Šachový kroužek na ZŠ Velká Dlážka (2018/19)

Kroužek je otevřen zájemcům ze všech přerovských škol.
Maximální kapacita tréninkové skupinky je 10 dětí.
Stáhnout příhlášku (2018/19)

Začátečníci / Mírně pokročilí / Pokročilí


Kde:    učebna "V družině"
Kdy:    každé úterý (říjen – květen)

Skupinky:
Začátečníci z 1. až 2. třídy: 1600 – 1645
Mírně pokročilí, starší začátečníci: 1600 – 1730
Skupinka talentů: 1645 – 1815

Vinarský princ a úspěch na Českoveském turnaji

V pátek 7. června jsme k zakončení šachové sezóny uspořádali tradiční turnaj o vinarského prince. Hrálo se na sedm kol, tempem 2 × 15 minut. Zúčastnilo se jej 12 dětí.


Hrálo se venku na čerstvém vzduchu
Hrálo se venku na čerstvém vzduchu

Jednoznačným vítězem turnaje se s 6,5 body stal Kamil Tobolík, který tak obhájil své loňské vítězství. V několika partiích byl sice ve vážném ohrožení, remízu ale nakonec povolil pouze ve třetím kole Matějovi Haraštovi. Druhý skončil s pěti body Adam Jemelka. V souboji s Kamilem byl velmi blízko vítězství, nakonec ale úspěch slavil Kamil. Druhý bod ztratil s Matějem. Na třetí místo se díky skvělému závěru v podobě tří výher v řadě vymrštil Kristian Poljak (5). Matěj Harašta (4,5) se nakonec musel spokojit se čtvrtým místem. Body ztratil se skvěle hrajícím Danem Jemelkou a v posledním kole s Kikim. Kromě výše zmíněných předváděli velmi kvalitní partie i Honza Knápek (4), Vojta Peluha (3,5) a Bea Březíková (3,5).

Hned následující den v sobotu proběhl na severu našeho kraje Českoveský turnaj 2019, šachový turnaj pro děti do 16 let. Tam stejně jako loni dosáhla skvělého výsledku Bea Březíková. V tvrdé konkurenci vyhrála 4 partie ze 7. To pro ni znamenalo 1. místo v kategorii dívek.

Všem dětem přejeme krásné a dlouhé prázdniny. Kdo nechce během léta zapomenout hrát šachy může z pohodlí domova trénovat, řešit diagramy i hrát po internetu.


Výsledky turnajů:  Vinarský princ | Českoveský turnaj 2018

Výlet do Olomouce

V neděli 2. června jsme podnikli malý výlet na šachový turnaj do Olomouce, určený začínajícím šachistům. Hrálo se tempem 2 x 10 minut na 5 kol. Vzhledem k pěknému počasí proběhl celý turnaj venku, na čerstvém vzduchu. Z našeho kroužku si sem přijeli zahrát Franta Kužel a Nicholas Damborský.


Hrálo se trochu netradičně venku na čerstvém vzduchu
Hrálo se trochu netradičně venku na čerstvém vzduchu

Pro Nicholase šlo o jeho první turnaj mimo Přerov. A počínal si na to velmi dobře. I se staršími soupeři dokázal dlouho bojovat a jednu partii dokonce vyhrál. Franta je o něco zkušenější, což potvrdil i bodovým ziskem. Porazil dva soupeře.

Vítězové obdrželi po skončení turnaje diplomy, medaile a pohár. Každý účastník pak dostal památeční placku turnaje a k tomu čokoládu. Po turnaji jsme si zašli na pizzu a poté pokračovali do Laser Arény. Celý výlet jsme pak zakončili výbornou italskou zmrzlinou.

V pátek 7. května nás čeká náš tradiční žákovský turnaj přímo v Přerově – Vinarský princ. Bude-li pěkně, bude se také hrát venku.


