního roku. Ve třech tréninkových skupinkách se jej zúčastnilo 15 zájemců. Všechny děti z prvních, druhých a třetích tříd úspěšně prošly pěti stanovišti, která měli na starosti naši nejlepší žáci. Všechny děti si pak odměnu domů odnesly drobný dárek a něco dobrého na mls.
V 16:50 začal trénink starším a zkušenějším dětem a sérii tréninků jsme zakončili se skupinkou talentů. Ti se dozvěděli jak dopadla šachová olympiáda, co je to falešný střelec, jak správně bránit některé typy věžových koncovek a naopak triky jak některé takové koncovky vyhrát. V příštích trénincích se mj. mohou těšit na užitečné rady, jak si počínat v nejrůznějších typech sicilek.
Kroužek začíná v 16:00. Pokročilejší a starší děti mohou chodit i později. Nejpozději však v 16:50, kdy začíná tréninková část jim. Začátečníci z 1., 2. a 3. třídy budou odcházet v 16:45, v případě domluvy s rodiči a zájmu dětí ale mohou zůstat až do 17:35. Skupinka talentů má trénink od 17:45 do 18:30. Tito žáci mají dobrovolnou hrací část v průběhu tréninku předchozí skupinky.
V úterý 2. října proběhl na ZŠ Velká Dlážka zahajovací turnaj. Hrálo se švýcarským systémem na pět kol – 2 x 15 minut bez přídavku. Zúčasnilo se jej téměř dvojnásobek dětí než loni. A boje o všech šest medailových míst byly neskutečně vyrovnané. Vítěz získal o jediný půlbod více než poslední z medailistů!
Nejen kategorii prvního stupně ale dokonce celý turnaj vyhrál Vojta Peluha. Stejný počet bodů získal i druhý Kristian Poljak. Navíc v celkovém pořadí vybojoval 3. příčku! O pouhý půlbod méně a bronzovou medaili získal Daniel Jemelka. Skvělý výkon! S bramborovou medailí se musela spokojit Bea Březíková.
Kategorii druhého stupně ovládl Adam Jemelka. Druhý skončil Rudolf Lasák. Ten se dlouho držel v čele turnaje a o celkové prvenství přišel až v posledním kole. Bronzovou medaili si domů odnesl David Jiránek. Podlehl pouze Adamovi s Rudou, zbytek soupeřů porazil. Čtvrtý skončil Petr Havránek. Ten sice většinu svých soupeřů pěkně přehrál, své výhody ale většinou nedokázal v časové tísni plně využít. Jeho doménou jsou vážné partie. Je velká škoda, že nejede na letošní MMaS, mohl by tam zazářit.
Cenový fond byl nadstandardně bohatý. Každý si domů odnesl rovnou dvě ceny – jednu sladkou a jednu věcnou. Mezi cenami nechyběli např. speciální USB flash disk, kalkulačka, velké pastelky, placatá lupa nebo obří čokolády. Rádi bychom proto poděkovali Meoptě a tvůrcům projektu ROBOMISE. Ten má za cíl naučit žáky základních škol formou hry programovat. Využívá k tomu moderních systémů založených na umělé inteligenci. Jeho duší jsou studenti Masarykovy Univerzity Brno.
První šachový kroužek tohoto školního roku se uskuteční v úterý 2. října. Jeho náplní bude malý šachový turnaj s odměnami pro všechny zúčastněné. Všechny zájemce proto prosíme o včasný příchod – už v 15:30. Plánovaný konec je okolo 18:30: Propozice
Další kroužky budou začínat již tradičně v 16:00. Pokročilejší děti mohou chodit i později. Nejpozději však v 16:50, kdy jim začíná tréninková část. Začátečníci z 1., 2. a 3. třídy budou odcházet v 16:45, v případě domluvy s rodiči a zájmu dětí ale mohou zůstat i déle.
V sobotu 15. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 58 účastníků, z toho více než čtvrtinu tvořily děti. A dařilo se jim. Třem našim svěřencům se tu podařilo uhrát třetí výkonnostní třídu a jednomu čtvrtou výkonnostní třídu.
Stejně jako loni, také letos, svedl los hned v prvním kole do vzájemného souboje žáka s trenérem. A Kristian hrál výborně. První partii sice letos ještě prohrál, v dalším průběhu turnaje se mu ale podařilo proti silným soupeřům uhrát 2,5 bodů a vybojovat si tak čtvrtou výkonnostní třídu.
Tři body uhráli Vojta Peluha, Filip Geršl a Adam Jemelka. Adam měl natolik silné soupeře, že kdyby již bojoval o černou výkonnostní třídu, splnil by si zde podmínku zisku 3. výkonnostní třídy. Dokonce ještě o půl bodů více dokázali získat Ruda Lasák, Bea Březíková, Matěj Harašta a Petr Havránek. Matěj s Petrem tím také splnili podmínky pro zisk 3. výkonnostní třídy.
Velice spokojený s turnajem může být i Kuba Potrok se svými 4,5 body. Bodově nejúspěšnější byl z našich svěřenců Kamil Tobolík. S pěti výhrami vybojoval parádní 25. příčku v celém turnaji a suverénně tak vyhrál přebor našeho klubu v kategorii do 15 let. Druhý v této kategorii skončil Petr a třetí Ruda. Kategorii dětí do 10 let vyhrál Matěj, druhá skončila Bea a třetí místo si uhrál Kiki.
Také letos se během podzimních prázdnin zúčastníme nejvýznamnějšího žákovského turnaje v našem regionu. Děti budou hrát o postupy na mistrovství republiky, sehrané partie se budou rozebírat, šest dnů bude věnováno hlavně šachu. Každému aktivnímu účastníku dá tento týden tolik, co půl roku v kroužku.
Druhý zářijový víkend proběhlo ve Žďáru nad Sázavou žákovské Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu. Nejen Přerov ale i celý Olomoucký kraj reprezentovala v kategorii dívek do 10 let Beáta Březíková. V konkurenci těch nejlepších z celé České republiky se neztratila a uhrála 3 body z 9 možných. Velmi dobře si vedla i Lenka Poljaková, hrající kategorii dívek do 14 let. Porazila 4 soupeřky a dostala se do nejlepší dvacítky. Obě dívky budou patřit do stejné věkové kategorie i následující rok.
205. díl pořadu V šachu přináší šachové novinky z druhé poloviny prázdnin. Dozvíte se např., jak vypadá mistrovství světa v podvodních šachách nebo kdo nám z mistrovství Evropy mládeže přivezl stříbnou medaili. Záznam pořadu můžete shlédnout na ČT sport.
204. díl pořadu V šachu se věnuje především pardubickému Czech Openu – největší šachové události nejen v České republice. Každý rok se na něj sjíždí tisíce šachistů z celého světa. Příští léto se na Czech Open vypravíme i my. Záznam pořadu můžete shlédnout na ČT sport.
V pátek 8. června jsme k zakončení šachové sezóny uspořádali tradiční turnaj o vinarského prince. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 15 minut. Zúčastnilo se jej 16 dětí.
Turnaj byl nezvykle a nečekaně vyrovnaný. O vítězství a medaile v něm reálně usilovala minimálně polovina startovního pole. Ještě na začátku šestého kola mělo teoretickou šanci na výhru v turnaji 8 dětí a o všech medailích rozhodlo definitivně až poslední kolo. Vysoká kvalita partií a hra až do praporků přinesla netradiční protáhnutí turnaje. Znamená to, že nám v Přerově roste generace silných šachistů.
Cenový fond byl bohatý. Každý hráč si domů odnesl rovnou dvě výhry. Jednu věcnou a jednu sladkou. Vinarským princem se díky výbornému finiši stal náš domácí Kamil Tobolík. Jen o půl bodu méně a 2. místo vybojoval Adam Vylíčil z Postupek a bronzovou medaili získal Adam Zrůbek z Grygova. Zlato v kategorii mladších žáků vyhrál Petr Novotný z Prostějova, stříbro urval Honza Knápek z Grygova a bronz zůstal doma díky Danielovi Jemelkovi. Adam Jemelka si na turnaji vybojoval čtvrtou výkonnostní třídu, čímž naplnil poslední podmínku pro zisk modré výkonnostní třídy.
Hned následující den v sobotu proběhl na severu našeho kraje Českoveský turnaj 2018, šachový turnaj pro děti do 16 let. Tam naprosto fantasticky zazářila naše Beáta Březíková. V tvrdé konkurenci vybojovala neuvěřitelných 5,5 bodů ze 7. To pro ni znamenalo 1. místo v kategorii dívek, 1. místo mezi dětmi do deseti i do dvanácti let a 3. příčku v celém turnaji. Na závěr školního roku si tak vybojovala 3. výkonnostní třídu a významně se tak přiblížila k zisku černé výkonnostní třídy.
