Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka (2019/20)


Kroužek je otevřen zájemcům ze všech přerovských škol.
Maximální kapacita tréninkové skupinky je 10 dětí.
Stáhnout příhlášku (2019/20)

Kde:    učebna "V družině"
Kdy:    každé úterý (říjen – květen)


Skupinky (časy a zaplnění)
2. – 5. třída: 1600 – 1730         
10/10  
Skupinka talentů: 1645 – 1815         
7/10  

Mikulášský turnaj aneb školní kolo přeboru škol v šachu

V úterý 3. prosince jsme místo klasického kroužku uspořádali Mikulášský turnaj. Ten se hrál také jako školní kolo přeboru škol v šachu. Většina účastníků si tak kromě pěkných cen vybojovala i postup do okresního kola, kde budou svoji školu reprezentovat v týmech. To proběhne ve čtvrtek 19. prosince v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody.


Cenový fond
Cenový fond byl jako vždy bohatý

Hrálo se odděleně v kategoriích začátečníků a pokročilých. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 16 hráčů, o dva více než loni.


Pohled do hrací místnosti a na ceny
Pohled do hrací místnosti

Turnaj začátečníků vyhrál naprosto suverénně Tomáš Pohančeník. Uhrál fantastických sedm bodů ze sedmi. Pro náš tým bude velkou posilou. Boj o další medaile byl ale velmi vyrovnaný. Z té stříbrné se nakonec mohl s pěti body radovat Martin Hýbner. Oproti loňsku si polepšil dvojnásobně. O 2,5 bodů si oproti loňsku přilepšil i Matěj Nebojsa. S 4,5 body získal bronz. Partu držel i Roman Valentovič. Rovněž připsal o 2,5 bodů více než loni a se 4 body obsadil pěkné 4. místo.

Pro ostatní hráče už šlo v tomto tradičním turnaji o premiéru. Nejlépe z nováčků si vedl Kvido Vincenec. Od medaile jej dělila jen jedna výhra. Příjemným překvapením turnaje byl také Viktor Zobač. Přestože se teprve před měsícem a půl začal učit tahat figurkami, uhrál 2,5 bodů. Statečně bojovali i Nicholas Damborský a Ondra Sukup.

V turnaji pokročilých bojovalo o první místo reálně 5 vážných zájemců. Nejúspěšnější byla s jedinou prohrou Beáta Březíková. Druhé místo obsadil s 5,5 body nejmladší účastník turnaje pokročilých – Kristian Poljak. 4,5 bodů stačily na bronzovou medaili jeho staršímu bratrovi – Lucianovi Poljakovi. Těsně v závěsu za nimi se umístili Vojta Peluha a Petr Havránek. S malým odstupem za skupinkou těchto ostřílených borců pak skončili Daniel Jemelka, František Kužel a Honza Zapletal.


Vítězové
Vítězové

Podrobné výsledky turnajů: Začátečníci |  Pokročilí

ŠK Vinary B × ŠK Vinary C

V Oblastním přeboru družstev máme s naším přerovským Áčkem za sebou už dva úspěšné zápasy. Okresní přebor začal později. V neděli 10. listopadu proběhlo 1. kolo. Ve vzájemném derby se v něm potkalo naše Béčko s Céčkem. K zápasu zasedlo 6 žáků "základní školy", 3 středoškoláci a 5 těžce pracujících. :-)


ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti
ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti

Bratrovražedný souboj dopadl lépe pro naše Céčko. Slavilo výhru 6,5:0,5. Další kolo okresního přeboru je v plánu v neděli 24. listopadu. Jedeme do Hradčan. Z důvodu lichého počtu družstev má ale naše Céčko volno. Možnost zahrát si tak budou mít z žáků pouze Kuba Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Matěj Hrazdíra, Beáta Březíková, Lenka, Lucian a Kristian Poljakovi, Matyáš Mikeš, Matěj Nebojsa, Daria Ilieva, Lukáš Herčík, Martin Hýbner a Eliška Přikrylová.

Žáci z našeho Céčka (Kamil Tobolík, Adam a Daniel Jemelkovi, Petr Havránek, Vojta Peluha, Ruda Lasák, Kvido Vincenec, Honza Zapletal, Tomáš Pohančeník, Štěpán Netopil, Nicholas Damborský, Roman Valentovič a František Kužel) dostanou tedy příležitost až během 3. kola, v neděli 8. prosince. Budeme domácí. Zápas začíná v 10:00.


Úspěšné mistrovství Moravy a Slezska

Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční žákovské Mistrovství Moravy a Slezska v šachu. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Naše přerovská výprava se MMaS zúčastnila už potřetí v řadě. Šachový program jsme si zpestřili bowlingem, návštěvami bazénu a sauny, noční hrou a procházkou do pohádkového lesa.


Bowling
Bowling

V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo téměř 300 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Kvido Vincenec, Beáta Březíková, František Kužel, Vojtěch Peluha, Petr Havránek a Kamil Tobolík.