Zakončovací turnaj – medaile rozdány

V úterý 28. května proběhl na ZŠ Velká Dlážka v rámci závěrečného kroužku zakončovací turnaj. Zúčastnilo se jej 12 žáků. Hrálo se dvou věkových kategoriích – děti od 1. do 3. třídy a žáci 4. třídy a starší. V obou turnajích hrálo shodně 6 dětí systémem každý s každým tempem 2 x 15 minut bez přídavku. Každý si domů odnesl dvě věcné a dvě chutné ceny.


Zakončovací turnaj – pohled do hrací místnosti
Zakončovací turnaj – pohled do hrací místnosti

Kategorii prvního stupně vyhrál s pěti body z pěti možných Daniel Jemelka. Druhý skončil Franta Kužel, který podlehl pouze Danovi. Třetí místo vybojoval náš nový velký talent Nicholas Damborský. Nejlepší dívkou turnaje se stala Daria Ilieva.


Vítězové kategorie 1. – 3. třída: Nicholas, Daria, Daniel, František
Vítězové kategorie 1. – 3. třída: Nicholas, Daria, Daniel, František

Kategorii starších ovládl Adam Jemelka. Druhý skončil Matěj Harašta. Bronzovou medaili si domů odnesl Kamil Tobolík. Nejlepší dívkou turnaje se stala Beáta Březíková.


Zleva: Beáta, Lucian, Adam, Matěj, Rudolf, Kamil
Zleva: Beáta, Lucian, Adam, Matěj, Rudolf, Kamil

Tímto turnajem náš letošní kroužek končí, na děti se těšíme opět koncem září. Do té doby nás ale čeká ještě řada turnajů a šachových táborů (přehled). V neděli 1. června se společně vypravíme na turnaj pro začátečníky (ELO do 1050) do Olomouce (propozice). V pátek 7. května nás pak čeká náš tradiční žákovský turnaj přímo v Přerově – Vinarský princ.


Výsledky turnajů:  1. – 3. třída | 4. – 9. třída

GP Grygov – 3 medaile a jeden postup na MČR

V sobotu 4. května proběhl v Grygově poslední turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Ve čtyřech kategoriích se utkalo celkem 75 žáků, z toho 5 z Přerova.

V turnaji do 10 let se Beátě Březíkové podařilo zopakovat úspěch z Mohelnice a z Litovle a opět vyhrála kategorii dívek. Tím si zajistila právo postupu na mistrovství České republiky. Podobně spokojený může být i Kiki Poljak. V Grygově skončil druhý, čímž si v celoročním pořadí upevnil pěknou 3. příčku. Protože příští rok může hrát stále stejnou věkovou kategorii, bude velkým favoritem na postup. Matyáš Mikeš porazil dva soupeře.

V kategorii do 12 let nás opět velice dobře reprezentovali Matěj Harašta a Lucian Poljak. Většinu turnaje bojovali na předních šachovnicích o medaile. Lucian vyhrál první čtyři partie a v průběžném pořadí se dostal až na dělené 1. místo. Pak se mu ale přestalo dařit a tři prohry v řadě jej odsunuli až na 8. příčku. Osmý skončil i v celoročním pořadí. Matěj naopak z posledních tří kol vybojoval 2,5 bodu a zajistil si tak bronzovou medaili. V celoroční soutěži skončil druhý, což pro něj také znamená postup na MČR. V této kategorii postupují z našeho kraje dva hráči.


Medailisté
Medailisté

Medailisté
Medailisté

Medailisté
Medailisté

2. místo 1. místo 3. místo


Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18

Dlouhodobý turnaj – ve znamení čísla 3

V úterý 30. dubna se odehrály poslední partie z našeho dvouměsíčního turnaje. Zúčastnilo se jej 18 hráčů, kteří v součtu odehráli 53 duelů tempem 2 x 25 minut. Tento turnaj byl zajímavý tím, že se hráči nemuseli zúčastnit všech kol.