Všem dětem přejeme krásné a dlouhé prázdniny. Kdo nechce během léta zapomenout hrát šachy může z pohodlí domova trénovat, řešit diagramy i hrát po internetu.
Téměř 1000 účastníků. Takový byl 56. ročník akce, jejíž hlavní turnaj se od roku 1990 hraje jako Mistrovství České republiky žákovských družstev v rapid šachu. Pro nás šlo o druhou účast v řadě. Po předchozí jednačtyřicetileté pauze. Cílem bylo vylepšit náš loňský výsledek – dvě výhry s jednou remízou. Díky celoročnímu tréninku a častému řešení diagramů se nám cíl podařilo nejen splnit, ale výrazně překročit. Nechali jsme za sebou dvojnásobek týmů než loni.
Utkali jsme se s osmi týmy ze šesti krajů České republiky. Zajímavostí pak byl náš mezinárodní zápas s družstvem z Německa. Měli jsme tak skvělou možnost ověřit si své znalosti cizích jazyků v praxi.
Náš tým tvořili Kamil Tobolík, Lukáš Létal, Matěj Harašta, Petr Havránek, David Jiránek a Asja Pluhařová. Všichni předváděli fantastické výkony. Nehráli zbrkle a zkušeně využívali maximum času. Nevzdávali boj předčasně a i v horších pozicích bojovali ze všech sil a snažili se soupeřům klást nepříjemné nástrahy. Ani výrazně zkušenějším týmům jsme nebyli snadnými soupeři.
Když jsme ve druhém kole jednoznačně porazili béčko z Českých Budějovic a ve čtvrtém kole těsně zvítězili nad favorizovaným družstvem z Chotěboře, měli jsme v půlce na kontě stejný počet výher jako loni za celý turnaj. V pátém ani šestém kole sice k žádné senzaci nedošlo, i tak jsme ale mohli být se sobotním výsledkem maximálně spokojeni.
Neděli jsme zahájili vysokou výhrou nad pražským béčkem z Bohemians Praha. Odměnou nám byl mezinárodní zápas v dalším kole. Zahráli jsme si s dětmi z německého klubu Reaktor Bannewitz. Zápas se nám podařil nad očekávání výborně. Od kanára 6:0 soupeře zachránila jediná vteřina.
V tomto zápase jsme na jedné z šachovnic mohli vidět téměř dokonalou kopii partie z víkendového přípravného soustředění. Z lekce ve které jsme se zabývali zahájením s půvabným anglickým názvem Fried Liver Attack. Po úvodních tazích 1.e4 e5 2. Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.Jg5!? d5! 5.exd5 Jxd5 vznikla pozice, která toto útočné zahájení charakterizuje.
David pokračoval správně obětí jezdce 6.Jxf7!! Kxf7 následovanou vidličkou 7.Df3+!. Soupeři se z celkem pochopitelných důvodů nechtělo králem do centra šachovnice a zahrál logické, avšak nepřesné 7... Ke8?!.
I zde zvolil David nejsilnější možné pokračování 8.Sxd5!. Braní dámou by bylo slabší, ta se bílému v útoku hodí. Jejich výměna by při slabém černém králi uvízlém ve středu šachovnice byla výhodná pro černého. Ve vzniklé obtížné pozici se Davidův soupeř dobře nezorientoval a zahrál hrubku 8... Jd4?. Tah je to logický, hrozilo brání jezdce se šachem a dalším materiálním ziskem. Navíc to je dvojí úder. Kromě braní bílé dámy hrozí i nepříjemná vidlička na c2 se ziskem pěšce a kvality. Zdá se, že bílá dáma musí ustoupit zpět na d1, aby vše pokryla... Nebo že by ne? Najdete, stejně jako David, jednotahový mat za bílého?
V posledním kole se všichni překonávali a se silným pražským favoritem Bohemians Praha A jsme velice dlouho drželi vyrovnaný stav. To se začalo měnit až v době, kdy už některé jiné zápasy skončily. Zkušenější soupeři postupně uplatnili své znalosti, přehráli nás a vyhráli. To nás ovšem nemuselo trápit, velký úspěch jsme si zajistili už v předchozích kolech.
Na závěr už jen krátké zhodnocení jednotlivých hráčů. Nejzkušenějším soupeřům čelil na první šachovnici Kamil. Z devíti kol prohrál jen čtyřikrát, což je vzhledem k síle jeho protivníků výborný výsledek. Podobně silné soupeře měl na druhé šachovnici Lukáš. Šlo o jeho první zkušenost s šachovou mistrovskou akcí. To ale zcela jistě neplatilo pro žádného z jeho soupeřů. Nedostatek zkušeností poměrně zdatně dorovnával chytrými a originálními nápady. I přes nízký bodový zisk byl pro tým velice přínosným hráčem. Bodově nejlepším byl z celého týmu Matěj. Porazil dvojnásobek soupeřů než loni a to i přesto, že byli v průměru oproti minulému ročníku silnější. Jednoznačně největší výkonnostní skok za poslední rok byl vidět na Petrovi. Hrál o dvě šachovnice výše než loni. Přesto jedinou loňskou výhru letos nahradil pěti body! Viditelně se zlepšil i David, který také porazil dvojnásobný počet soupeřů než loni. Spokojená se svým výsledkem může být i Asja. S pěti výhrami se zařadila mezi bodově nejpřínosnější členy našeho týmu.
V úterý 29. května se uskutečnil závěrečný šachový kroužek tohoto školního roku. Ve dvou skupinkách proběhl závěrečný turnaj. O vyrovnanosti silnější skupinky svědčí i to, že jsme měli čtyři první místa. Se shodným počtem bodů turnaj vyhráli Adam a Daniel Jemelkovi, Ruda Lasák a Bea Březíková. Druhý byl Petr Havránek a na třetím místě skončili Matěj Uřinovský a Lukáš Létal.
Všechny děti, které bojují o černou výkonnostní třídu, také dostaly příležitost ke splnění nejnáročnější podmínky – porazit trenéra. Všichni tři předvedli neskutečně kvalitní partii a výhře se nebezpečně blízko přiblížili. Budou-li i nadále trénovat, neměli by mít během příštího školního roku problém tuto podmínku splnit.
I během léta je možno z pohodlí domova trénovat, řešit diagramy a samozřejmě i prostě si jen hrát. V pátek 8. 6. nás v rámci zakončení letošní šachové sezóny čeká tradiční žákovský turnaj Vinarský princ. Pořádáme jej ve Vinarech na Skalce. Začínáme v 16:00, skončíme okolo 19:00. Turnaj se vhodný i pro začátečníky.
Ve čtvrtek 3. května proběhl střet dvou největších přerovských šachových kroužků. V prostorech střediska volného času Atlas se naši svěřenci střetli s dětmi zkušeného trenéra Jiřího Čaly. Hráli jsme dva zápasy. V obou se podařilo zvítězit našemu týmu. Bez jediné prohry zvládli tento malý turnaj odehrát Petr Havránek, Adam a Dan Jemelkovi, Bea Březíková, a Franta Kužel. S 50% pak skončili Ruda Lasák, Vojta Peluha a Kvido Vincenec.
V sobotu 28. dubna a v neděli 29. dubna proběhlo ve Vyškově Mistrovství dětí do 8 let. Náš klub tu reprezentovali 3 kluci – a všichni výborně. Po pěti soupeřích dokázali porazit Kristian Poljak a Daniel Jemelka, jen o bod méně pak vybojoval Matyáš Mikeš. Ten si navíc může tento turnaj zahrát i příští rok. Gratulujeme!
V sobotu 21. dubna proběhl v Cholině krajský přebor družstev starších žáků. Přestože z našeho loňského družstva odešli kvůli stáří hned 2 zkušení hráči, dokázali jsme i ve výrazně omlazené formě obhájit loňskou bronzovou příčku. Organizátorům se podařilo vytvořit výborný turnaj se skvělou atmosférou. Některým klukům se nechtělo ani domů. To očividné zklamání, že nám neujel zpáteční vlak a my se opravdu musíme dle plánu vrátit do Přerova, je nezapomenutelné. :-)
Družstvo našich medailistů tvořili Kamil Tobolík, Matěj Harašta, David Jiránek, Petr Havránek a Vojta Peluha. Je to mladý tým, příští rok můžeme klidně hrát ve stejné sestavě. Budou-li kluci trénovat budeme příští rok patřit k hlavním favoritům v boji o kov nejcennější.
103 aktivních účastníků, z toho 12 z našeho přerovského ŠK Vinary. Tento rekord padl v sobotu 14. dubna na předposledním z turnajů žákovského Grand Prix, který proběhl v Litovli. Vedle nového početního rekordu jsme se mohli radovat i z medaile.