Jedna ze tří hracích místností
Jedna ze tří hracích místností


Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. A to se nám povedlo. Vedle nabytých turnajových zkušeností si děti procvičily svou paměť a představivost. Výkonnostní rozdíl je po šachovém týdnu vidět u všech.


Kategorie dětí do 10 let
Kategorie do 10 let

Mezi těmi nejmladšími (2010 a mladší) nás reprezentoval Kvido Vincenec. Šlo o jeho úplně první zkušenosti s vážnými partiemi. Kvido je mimořádně chytrý a má v sobě obrovský potenciál. V průběhu MMaS se naučil správně zapisovat partie, zdokonalil si svou šachovou paměť a výrazně zlepšil svá zahájení. Úměrně svému věku a zkušenostem zatím hraje velmi rychle, během turnaje se ale i v tomto zlepšil.


František Kužel
Franta Kužel

V kategorii dětí do 12 let (2008 a mladší) nás reprezentovali František Kužel a Beáta Březíková. Oba oproti loňsku přešli do vyšší věkové skupiny. Přesto se oběma podařilo uhrát stejný počet bodů i proti starším soupeřům! To je mimořádný úspěch. Franta ještě stále doplácel na příliš rychlou hru. Zato Bea za poslední rok šachově neuvěřitelně poskočila.

Díky řešení diagramů podstatně zlepšila svůj taktický postřeh. Vylepšila také znalost zahájení a především se dokáže nad jedním problémem déle zamyslet, využít dostatku času a najít správné řešení. Krásnou ukázkou může být např. partie z prvního kola, ve které nedala šanci papírovému favoritovi z Ústí. V předchozím průběhu se jí podařilo proniknout dámou do soupeřova tábora a připravit ho o dva pěšce. Na diagramu vidíte závěr jejich partie. Pozice je na první pohled poměrně nepřehledná. Dokážete najít nejlepší pokračování?


Jakub Matůš x Beáta Březíková - ČNT
Jakub Matůš x Beáta Březíková - ČNT

Jedinou rychlou cestou je 29...Da4!. Soupeř má v jeden okamžik napadené obě věže. Zdánlivé řešení 30.Vdd5 nefunguje pro 30...Sb3! (nebo i Se4) 31.Vdc5 b6!.


Jakub Matůš x Beáta Březíková - BNT
Jakub Matůš x Beáta Březíková - BNT

Kuba se pokusil ještě hru trochu zamotat tahem 32.Vxe5, po 32...Jxe5 33.Vxe5 Vxe5! 34.Jxe5 Db5! se byl nucen vzdát. Ztrácí další materiál.


Vojta Peluha
Vojta Peluha

V kategorii do 14 let (2006 a mladší) nás reprezentovali Vojta Peluha a Petr Havránek. Pro oba tu šlo o velice náročný turnaj. Drtivá většina jejich soupeřů byla papírovými favority. Přesto se oběma klukům podařilo hned několikrát zabodovat. Vojta i přes několik nehod uhrál velmi pěkných 3,5 bodů a v konečném pořadí obsadil solidní 65. místo. Příští rok, kdy může ještě stále hrát ve stejné kategorii, tak klidně může usilovat i o místo v první desítce. Petrovi se dařilo dokonce ještě o kousek víc. Uhrál 4 body a v konečném pořadí vybojoval 54. příčku. Oproti nasazení si tak polepšil o 14 míst!


Petr Havránek
Petr Havránek

V kategorii žáků do 16 let (2004 a mladší) jsme letos žádného zástupce bohužel neměli. V doprovodném turnaji ale zazářil Kamil Tobolík. Přestože všechna kola byli papírovými favority jeho soupeři, uhrál 4,5 bodů a v konečném pořadí obsadil skvělé 19. místo. Oproti nasazení si polepšil o 17 míst. Cenná je zejména jeho výhra z pátého kola, díky které splnil první třetinu druhé podmínky pro zisk bronzové výkonnostní třídy.


Výsledky turnaje: U10 |  U12 |  U14 |  Open


Z Jeseníku vezeme kompletní sbírku medailí

V sobotu 19. října 2019 proběhl v Jeseníku první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Z Přerva se jej zúčastnili 4 žáci. A všichni nás reprezentovali velice dobře.

V kategorii do 10 let nás reprezentoval Kristian Poljak. Vyhrál prvních 5 kol a s bodovým náskokem obsadil v průběžném pořadí 1. příčku. Poslední dvě kola se mu ale nepovedla a klesl na 3. místo. V kategorii dětí do 12 let skončila mezi dívkami první (a nebýt prohry v posledním kole i mezi kluky) Bea Březíková. Bez jediné prohry turnajem prošel a druhé místo obsadil Matěj Harašta. Dobře dopadl i poslední z přerovské výpravy – Lucian Poljak. V kategorii žáků do 14 let obsadil pěknou 8. příčku.