Vítězem turnaje se s 8 body stal Adam Jemelka. Při úspěšnosti 61% a průměrném ELO soupeřů 1413 si s přehledem uhrál 3. výkonnostní třídu. Druhý skončil Vojta Peluha. Také on si uhrál parádních 8 bodů, ve vzájemném zápase ale Adamovi podlehl. V posledním kole se ovšem Vojtovi podařilo zvítězit nad Kubou Potrokem – naším mladým trenérem. Splnil si tak poslední podmínku pro zisk  černé výkonnostní třídy třetí v historickém pořadí. Třetí místo s pěti výhrami pak dělí Kamil TobolíkMatějem Haraštou.


Krajský přebor družstev starších žáků – postup do 1. ligy nám unikl jen o vlásek

V sobotu 27. dubna proběhl v Cholině krajský přebor družstev starších žáků. Naše úspěšné družstvo tvořili Šimon Volák, Kamil Tobolík, Matěj Harašta, Vojta Peluha a Franta Kužel. Loni jsme vybojovali třetí místo. Letos jsme skončili druzí, přičemž od celkového vítězství nás dělilo jen půl bodu v zápase s vítězným družstvem Grygova. Náš vzájemný zápas skončil nerozhodně 2,5:2,5 a tak o celkovém prvenství muselo rozhodnout pomocné hodnocení – zápasové body.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

Vedle samotného turnaje si všichni mohli zahrát ping-pong, BANG!, zúčastnit se hry v lese, užít si večerní grilovačku, dozvědět se něco nového na šachových přednáškách,... Organizátorům se zkrátka opět podařilo vytvořit výborný turnaj se skvělou atmosférou. Loni bylo klukům líto, že se vracíme hned po turnaji a o část z výše uvedeného přijdou. Letos jsme se zúčastnili dvoudenní akce se vším všudy, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí. Příští rok se sem těšíme zase. A tentokrát vyhrajeme! :-)


Jiří Bluma x Kamil Tobolík – bílý na tahu
Jiří Bluma x Kamil Tobolík – bílý na tahu

Na závěr opět šachová hádanka. Na diagramu výše můžete vidět pozici z partie Kamila TobolíkaJirkou Blumou z Prostějova. Kamil nastražil svým posledním tahem Sc8-b7 soupeři léčku. Na první pohled se může zdát, že tím odevzdává pěšce na c5. Jirka tomuto dojmu podlehl také a pěšce vzal (12.dxc5?). Ve skutečnosti to ovšem ztrácí figuru. Dokážete najít jak ji lze získat?

Správně, figuru získává vidlička 12...d4!. Není to ale až tak jednoduché. Je třeba vidět, že po 13.Sxc6 Jxc6! 14.Sg5 bílý z vidličky neuteče pro 14...f6!.

2. místo

Na přeboru Olomouckého kraje jsme získali zlato, stříbro i bronz

Přesněji řečeno zlato, stříbro i bronz získala Beáta Březíková. Nejenže vyhrála svou kategorii dívek do 12 let, ale v kategorii dívek do 14 let skončila druhá. Bronz pak získala v otevřené kategorii (tedy i mezi kluky) do 12 let. Turnaje přátelství se ve dvou skupinách zúčastnilo 85 hráčů. Pokračuje tak trend rostoucího zájmu. Doufejme, že se to příští rok odrazí i na počtu hráčů z Přerova. Letošní 4 zástupci ukazují na to, že něco děláme zřejmě špatně. Přitom šikovných dětí tu máme spoustu.


Pohled do jedné z hracích místností
Pohled do jedné z hracích místností

Kromě Bei se z našich žáků turnaje zúčastnili Vojta Peluha a Franta Kužel. Vojta uhrál pěkné 4 body, Franta 2,5 bodu. Vzhledem k tomu, že u Franty šlo teprve o jeho druhý turnaj v klasickém šachu, je to dobrý výsledek. V rámci volného času jsme v Olomouci navštívili Laser arénu a krátce se zastavili i na menší pouti u Šantovky.