V kategorii dětí do 10 let dopadl nejlépe Matěj Harašta. Vybojoval nepopulární bramborovou medaili, přičemž ale obehrál celou turnajovou špičku a porazil i jednoho z medailistů. O cennější kov jej v předposledním kole připravil Dan šafář z ŠK ZŠ Hrabišín. Výborný turnaj odehrál také Kiki Poljak, který získal jen o půl bodu méně než Matěj. Spokojení mohou být i Franta Kužel se třemi výhrami a Matyáš Mikeš, pro kterého šlo o první turnaj. Naopak příliš spokojená asi nebyla Bea, která doplácela na příliš rychlou ruku. Určitě má na to, bojovat o medaile i s kluky.
V kategorii do 12 let byl se 4 body nejúspěšnější Vojta Peluha. Solidních 3,5 bodů pak uhrál Petr Havránek. Oproti loňsku, kdy často okupoval poslední příčky je také u něj vidět obrovský pokrok. Matěj Uřinovský bude častěji vyhrávat, až začne řešit dobrovolné domácí úkoly. Absence domácí práce jej zcela zbytečně brzdí v cestě vpřed.
Ve velice silné kategorii dětí do 14 let bojovali Lukáš Létal a David Jiránek. Také jim by v cestě k medailím významně pomohlo pravidelné řešení diagramů, doplněné jednou týdně jednou lekcí na learningchess.
Největší radost jsme ale měli trošku nečekaně v kategorii těch nejstarších – mládeže do 18 let. Kamil Tobolík v super silné konkurenci vybojoval parádní stříbrnou medaili. A to může hrát stejnou kategorii ještě 3 roky! Kamil udělal v poslední době obrovský výkonnostní skok. Vedle poměrně nabitého šachového programu (zejména vážné partie s rozbory) mu v tom pomohlo výše zmíněné řešení diagramů a stránka learningchess.
V sobotu 7. dubna jsme s několika kluky podnikli výlet na žákovský šachový turnaj do Rajhradu u Brna. Přispěli jsme tak k početnímu rekordu tohoto tisíciletí. Turnaje se ve třech kategoriích zúčastnilo úctyhodných 161 hráčů. Více zájemců přilákal tento tradiční turnaj naposledy v roce 2000, kdy jej navštívila mj. i početná a silná výprava z Polska.
V kategorii mladších žáků nás reprezentoval František Kužel. Přestože se šachy naučil hrát až tento školní rok a stejnou kategorii bude moci hrát i příští rok, porazil 3 soupeře.
V kategorii starších žáků nás reprezentovali David Jiránek a Petr Havránek. Davida od malé senzace dělila výhra v posledním kole. Ta se sice nekonala, i tak ale David odehrál výborný turnaj a uhrál si tu 3. výkonnostní třídu! K té neměl daleko ani Petr. Stačilo mu vyhrát poslední partii. Nemilosrdný los mu ovšem přidělil letošního jihomoravského šachového olympionika Tomáše Keprta, na kterého zatím ještě nestačil.
Zatímco všichni tři kluci po malé senzaci jen sahali, Kamil Tobolík v open turnaji na ni dosáhl. Předvedl svůj životní výkon a odehrál turnaj na úrovni hráče 2. výkonnostní třídy. Porazil 4 soupeře a mezi svými vrstevníky z Jihomoravského kraje (2003 a mladší) vybojoval parádní 4. příčku. A to je v konkurenci prvoligových borců obrovský úspěch.
V sobotu 14. dubna nás čeká Výlet na šachový turnaj do Litovle. Jde o poslední hromadnou výpravu na šachový turnaj naplánovanou na tento školní rok otevřenou všem zájemcům z Přerova a blízkého okolí. Ti nejlepší postoupí do krajského kola družstev starších žáků (sobota 21. a neděle 22. dubna), kde se hraje o postup do první mládežnické ligy pro příští sezónu.
Je vám 13 let a chtěli byste vydělávat statisíce? Zkuste šachy! Třináctiletý Vincent Keymar během Velikonoc vyhrál silně obsazený německý Grenke Chess Open 2018, stal se překvapením turnaje a domů si vedle poháru odvezl také finanční odměnu 15 000 euro (asi 380 000 Kč). Více se můžete dozvědět v článku Keymer senzačně vítězí na NSS.
O velikonočních prázdninách jsme v Olomouci uspořádali malé šachové soustředění. Jeho hlavní náplní byla účast na třídenním Turnaji přátelství. Ač šlo o turnaj bez věkového omezení, většinu účastníků tu tvořily děti. Ve dvou kategoriích se zde střetlo 81 hráčů. To je o 14 více než loni. Soustředění se zúčastnili Matěj Harašta, Vojta Peluha a Kamil Tobolík. Samotného turnaje pak ještě Beáta Březíková.
Vedle samotných partií bylo naším cílem se něco nového naučit, zdokonalit práci s časem, potrénovat taktický postřeh a zlepšit svoji šachovou paměť. K tomu nám pomáhaly rozbory sehraných partií doplněné řešením diagramů. Všichni tři kluci se během tří dnů posunuli významně vpřed. Jsou schopni na partii rozumně využít všechen čas, po jejím skončení ji z paměti bez větších problémů přehrát a jednotlivé tahy ohodnotit. Budou-li i doma pravidelně trénovat a řešit diagramy, mohou si příští rok z Olomouce odvézt medaile.
Bodově nejúspěšnější byl Kamil, hezké partie ale předváděli všichni kluci. Níže můžete vidět ukázku z Matějovy první partie. Matěj odehrál celou partii velice pěkně, nejinak tomu bylo i v pozici na diagramu. Materiál je rovný, bílá hrozí matem (viz šipka). Na tahu je ale černý. Jaké pokračování byste mu doporučili?
Chybou by bylo pasivní g6. Matěj ale situaci na šachovnici vyhodnotil správně. Vyměnil dámy, získal pěšce (26... Dxg4 27. Vxg4 Vxd5) a přešel do mírně lepší koncovky, kterou přesnou a trpělivou hrou dovedl k vítězství.
Zatímco první dva dny se klukům bodově příliš nedařilo, třetí den se rozjeli a v součtu z 9 partií prohráli jen jedinou! Jistě k tomu přispěl i program sobotního odpoledne (druhý den soustředění), během kterého jsme navštívili Pevnost poznání. Jeho cílem si bylo na pár hodin odpočinout od náročného šachového programu.
V sobotu 24. března proběhl v Prostějově krajský přebor družstev mladších žáků. Zájem o šachy mezi dětmi v našem kraji roste. Oproti loňsku vzrostl počet družstev o celou třetinu. Svoji zásluhu na tom měla i naše dvě přerovská družstva. Jedno z nich vybojovalo bronzové medaile, druhé obsadilo pěknou 5. příčku.
Družstvo našich medailistů tvořili Tadeáš Hladký, Matěj Harašta, Petr Havránek, Kristian Poljak a Beáta Březíková. Pátí skončili Leontýnka Hladká, Vojta Peluha, Daniel Jemelka, Damian Golodnyi a František Kužel. Všechny děti předvedly snaživé výkony a zaslouží si pochvalu.
V neděli 4. března jsme uspořádali klubový přebor dětí 2005 a mladších. Mezi hlavní cíle turnaje patřily kvalifikace a příprava na krajské kolo družstev mladších žáků. To proběhne v sobotu 24. března v Prostějově. Také proto se hrálo stejným tempem, které nás čeká v kraji – 2×25 minut na partii s přídavkem 10 vteřin na tah. Vyhodnocení turnaje proběhlo ve věkových kategoriích 2009 a mladší a 2005 a mladší.
Kategorii starších i celý turnaj vyhrál suverénním ziskem pěti bodů z pěti možných David Jiránek. O bod méně a druhé místo získal Vojta Peluha a třetí místo se třemi body vydobyl Petr Havránek. Stejný počet stačilo v kategorii mladších dětí Kristiánkovi Poljakovi na první místo. Shodně 2,5 bodů získali Bea Březíková a Daniel Jemelka. O tom, kdo získá stříbrnou a kdo bronzovou medaili, tak rozhodla až jejich vzájemná dodatečná partie. Tu vyhrál Dan.
Vzhledem k velkému zájmu dětí letos do krajského kola vyšleme dvě družstva. Do krajského kola tak vedle výše jmenovaných dětí postupují také Matyáš Mikeš, František Kužel a Damian Golodnyi.
84 mladých šachistů dorazilo v sobotu 24. února navzdory tuhým mrazům a řádícím nemocem na žákovský turnaj do Zábřehu. 140 kilometrů dlouhou cestu podniklo z Přerova 8 dětí. A necestovaly zbytečně. Vedle cenných zkušeností, nových zážitků a drobných odměn si někteří domů odvezli i medaile.