H12 – 2. místo D12 – 1. místo H10 – 3. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | Open

Zahajovací turnaj – počet zájemců roste

V úterý 1. října proběhl na ZŠ Velká Dlážka zahajovací turnaj. Každým rokem se nám počet účastníků zvyšuje o čtyři. To letos vedlo ke dvěma samostatným turnajům. Turnaj I. stupně se zúčastnilo 8 dětí, turnaje II. stupně 6 žáků. Obě kategorie se hrály systémem každý s každým. Celkem jsme tak mohli vidět 43 zajímavých partií. Cenový fond byl jako vždy bohatý. Každý si domů odnesl rovnou dvě ceny – jednu sladkou a jednu věcnou.


Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti
Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti

Turnaj prvního stupně vyhrál Kristian Poljak, který získal 6,5 bodů ze 7 možných. Jen o půl bodu méně uhrál druhý v konečném pořadí, Daniel Jemelka. 5,5 bodů a bronzovou medaili vybojoval František Kužel. Skvělý výkon!


Vítězové kategorie I. stupně: František Kužel, Kristian Poljak, Daniel Jemelka
Vítězové kategorie I. stupně: František Kužel, Kristian Poljak, Daniel Jemelka

Kategorie II. stupně byla mimořádně vyrovnaná, neměla jednoznačného favorita ani vítěze. Velký úspěch z loňska se podařilo zopakovat Vojtovi Peluhovi. Minulý ročník vyhrál, přestože věkově spadal ještě na I. stupeň. Vojtu letos přemohla pouze Beáta Březíková. Dvě prohry ji ale odsunuly až na 4. příčku. Stejně jako loni skončil těsně za Vojtou Adam Jemelka. Třetí příčku obsadil Matěj Harašta.


Vítězové kategorie II. stupně: Matěj Harašta, Vojta Peluha, Adam Jemelka
Vítězové kategorie II. stupně: Matěj Harašta, Vojta Peluha, Adam Jemelka


Zahájení šachového kroužku na ZŠ Velká Dlážka

Náš šachový kroužek odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. Na turnaj není přihláška předem nutná, stačí až na místě. Pro děti, které šachy ještě neumí, první kroužek proběhne o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.

Pro přihlášení stačí vyplnit přihlášku, která je zde ke stažení online. Pololetní poplatek je 500 Kč. Přihlášku můžete trenérovi předat osobně, případně stačí poslat její scan (aeffenberger@zskuldova.cz). Poplatek lze uhradit přímo v kroužku v hotovosti nebo v předstihu na účet č. 246985356/0300. Variabilní symbol by pak mělo být datum narození dítěte ve formátu RRMMDD.


Vinarský král

V sobotu 14. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 44 hráčů, necelou čtvrtinu tvořily děti.


Vinarský král – pohled do hracího sálu
Vinarský král – pohled do hracího sálu

Nejúspěšnější z našich svěřenců byl Adam Jemelka, který uhrál 4,5 bodu. Oproti loňsku si tak polepšil o bod a půl. Druhý mezi žáky z našeho klubu skončil Matěj Harašta. Ten uhrál o půl bodu více než loni. Třetí místo obsadil Matěj Hrazdíra, který se k šachům vrátil po několikaleté pauze. Velmi dobrý turnaj odehráli také Kristian a Lucian Poljakovi. Oba si zde uhráli 3. výkonnostní třídu. Ta jen o půl bodu unikla Rudovi Lasákovi.


Největší přerovský úspěch za posledních 20 let!

Třešť. V sobotu 7. a v neděli 8. září vybojovala Beáta Březíková 4. příčku na mistrovství v rapidšachu dívek do 10 let. Stala se nejúspěšnějším členem výpravy z celého Olomouckého kraje napříč všemi kategoriemi. Beu předběhly pouze 3 dívky z Frýdku-Místku. Tam ovšem do žákovského šachu již několik let ročně investují miliony a děti se tu běžně s šachem systematicky seznamují už v mateřských školách.

Kromě Beáty se na MČR kvalifikoval i Matěj Harašta. Ten tu sbíral spíše zkušenosti, ve stejné kategorii ale bude mít šanci hrát i příští rok.

4. místo

Výsledky MČR:  D10 | H12

Zahájení nové sezóny

Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka odstartuje v úterý 1. října v 15:30 malým zahajovacím šachovým turnajem (propozice). Plánovaný konec je okolo 18:30. První tréninky pak proběhnou o týden později. Děti od 2. do 5. třídy budou mívat trénink od 16:00 do 17:30. Skupinka talentů od 16:45 do 18:15.

Ve středu 28. 8. zahájily pravidelné středeční šachové schůzky na Kuželně (17:00 - 18:30) pro děti i dospělé. V sobotu 14. 9. proběhne náš tradiční Vinarský král (propozice). Pomalu se blíží také uzavěrka přihlášek na letošní Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu (propozice).


MMaS – Mistrovství Morovy a Slezska mládeže před námi

Také letos se během podzimních prázdnin zúčastníme nejvýznamnějšího žákovského turnaje v našem regionu. Děti budou hrát o postupy na mistrovství republiky, sehrané partie se budou rozebírat, šest dnů bude věnováno hlavně šachu. Každému aktivnímu účastníku dá tento týden tolik, co půl roku v kroužku.Školní rok 2018/2019

Školní rok 2017/2018

Školní rok 2016/2017