V nejmladší kategorii nás reprezentovali Beátka Březíková, Kristiánek Poljak, Matěj Harašta a Franta Kužel. Nejúspěšnější byli Beátka, která zvítězila v kategorii dívek a Kristiánek, který byl nejlepší mezi dětmi do 8 let. Matěj uhrál 4,5 bodu (o 1,5 více než loni). Spokojený může být i Franta, který s vesměs zkušenějšími soupeři dokázal vyhrát dvakrát.
V kategorii do 12 let dopadl nejlépe z naší výpravy Vojta Peluha. Porazil 4 soupeře. To je více než loni dokázal v nižší věkové kategorii! Tři soupeře přelstil Petr Havránek a dva body uhrál Matěj Uřinovský.
V nejstarší kategorii zazářil Kuba Potrok. Odehrál výborný turnaj. Porazil pět soupeřů ze sedmi a domů si odvezl bronzovou medaili.
V neděli 4. března nás čeká Klubový přebor dětí 2005 a mladších. Ti nejlepší postoupí do krajského kola, kde nás budou reprezentovat v soutěži družstev mladších žáků.
V sobotu 10. února jsme se vypravili na dětský šachový turnaj do Bezměrova. Ve třech kategorií tu hrálo 80 dětí. Mezi nimi také 5 našich svěřenců. Své zástupce jsme měli v kategoriích do deseti, dvanácti i čtrnácti let.
V nejmladší kategorii nás reprezentovali Natálka Podaná a Kristiánek Poljak Pro Natálku šlo o první turnaj. Ze všech dětí se tu toho nejvíc naučila a během turnaje se hodně zlepšila. Kristiánek naopak patří ve svých sedmi letech už k ostříleným borcům a ze všech našich svěřenců byl bodově nejúspěšnější. Porazil čtyři soupeře ze sedmi, v celkovém pořadí obsadil 11. příčku a mezi dětmi do 8 let byl dokonce první.
V kategorii do 12 let hrál v našich barvách Vojta Peluha. Až na jednu partii předváděl pěknou hru a dlouho bojoval i o 3. výkonnostní třídu. O šanci na její zisk přišel až prohrou v předposledním kole. Porazil 3 soupeře.
V nejstarší kategorii jsme měli dva zástupce. Davida Jiránka a Rudolfa Lasáka. Také David byl jen krůček od zisku 3. výkonnostní třídy. Stačilo mu vyhrát poslední partii. Ruda střídal silnější okamžiky s těmi slabšími. Když se na partii soustředí, dokáže hrát velmi pěkné šachy a být nebezpečným soupeřem i zkušeným borcům.
Další žákovský turnaj nás čeká za dva týdny. V sobotu 24. února se společně vypravíme do Zábřehu. Děti, které bojují o 3. a 4. výkonnostní třídy tak dostanou další velkou příležitost.
Začátkem února jsme se s pokročilejšími dětmi vypravili na dvoudenní turnaj v klasickém šachu do Bezměrova. Přestože turnaj nebyl věkově nijak omezen, většinu účastníků tvořily děti. Sjelo se sem okolo stovky vyznavačů královské hry.
Nejúspěšnější z naší výpravy byl Kamil Tobolík, který
vybojoval fantastické druhé místo! Oproti loňskému roku (14. příčka) obrovský skok.
Nechybělo mnoho a pohár za druhé místo by si domů místo Kamila odvezl
skvěle hrající Matěj Harašta. Prohra v posledním
kole ale pro Matěje znamenala posun mimo medailová umístění.
Šestnácté místo uhrál Kuba Potrok. Dobrý turnaj
odehrál i Vojta Peluha. 3 body při síle soupeřů jsou pěkný výsledek.
Jen o půl bodu méně získal Petr Havránek. Oproti loňsku
si polepšil o celý bod. Dva soupeře dokázal porazit i David Jiránek.
V úterý 23. ledna proběhla v Olomouci krajská kola přeboru školních týmů v šachu. Akce se ve třech turnajích zúčastnilo 143 mladých šachistů z celého kraje. Naše škola měla své zastoupení v kategoriích I. i II. stupně. V obou kategoriích jsme si oproti loňsku velmi významně polepšili. A to i přes odchod (přesun) těch nejlepších na vyšší stupeň a na střední školy, nemoc některých klíčových hráčů a velmi nepřívětivý los, který nám "dopřál" opravdu silné soupeře. Všechny děti předvedly fantastické výkony.
V kategorii I. stupně nás reprezentovali Vojta Peluha, Beátka Březíková, Damian Golodnyi a Kvido Vincenec. Tým z 28 bodů uhrál velmi pěkných 14 bodů, čímž si oproti loňsku polepšil o 4,5 bodů. Znamenalo to šestou příčku v konečném pořadí. Pokud bychom si o stejný počet bodů polepšili také příští rok, můžeme se těšit na bronzové medaile.
V kategorii II. stupně nás reprezentovali Lukáš Létal, David Jiránek, Petr Havránek a Ruda Lasák. I zde jsme uhráli 14 bodů, což oproti loňsku znamená zlepšení dokonce o celých 5 bodů. Zde to znamenalo sedmou příčku v konečném pořadí, mezi základkami dokonce příčku čtvrtou. Pokud bychom si o stejný počet bodů polepšili také příští rok, můžeme se těšit na stříbrné medaile.
V sobotu 20. ledna jsme uspořádali výpravu na malý šachový turnaj do Rajhradu u Brna doplněnou návštěvou velkého brněnského zábavního vědeckého parku VIDA. Čtyři z pěti prvních míst na turnaji obsadili naši svěřenci. Ve VIDA parku se dětem líbilo tolik, že nám málem ujel zpáteční vlak.
Celý turnaj suverénně vyhrál Kamil Tobolík ziskem šesti bodů ze šesti možných. Druhý skončil David Jiránek, který podlehl pouze Kamilovi. Jde o jeho dosud největší individuální úspěch a znamená i Davidův první vlastní pohár v galerii úspěchů. Čtvrté místo obsadili společně se shodným počtem bodů i všemi pomocnými hodnoceními Petr Havránek a Lukáš Létal.
Stejný počet bodů jako Petr s Lukášem vybojoval i Vojta Peluha a jen o půl bodu méně pak Ruda Lasák. Do první poloviny se z naší výpravy probojoval se třemi body ještě Matěj Uřinovský. Pro ostatní děti šlo o jejich první turnaj mimo náš kraj a sbíraly zde především zkušenosti. I přesto ale za sebou ve výsledkové listině nechaly nejednoho soupeře.
Odpoledne jsme po společném obědě v centru Brna zamířili do zábavního vědeckého parku VIDA. Všem se nám tu líbilo, pokud také zvažujete návštěvu, můžeme doporučit!
Naším nejbližším cílem je nyní krajské kolo přeboru škol (úterý 23. ledna 2018). Dětem, které již zvládnou zapsat celou partii pak vřele doporučujeme skvělý šachový turnaj Baštincův Memoriál. Proběhne začátkem, února – v pátek 2. a v sobotu 3. února. V případě zájmu můžeme zajistit oba dny společnou dopravu z Přerova i zpět.
V sobotu 13. ledna proběhl v Prostějově další z turnajů ze seriálu Grand Prix mládeže v šachu. Ve svých věkových kategroiích nás tu reprezentovali Beátka Březíková, Matěj Harašta, Vojta Peluha a David Jiránek. Nejúspěšnější tu byli Bea s Matějem. Oba své kategorie vyhráli. Gratulujeme!
V sobotu 20. ledna chystáme pro všechny děti 2002 a mladší celodenní výlet do Brna a okolí. Dopolední program bude zasvěcen malému šachovému turnaji pro začátečníky a mírně pokročilé. Odpoledne věnujeme návštěvě největšího jihomoravského zábavního vědeckého parku – VIDA.
V sobotu 6. ledna proběhla v Citově tradiční Citovská tříkrálová rošáda. Jde o devítikolový turnaj pro děti i dospělé. Našimi nejlepšími zástupci se stali Kamil Tobolík, Kristian Poljak a Kuba Potrok. Všichni v náročném turnaji zvládli uhrát pěkné 4 body. Kristiánek navíc získal cenu i pro nejmladšího účastníka. Zdá se, že nám v Přerově roste velký talent.
V sobotu 30. prosince proběhlo v Praze Mistrovství České republiky v bleskovém šachu. Vítězem celého turnaje se stal Miloš Jirovský, vítězkou turnaje žen pak Olga Sikorová. Premiéra pořadu byla odvysílána v sobotu 6. ledna v 10:20 na ČT sport. Bleskové partie jsou rozebírané v elektronické tužce v reálném čase. Kromě analýzy zajímavých partií se v pořadu např. můžete dozvědět, kdo se stal šachistou roku nebo talentem roku.
Ve čtvrtek 21. prosince jsme uspořádali výpravu na šachový turnaj do Olomouce. Vánoční náladu podpořilo husté sněžení. Řidiče asi moc nepotěšilo, ale kluci byli nadšení. Těžko říct, zda měli větší radost z turnaje nebo z koulovačky. Naši jedenáctičlennou výpravu (nepočítáme-li dospělé) tvořili začátečníci i již zkušení borci. Pro 4 kluky šlo o první turnaj mimo přerovský okres. Radost nám udělili všichni. Ti méně zkušenější hlavně proto, že se na takovýto turnaj odvážili, ti protřelejší pak i předvedenou hrou a také skvělými výsledky. V posledním kole se v boji o první a druhé místo střetli naši svěřenci mezi sebou.
Celý turnaj suverénně vyhrál Matěj Harašta ziskem pěti bodů z pěti možných. Druhý skončil Kristiánek Poljak, který v poslední partii vážně ohrozil i Matěje a nebyl tedy daleko ani od celkové výhry. O druhé místo v posledním kole usiloval také David Jiránek. Kdyby vyhrál, byl by s 4,5 body druhý a na Kikiho by zbylo "až" třetí místo. Jak můžete vidět níže na diagramu, soupeře pěkně přehrál, výhra byla na dosah:
Již na první pohled je zřejmé, kdo stojí lépe. Bílý. Nejen, že má o pěšce více, rozhodující je především značná útočná převaha. Černý monarcha je ve vážném ohrožení života. Útok bílého má jen jedno slabé místo. Dokáže najít jaké?
Kdo tipoval chybějící rošádu, má pravdu. Nejlepším pokračováním v útoku bylo tedy udělat rošádu! To si prosím zapamatujte, většina neúspěšných útoků ztroskotá právě na nedostatečném zabezpečení vlastního krále. Útočíme až po dokončení vlastního vývinu. Po 1. 0-0 nemůže černý účinně pokrýt všechny hrozby. Např. po 1. ..Df6 (napadá střelce na f7 a zapojuje dámu do obrany) by partii mohl bílý rozhodnout tvrdým 2. g4!! Sg6 3. Sxg6 Dxg6 4. Dxg6 hxg6 5. Je6. Černý sice zabránil matu, bílý ale získal rozhodující materiální výhodu.
David ale v pozici na diagramu zvolil jiné pokračování: 1. Jxh7?!. Přestože tento tah ve skutečnosti partii prohrává, David si za něj zaslouží pochvalu. Vyvrácení by tu v rapid partii těžko hledali i hráči o několik tříd zkušenější. Po 1. ..Vxf7?? by přišlo 2. Jf6+! Sh7 3. Dxh7#. A po 1. ..Sxh7 přijde 2. Sg6 s nekrytelným matem na h7. Nebo že by ne?
Ne! Černý tu má k dispozici krásný mezišach 2. ..Sxf2+ a po 3. Ke2 Dh4 má nejednou bílý po útoku a o figuru méně. Všimněte si, že kdyby měl bílý již hotovou rošádu, žádný mezišach by černého nezachránil.
Fantastické tři body tu uhrál Damian Golodnyi a jen o půl bodu méně Daniel Jemelka. Pro oba kluky šlo o první turnaj mimo náš okres. To je opravdu obrovský úspěch! Po třech bodech získali i Petr Havránek a Lukáš Létal. Ostatní děti zde sbíraly spíše zkušenosti, ale i to je potřeba. Právě takovým dá totiž každý turnaj ve skutečnosti nejvíc.
Narodil se 12. prosince 2001. Třetí a poslední velmistrovskou normu si uhrál na turnaji First Saturday v Maďarsku. Nejmladší český šachový velmistr v historii. Thai Dai Van Nguyen téměř o rok překonal dosavadní rekord Davida Navary.
To pochopitelně vzbudilo velký zájem českých médií. Na internetu lze nyní dohledat celou řadu článků a rozhovorů. V nich se můžeme mj. dozvědět, že se šachy naučil v 7 letech, trénuje až 3 hodiny denně a že i přes nabitý šachový program a další koníčky (hraje fotbal, běhá a chodí do posilovny) se mu daří i ve škole. Jak naloží s motivační odměnou 60 000 Kč od ŠSČR i mnoho dalšího se dozvíte např. v rozhovoru na stránkách sport.lidovky.cz. Vznikla o něm dokonce i stránka na Wikipedii.
Nguyen Thai Dai Van vs. GM Petr Neuman, CZ Extraliga 2015/2016
V úterý 19. prosince proběhl poslední kroužek roku 2017. Další proběhne až 9. ledna. Kroužek jsme zasvětili trojici turnajů. Ty byly rozděleny podle výkonnosti dětí, každý si tak zahrál s přibližně vyrovnanými soupeři.
Turnaj skupinky C vyhrál suverénně Fanda Kužel. Nedal šanci žádnému ze svých pěti soupeřů. Druhý tu skončil Kvido Vincenec. Podlehl pouze vítězi, ostatní porazil. Třetí místo pak získal Martin Rak.
V turnaji těch zkušenějších zvítězil naprosto jednoznačně Petr Havránek. O dva body méně a druhé místo získala Bea Březíková. O třetí místo se pak dělili Kristián Poljak a Daniel Jemelka.
V turnaji statečných se střetli ti nejodvážnější s trenérem. Partie se hrály částečně "naslepo". Každý tah jsme pouze řekli a zapsali. Na šachovnici se pak tyto tahy odehrály vždy až po 5 půltazích. Všichni jsme si tak výborně procvičili schopnosti propočtu.
Zopakovali jsme si tu i velice poučnou situaci ze sobotního turnaje s (ne)dodržování šachového desatera. Jen s jinými aktéry. Adam Jemelka i s dvěma figurami méně důsledně dodržoval 10. pravidlo: "Nikdy neklesat na mysli a stále věřit v úspěch, a to i ve špatných pozicích!" a naopak jeho soupeř Adam Effenberger, nasazená jednička, na chvíli zapomněl na pravidlo 8.: "Nevnímat jen svůj plán, ale brát v potaz i ten soupeřův!"... :-) Také díky této nehodě se vítězem turnaje stal David Jiránek, o druhé místo se dělili oba Adamové a třetí příčka zbyla na Rudu Lasáka.
V sobotu 16. prosince jsme v Zahrádkářském domě Vinary uspořádali šachový turnaj pro děti z Přerova a z blízkého okolí. Zúčastnilo se jej 18 zájemců. Díky Meoptě, autoškole Bertík a dalším sponzorům si každý účastník odnesl z turnaje vedle zkušeností i nějakou drobnou věcnou odměnu a něco na zub.
Turnaj nám začal kolapsem techniky. Vyvstala tak nutnost odřídit jej "ručně". To při švýcarském systému není žádný med. Složité algoritmy programu musí nahradit tužka, papír a vlastní hlava. Pro někoho by to mohlo znamenat konec turnaje. Zkušený tým SUPK si ale s tuto náročnou komplikací poradil. I nevyhnutelné protažení harmonogramu bylo relativně malé.
Na šachovnicích bylo k vidění mnoho zajímavých soubojů a často jsme se tu dočkali i překvapivých výsledků. Např. když v druhém kole Petr Havránek důsledně dodržoval 10. pravidlo šachového desatera: "Nikdy neklesat na mysli a stále věřit v úspěch, a to i ve špatných pozicích!" a naopak jeho soupeř Kuba Potrok, nasazená jednička, na chvíli zapomněl na pravidlo 8.: "Nevnímat jen svůj plán, ale brát v potaz i ten soupeřův!". Peťa patří mezi velké naděje přerovského šachu. Hraje rád ostré a útočné partie a i zkušenější soupeře dokáže dostávat pod nepříjemný tlak:
Bílý ztratil v zahájení důležitý čas a oslabil si pozici dvěma nešikovnými tahy pěšci (f3 a h3) čehož černý skvěle využil k lepšímu rozehrání svých figurek. V pozici na diagramu pak tuto poziční výhodu přeměnil v materiální. Dokážete také najít nejlepší pokračování? Správné řešení naleznete pod článkem.
Boj o medailová umístění byl neskutečně vyrovnaný a napínavý. Vítěz i druhý v pořadí všechny soupeře porazili, jejich vzájemný duel skončil remízou. O konečném výsledku tak muselo rozhodnout až poslední pomocné hodnocení – počet bodů jejich soupeřů. Dalších 7 hráčů v konečném pořadí získalo shodně 4 body. I zde tak o všem muselo rozhodovat až pomocné hodnocení.
Vítězem celého turnaje i kategorie starších žáků (2006 a starší) se stal Vojta Jiříček z TJ Sokol Skalička. Druhé místo získal domácí Kamil Tobolík. Třetí v kategorii starších žáků skončil Aleš Vozák (také TJ Sokol Skalička).
Vítězem kategorie mladších žáků se stal rychle se lepšící Vojta Peluha. Druhé místo tu obsadil nejmladší účastník turnaje Kristiánek Poljak (oba ŠK Vinary). Třetí místo získala Anička Jiříčková (TJ Sokol Skalička).
Pod tímto názvem byl na webu Šachového svazu Olomouckého kraje uveřejněn článek, v němž pan Klimeš prosí o finanční podporu na léčbu svého vážně nemocného devítiletého syna, šachisty. Na léčbu, kterou má nastoupit za necelé dva týdny, potřebuje sehnat 290 000 Kč. Odkaz na celý Martínkův příběh i na stránky celé sbírky naleznete na výše uvedených webových stránkách.
Celý článek končí následujícími větami: "Na tuto cestu, ubytování a léčbu organizujeme sbírku pod záštitou Život dětem o.p.s. a já Vás tímto moc prosím o pomoc. Budeme vděční za jakýkoliv příspěvek, který nám umožní na léčbu 25. prosince po Štědrém dni odcestovat. Byl by to ten nejkrásnější vánoční dárek. Prosím, přispějte na sbírkový účet 83297339/0800 pod variabilním symbolem 1313 a do poznámky napište Martínek. Děkuji Vám z celého svého srdce za pomoc a naději."
Obrovský úspěch! Ve středu 29. listopadu proběhla v Hranicích na Moravě okresní kola přeboru škol v šachu. Akce se zúčastnilo více než 70 dětí. To je na okresní úrovni opravdu hodně. Přes relativně silnou konkurenci jsme vyhráli turnaje I. i II. stupně! V obou kategoriích jsme si tak oproti loňsku znatelně polepšili. A to i přes odchod (přesun) těch nejlepších na vyšší stupeň a na střední školy. Úspěchy umocňuje mládí našich týmů – ve stejném složení můžeme hrát oba turnaje i příští rok. :-)
V kategorii I. stupně nás reprezentovali Vojta Peluha, Beátka Březíková, Dan Jemelka, Damian Golodnyi a Kvido Vincenec. Tým z 20 partií prohrál pouhé 3 a s obrovským náskokem (3,5 bodu) obsadil 1. příčku. Kromě poháru, diplomu a nějakých dobrot tak děti zaslouženě získaly postup do krajského kola. To proběhne 23. ledna v Olomouci.
V kategorii II. stupně nás reprezentovali David Jiránek, Adam Jemelka, Petr Havránek, Ruda Lasák a Lukáš Létal. Tým těžil ze své vyrovnanosti. Žádná škola nás nedokázala porazit a výsledné 1. místo s náskokem 1,5 bodu na druhé místo i postup do krajského kola jsou tedy naprosto zasloužené. Oba úspěchy jsme zašli oslavit do cukrárny.
V úterý 21. listopadu proběhlo školní kolo přeboru škol v šachu. Hrálo se odděleně v kategoriích prvního a druhého stupně. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 19 mladých vyznavačů královské hry. Pět nejlepších žáků naší školy z každé z kategorií si vybojovalo postup do okresního kola. Ve středu 29. listopadu nás budou reprezentovat v týmové soutěži v Hranicích.
Kategorii I. stupně vyhrál po úvodním zaváhání s 6 body ze 7 možných Vojta Peluha. Druhé místo vybojovala se stejným počtem bodů Beátka Březíková. Třetí místo připadlo Kristiánku Poljakovi, který podlehl pouze výše jmenovaným. Za zmínku stojí i 4. místo Dana Jemelky, který v prvním kole porazil vítěze turnaje a od medaile jej dělilo pouze horší pomocné hodnocení. Protože Kiki navštěvuje ZŠ Svisle, z postupu do okresního kola se mohou radovat ještě Damian Golodnyi a Kvido Vincenec. Druhou nejlepší dívkou se stala Markétka Uřinovská, třetí příčka v této podkategorii připadla Natálce Podané. Pochvalu si zaslouží zejména všechny začínající děti, že po tak krátké době v kroužku zvládly odehrát takovýto dlouhý, náročný a vyčerpávající turnaj. Všichni zúčastnění si domů odnesli drobnou odměnu a nějakou dobrotu.
Také v kategorii II. stupně se strhl o jednotlivá medailová místa velmi tuhý a napínavý boj. Všichni tři medailisté zvládli porazit právě 4 soupeře. Vítězně z turnaje odešel David Jiránek, který ke zmíněným výhrám přidal i 2 remízy. Druhé místo a remízu s vítězem vybojoval Adam Jemelka. Třetí místo získala Lenka Poljaková. O pouhý bod méně pak uhráli ještě Ruda Lasák a Petr Havránek.
Šachový kroužek ve Vinarech pod vedením Tomáše Přikryla se koná na Skalce každý pátek od 16:30 do 17:30. V měsících listopad a prosinec bude probíhat pravidelně – v lednu a únoru příštího roku budou určitě nějaké výjimky (lyže). Více informací naleznete a aktuální stav můžete sledovat na www.skvinary.cz.
V sobotu 11. listopadu proběhl v Hrabišíně druhý turnaj z Grand Prix Olomouckého kraje. Z našeho kroužku podnikli výlet na tento relativně vzdálený turnaj čtyři děti. Navázaly na úspěch z Jeseníku a do Přerova převezly tři medaile! V kategorii dívek do 10 let získala druhé místo Beátka Březíková. V kategorii kluků do 10 let pak vybojoval parádní druhé místo Matěj Harašta. Mezi kluky do 8 let se nejlépe umístil Kristiánek Poljak, v kategorii kluků do 10 let skončil pátý. V kategorii kluků do 12 let vybojoval pěkné 7. místo Vojta Peluha.
Od 15. listopadu startuje soutěž v řešení diagramů v projektu LearningChess, kde mohou děti vyhrát zajímavé ceny.
LearningChess je naprosto fantastická stránka, kde se toho dá zábavnou formou hodně naučit a potrénovat (v češtině). Plná verze je placená - 39,99 euro/rok (něco přes 1000 Kč). Pro členy našeho kroužku se nám ale podařilo získat přístup do plné verze ZDARMA! Přihlašovací údaje jsme dětem a rodičům rozeslali na jejich e-mailové adresy.
Letos nám bude sloužit jako jedna z možných forem řešení domácích úkolů. Domácí úkoly jsou dobrovolné. Jsou pro ty, kteří se chtějí zlepšovat. Řešení dobrovolných domácích úkolů je také podmínkou pro možnost směny bodů za odměny.
Kapacita našeho šachového kroužku je již naplněna. Další zájemce pro tento školní rok nepřijímáme. Lze ale využít ostatních kroužků z Šachové Unie Přerovských Kroužků. Např. každý čtvrtek od 16:00 do 18:00 probíhá šachový kroužek na Atlasu pod vedením zkušeného trenéra Jiřího Čaly. Podrobnosti o nejen tomto kroužku naleznete v přehledu kroužků. Nadšené děti mohou navštěvovat i více kroužků.
Od 15. listopadu startuje soutěž v řešení diagramů v projektu LearningChess, kde mohou děti vyhrát zajímavé ceny. Soutěž bude probíhat ve výukovém programu LearningChess (česky). Doporučujeme se stránkou seznámit v předstihu. Vyzkoušejte si např. Rozřazovací test.
Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční dětské Mistrovství Moravy a Slezska. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou šachovou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Vzhledem k charakteru akce a termínu uzávěrky přihlášek šlo v podstatě o poslední turnaj minulého školního roku. Šachový program tu všem zájemcům zpestřovali pingpong, bowling, návštěvy bazénu a sauny nebo např. fotbal.
V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo téměř 300 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Beáta Březíková, Matěj Harašta, Vojtěch Peluha, Petr Havránek, David Jiránek a Kamil Tobolík.
Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. Vedle nabytých turnajových zkušeností si tu děti procvičili svou paměť a představivost. Výkonnostní rozdíl je po šachovém týdnu vidět u všech.
V kategorii žáků do 16 let (2002 a mladší) nás reprezentoval Kamil Tobolík. Cíl byl získat alespoň 2 body. Všichni jeho soupeři byli tabulkově silnější, přesto turnaj skončil rovnou se třemi body a oproti svému nasazení si o 3 příčky polepšil. Cenná je zejména jeho výhra z prvního kola, kdy zaskočil soupeře o celou výkonnostní třídu silnějšího.
V kategorii do 14 let (2004 a mladší) nás reprezentoval David Jiránek. Pro Davida tu šlo o velice náročný turnaj. Drtivá většina jeho účastníků se šachům aktivně věnuje mnohonásobně déle. Přesto i Davidovi se podařilo stanovený cíl dvou bodů o kousek překonat. V partiích často doplácel na příliš rychlá rozhodnutí a nedokonalé využití času. David je velice šikovný a v jeho hře je vidět velký potenciál. Uplatnit mu jej pomůže pravidelné řešení diagramů. Na turnaji si splnil poslední podmínku pro zisk hnědé výkonnostní třídy.
V kategorii dětí do 12 let (2006 a mladší) nás reprezentovali Vojta Peluha a Petr Havránek. Oběma se podařilo překonat stanovený cíl 2 bodů. Petrovi dokonce téměř dvojnásobně, když v posledním kole porazil ve vzájemném duelu Vojtu. Ze všech kluků se mu podařilo nejlépe zvládnout práci s časem. Na to, jak relativně krátce se kluci šachům věnují, hrají oba výborně. Budou-li i doma samostatně pravidelně trénovat, mohou se dostat velice daleko.
Mezi těmi nejmladšími (2008 a mladší) nás reprezentovali Beátka Březíková a Matěj Harašta. Beátka zatím – úměrně svému věku – hraje velice rychle a čas na partii plnohodnotně využít neumí. Když se ale zamyslí, dokáže vymyslet velice pěkné tahy a porazit i silné soupeře. Tři uhrané body jsou v jejím případě splněným plánem. V průběhu MMaS se jí podařilo splnit také poslední podmínku pro zisk modré výkonnostní třídy. Matěj byl naším největším favoritem. Věřili jsme, že by mohl uhrát i 4,5 bodu. Uhrál jich 6! Stal se tak v této kategorii nejlepším reprezentantem celého Olomouckého kraje a v rámci MMaS obsadil mezi kluky parádní 12. příčku. Gratulujeme!
V rámci přípravy na Mistrovství Moravy a Slezska jsme v pátek 20. října uspořádali speciální trénink a v sobotu se pak vypravili do Zábřehu na šachový turnaj. Akce se (alespoň částečně) zúčastnilo celkem 7 zájemců.
Páteční část byla věnovaná taktickým kombinacím, výhodě dvojice střelců a ukázce z velmistrovského turnaje. Cílem bylo ukázat v jakých typech pozic hledat skrytá tajemství, připomenout, že hodnoty a síla figurek se v průběhu partie neustále mění a poodhalit nové možnosti a cesty, jak se zlepšovat.
Samotný sobotní turnaj nelze hodnotit jinak než jako velký úspěch. Přestože šlo o "dospělácký" turnaj, každý zde nějaký ten bod uhrál. I děti, které se šachům věnují sotva rok, tu dokázaly nějakého dospělého porazit. V žákovské kategorii jsme pak získali zlato a bronz! Její vítěz, Vilém Faja, tu porazil i svého trenéra a s 6 body vybojoval v celém turnaji fantastickou 6. příčku. Předběhl mě tak i v konečném pořadí. Podobně spokojený může být i Kamil Tobolík. 5,5 bodů mu v žákovské kategorii vyneslo bronz a v celkovém pořadí turnaje výborné 13. místo. Za zmínku stojí i 4,5 bodů uhraných Kubou Potrokem.
V úterý 17. října proběhl druhý kroužek tohoto školního roku. Zúčastnilo se jej 20 dětí. Šlo o poslední kroužek, kdy bylo možno přijít "na zkoušku". Do příštího kroužku již bude třeba donést vyplněné přihlášky a roční příspěvek 500 Kč. Příští týden budeme s těmi nejlepšími na Mistrovství Moravy a Slezska. Nejbližší kroužek tedy proběhne 31. října.
V sobotu 14. října proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix Olomouckého kraje. Z našeho kroužku podnikli výlet na tento relativně vzdálený turnaj dvě děti. A byly z toho dvě medaile! Kategorii dívek do 10 let vyhrála Beátka Březíková. V kategorii kluků do 10 let pak vybojoval parádní druhé místo Kristian Poljak. Úspěchy to jsou velké, obě děti mohou ve stejné kategorii bojovat i příští rok. Gratulujeme!
Dnes proběhl první kroužek tohoto školního roku. Zúčastnilo se jej 18 dětí – od první až po osmou třídu. Po vzájemném seznámení jsme vytvořili nový světový rekord ve hře "Jména". Po diskuzi o hloupých a rozumných pravidlech jsme si společně dohodli pravidla která budeme v našem kroužku dodržovat. Jako stvrzení jsme se pod ně všichni podepsali (viz foto).
Po vytvoření pravidel jsme se přesunuli k šachovnicím. Ti, kteří už znali základní pravidla (pohyb figurek) si sehráli pár přátelských partií, ostatní děti zažily první trénink, během kterého se naučily / připomněly jména všech figurek a jejich pozici v základním postavení. Na spoustě příkladů jsme si pak důkladně vysvětli možnosti věžky.
V příštím kroužku, který proběhne v úterý 17. října, si děti rozdělíme do 3 tréninkových skupinek. Proběhnou první skutečné tréninky a zahájíme kroužkové turnaje. Děti, které se budou chtít rychle zlepšovat pak dostanou možnost dobrovolných domácích úkolů.
V úterý 26. září proběhl v naší škole turnaj o přeborníka školy. Hrál se systémem každý s každým na 5 kol, s tempem 2×15 minut. Jeho suverénním vítězem se stal Petr Havránek, který vyhrál všech 5 partií. Druhý v celkovém pořadí i v kategorii druhého stupně skončil David Jiránek.
Vítězem v kategorii prvního stupně a třetím v celkovém pořadí byl Vojta Peluha. Druhé místo v této věkové kategorii obsadil Kristiánek Poljak a třetí příčku získala Beátka Březíková.
Na závěr bych rád poděkoval paní Havránkové za příspěvek do cenového fondu.
V sobotu 16. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 66 účastníků. O kvalitě a oblíbenosti turnaje svědčí např. i početná výprava z Brna, kde se ve stejný den konaly rovnou dvě konkurenční akce. Přestože šlo o "dospělácký" turnaj, trouflo si na něj také spousta našich budoucích hvězd. A někteří mladí šachisté tu skutečně zazářili.
Hned v prvním kole svedl los do vzájemného souboje žáka s trenérem. Oním žákem byl David Jiránek, trenérem tedy já. A David mě velmi příjemně nepříjemně překvapil. Hrál výborně, ve vhodnou chvíli správně zakombinoval a dokázal mě dostat pod nepříjemný tlak. Kdo ví, jak by partie dopadla, kdyby ve vyhrocené pozici s nedostatkem času sám neupozornil na vlastní chybu a zachoval kamennou tvář. :-)
Podobně spokojený může být i Vojta Peluha. Mezi jeho třemi výhrami byla jedna právě nad Davidem. Velmi dobré výkony Vojty s Davidem dokázal dokonce ještě překonat Petr Havránek. Odehrál skvělý turnaj a porazil 4 soupeře. Kdyby již bojoval o černou výkonnostní třídu, splnil by si zde podmínku zisku 3. výkonnostní třídy.
Nejvíce soupeřů tu pak dokázal přechytračit Kuba Potrok. Porazil jich 5 a vybojoval si tak parádní 29. příčku, skončil tedy v první půlce! Radost nám ale udělali i všichni ostatní svěřenci. Nejen výsledky ale už i tím, že se tak silného turnaje a dospělých nebáli a přišli si s námi zahrát. Všichni, kteří vydrželi i na vyhlášení, si pak domů odnesli i nějakou tu odměnu.
O podzimních prázdninách se chystáme na pro nás nejdůležitější šachový turnaj roku – Mistrovství Moravy a Slezska. Aktivnímu účastníku dá asi tolik, co půl roku v kroužku. Každý, kdo to s šachy myslí alespoň trošku vážně, by tu rozhodně neměl chybět. Také proto je účast dětí naším klubem finančně podpořena. Více v propozicích pro členy ŠK Vinary.
Na začátku dubna se nám podařil malý zázrak. Po necelém roku působení našeho šachového kroužku jsme si neohroženě troufli na krajský přebor družstev mladších žáků. Nejen, že jsme se tu v konkurenci šachových oddílů z celého kraje neztratili, k překvapení všech zúčastněných jsme ho dokonce vyhráli!! Toto senzační vítězství znamenalo náš postup na Mistrovství České republiky – jako jediných zástupců Olomouckého kraje. Mistrovství probíhalo v Krnově – od pátku 16. června do neděle 18. června.
Utkali jsme se s devíti týmy ze sedmi krajů České republiky. Jak ukazuje mapka, přijeli ze všech koutů naší vlasti a většina to měla opravdu hodně daleko. Náš tým tvořili Honza Cenek, Matěj Harašta, David Jiránek, Kristiánek Poljak, Petr Havránek, Vojta Peluha a Beátka Březíková. Oproti krajskému kolu jsme posílili. Nejen o dva měsíce intenzivního tréninku, ale i o pár šikovných dětí. :-)
Na první šachovnici nás posílil host až z Jeseníku – Honza Cimburek, hrající za SK Řetězárna Česká Ves. Honza je velice šikovný a talentovaný kluk a pro náš tým byl významnou posilou. Hrál s těmi nejlepšími a uhrál velmi cenné 4 body.
Na druhé šachovnici bojoval statečně Matěj Harašta. Také on měl vesměs samé velice silné soupeře, přesto nám nějaký bod nebo půlbod připsal téměř v polovině zápasů. Výše můžete vidět diagram se závěrečnou pozicí jedné z Matějových partií. Najdete, stejně jako on, dvoutahový mat? Pokud ano, můžete se příští rok připojit do našeho týmu :-) 25... D×f2+ 26. Kh1 Dh2#
Třetí šachovnici dostal na starost David Jiránek. David je jeden z nejšikovnějších kluků, se kterými jsem se během své poměrně bohaté trenérské kariéry setkal. Během jediného roku udělal obrovský pokrok. Jen málo dětí dokázalo získat modrou výkonnostní třídu za jeden rok. David je jedním z nich. Na MČR se mu v první sobotní partii podařilo vyhrát v deseti tazích. Jeho soupeř sehrál nepřesně Lotyšský gambit a David jej potrestal rychlým matem. Najdete jej také?
Na čtvrté a jeden zápas dokonce na třetí šachovnici hrál nejmladší člen našeho týmu – "školkou povinný" Kristiánek Poljak. Kiki má na svůj věk obdivuhodnou paměť a velice dobré taktické vidění. Jeho slabinou je naopak, v tomto věku naprosto běžná, zbrklost. Až se naučí hrát pomalu, stane se z něj velice silný a obávaný soupeř. :-)
Podobně jako Davidovi, také Petrovi Havránkovi se podařilo za jediný školní rok dosáhnout až na modrou výkonnostní třídu. Na MČR hrál střídavě na páté a na čtvrté šachovnici. Jako jeden z nejlepších se naučil dlouze zamyslet a promyslet další pokračování – kvalitně využívat času. Má rád zamotané a málo přehledné pozice, kde je tato schopnost velice cenná. V pozici na diagramu pokračoval velice správně 18... J×d3 19. g4 De4! a partii nakonec i po zásluze vyhrál.
Nalákat soupeře na materiál a dát mu mat. O to se pěkně pokusil Vojta Peluha, když v pozici znázorněné výše zahrál 19... Dd6 Zkušený soupeř se nachytat bohužel nenechal a po dlouhém boji skončila partie remízou. Také Vojtovi se letos podařilo dosáhnout až na modrou výkonnostní třídu. Letos jsme tedy měli kroužek plný velice šikovných dětí.
Náš tým zezadu jistila Beátka Březíková. Beátka je velice chytrá a učenlivá. Při pohledu na její partie je k neuvěření, že ještě v říjnu nevěděla, jak se která figurka pohybuje. V pozici na diagramů mohla získat figuru tahem 19. Jc3+ s dalším 20. V×e7, zvolila ale mnohem silnější 19. b3!! s nepříjemnými matovými hrozbami (např. 19... Jg6 20.V×b7+ Ka5 21.Jc5! s nekrytelným jednotahovým matem).
Součástí Mistrovství bylo také poměrně slušné množství volna. Toho jsme využili k vyzkoušení dopravního hřiště, návštěvě výstavy stavebnice Merkur, výletu na rozhlednu Cvilín nebo např. ke hře Indície.
Přes veškerou snahu jsme tentokrát příliš nepřekvapili a spíše jen potvrdili předzápasové předpoklady. Než se dostaneme mezi ty úplně nejlepší, čeká nás ještě hodně práce. Budou-li se ale všechny děti zlepšovat současnou rychlostí, nebude to příliš dlouho trvat.
Dlouhých 41 let. Tak dlouho trval návrat Přerova na Mistrovství České republiky družstev starších žáků v šachu. Tehdy vybojovala Lokomotiva Přerov výborné 4. místo a o rok dříve dosáhla dokonce i na medaile. Návrat mezi absolutní českou špičku nás sice ještě bude stát hodně tréninku i tak ale můžeme naši letošní účast považovat ze velice úspěšnou.
Utkali jsme se s osmi týmy z pěti krajů České republiky. Navzdory tabulkovým předpokladům jsme příjemně překvapili a oproti nasazení si polepšili o 4 příčky. Náš tým tvořili Kamil Tobolík, Ruda Lasák, Matěj Harašta, Lenka Poljaková, David Jiránek, Petr Havránek a Vojta Peluha. Pro všechny děti šlo o první zkušenost s takto vrcholovou šachovou akcí – včetně těch, které šachy hrají už déle než polovinu svého života.
První příjemné překvapení se zrodilo už ve druhém kole. Porazili jsme favorizovaný tým 2222 ŠK Polabiny "C" z Pardubic. Všechny děti do jednoho předvedly neskutečně zodpovědnou a neuspěchanou hru bez zbrklých rozhodnutí na velmi vysoké úrovni. Bylo radost průběh zápasu sledovat. Odměnou nám byla cenná výhra 4:2. Důležitou pozici z Vojtovy partie ukazuje diagram níže:
Vojta pokračoval velice tvrdě (a správně): 10. e6!! f×e6 11.d×e6 Dd8 12.D×g4 (zisk figury) 12... g6 13.Jg5! (vylepšení jezdce) 13... h5 14.De4 Vg8 15.Jf7! Dc7 16.Jd5!. Už na první pohled je zřejmé, kdo je na šachovnici "pánem". Pasivita černých figur je v ostrém kontrastu s aktivitou těch bílých. Mat na sebe nenechal dlouho čekat.
Ve čtvrtém kole se nám podařilo zaskočit dalšího favorita. S tabulkově silnějšími soupeři z Poličky jsme dokázali udržet cennou remízu.
Tato remíza nám pro další kolo přinesla silné Áčko z Čelákovic. Letos byli ještě nad naše síly, příští rok to ale může být obráceně. :-)
Zážitek z druhého kola se zopakoval ještě v sedmém kole. Vzorná a neuspěchaná hra všech dětí nám přinesla další výhru. Tentokrát nad soupeři z Českých Budějovic. Níže uvádíme závěrečné pozice z velice pěkné partie Davida a z nervy drásající partie Petra.
David v partii soupeře postupně přehrál a získal rozhodující materiální převahu. Přesný a neúprosný byl i v jejím závěru. Místo nabízejícího se 24... c×b2 vložil mnohem silnější 24... Ve1+! a po 25.V×e1 D×e1+ 26.Df1 D×f1+ 27.K×f1 c×b2 bílému nezbývá, než se vzdát.
Petrova ostrá partie po řadě zcela nečekaných zvratů dospěla do výše zachycené pozice. Začátečník by zde zahrál 23.b×c3 se ziskem střelce ale prohrou v partii. Peťa ovšem zahrál velice správně 23.h×g6! s nekrytelným matem: 23... D×a2+ 24.S×a2 Sh5 25.V×h5 d5 26.Vh8#
Souběžně s mistrovstvím proběhl ve stejný čas a na stejném místě také již tradiční turnaj dvojiček – dětí ročník 2008 a mladších. Také zde jsme měli náš tým a také zde jsme se dočkali příjemného překvapení. Dvojička ve složení Kristiánek Poljak a Beátka Březíková se oproti svému nasazení vyhoupla o 7 příček vpřed a mezi 51 dvojičkami z celé České republiky obsadila velice pěkné 22. místo. A to tu ve stejném složení můžeme hrát i příští rok.
Se všemi dětmi bylo příjemné spolupracovat. Největší radost trenérovi dělají, když samy poprosí o rozbor nebo jej dokonce provádí mezi sebou navzájem, když trenéra (nebo i kohokoli jiného) vyzvou k partii naslepo, když chtějí něco vysvětlit,... prostě vždy, když mají chuť se něco nového naučit. Výborná spolupráce byla i se všemi zapojenými rodiči, za což jim patří velký dík. Poděkování za podporu patří také přerovské Meoptě.
Za chvíli nás čeká mistrovství České republiky družstev starších žáků, na které se vypravíme do Chrudimi. S částí našeho týmu jsme proto v sobotu 20. května zavítali do Vsetína na žákovský turnaj, hraný jako přebor Zlínského kraje mládeže v šachu.
Naším hlavním cílem bylo trochu potrénovat a naučit se něco nového, nevyhnuli jsme se ale ani úspěchům. :-) V nezvykle velké dívčí konkurenci vybojovala bronzovou medaili Beátka Březíková. K medaili neměl daleko ani Matěj Harašta. Přišel o ni až prohrou v posledním kole. I tak 4,5 bodů a celkové 11. místo jsou pěkný výsledek.
Do turnaje dětí do 12 let přijel získávat zkušenosti David Jiránek. Uhrál slušné 3 body a obsadil 25. příčku. Davidova hra se za poslední rok změnila k nepoznání. Hraje skutečně dobře. O body většinou přichází přehlížením taktických motivů. Pokud se bude intenzivně věnovat řešení šachových diagramů, jeho bodové zisky na turnajích budou velmi rychle růst.