Vojtěch Peluha x Julija Alfimova – bílý na tahu
Vojtěch Peluha x Julija Alfimova – bílý na tahu

Na závěr malá šachová hádanka. Na diagramu výše můžete vidět pozici z Vojtovi páté partie. Dokážete najít nejrychlejší cestu k výhře? Napovíme, že černé během tří tahů zmizí ze šachovnice obě zbylé figury.

2. místo 1. místo 3. místo

Podrobné výsledky turnajů: A |  B

GP Litovel – Bea opět první

V sobotu 13. dubna proběhl v Litovli předposlední turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. V pěti kategoriích se utkalo celkem 123 hráčů. Mezi nimi 7 Přerovanů.

V turnaji do 10 let se Beátě Březíkové podařilo zopakovat úspěch z Mohelnice a opět vyhrála kategorii dívek. V průběžném pořadí Grand Prix tak dohnala Lenku MikešovouAgentury ŠK 64 Grygov. O postupu na MČR se tak rozhodne poslední kolo, v sobotu 4. května v Grygově. Do první desítky se dostal i Kiki Poljak. Matyáš Mikeš porazil 3 soupeře, Franta Kužel zvítězil dvakrát.

V kategorii do 12 let nás velice dobře reprezentovali Matěj Harašta a Lucian Poljak. Celý turnaj bojovali na předních šachovnicích o medaile. Zajímavá byla i jejich vzájemná partie, když na sebe narazili ve třetím kole.


Matěj Harašta × Lucian Poljak – BNT
Matěj Harašta × Lucian Poljak – BNT

V pozici na diagramu byl na tahu Matěj (bílý). Prohrává o celou věž a dva pěšce a navíc mu hrozí šestitahový mat (1...Dxd2+ 2.Ka1 Dc3+ 3.Kb1 Vxb3+!! 4.axb3 Dxb3+ 5.Ka1 Da3+ 6.Kb1 Vb8#) Matěj ale našel cestu, jak remízu zachránit. Nejedete ji také?

Ano, cesta vede přes oběť poslední věže. Partii lze zachránit jedině nekompromisním 1.Vxg6+!! hxg6 2.Dxg6+ s věčným šachem. Kdyby černý na g6 nedobral, ale uhnul králem, dostal by rychle mat naopak on.

D10 – 1. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18 | Open

GP Zábřeh: rekordních 5 medailí a 3 třetí VT

Megaúspěch. To, že by se nám turnaj mohl vydařit, naznačilo už první kolo. Všech 8 dětí z Přerova vyhrálo! To se nám ještě nikdy v takovém počtu nepodařilo. Že z toho ale nakonec bude rekordních 5 medailí a 3 třetí výkonnostní třídy, v to jsme v mimořádně silné konkurenci nemohli ani doufat. A přece! Děti v našich tyrkysových dresech bylo vidět na předních šachovnicích během celého turnaje.


Pohled do hracího sálu – přerovské děti hrály na čelních šachovnicích
Pohled do hracího sálu – přerovské děti hrály na čelních šachovnicích

Turnaj proběhl v sobotu 23. března a ve čtyřech kategoriích se jej zúčastnilo 85 dětí. Ovládli jej bratři Zrůbkovi (1. místo a fantastických 7/7 v U10 i v U12), Kolářovi a Blahovi (1. a 3. místo v U14 a 1. a 2. místo v U16). Většina ze zbylých medailí pak směřovalo k nám, do 140 km vzdáleného Přerova.


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

Zlato v kategorii dívek a třetí místo v konečném pořadí vybojovala s pěti body v turnaji dětí do 10 let Bea Březíková. O půl bodu více a stříbrnou medaili tu získal Kristiánek Poljak. Oproti loňsku si polepšil i Franta Kužel. O celý bod a 16 příček v konečném pořadí.


Kategorie dětí do 10 let – medailisté
Kategorie dětí do 10 let – medailisté

Zatímco v kategorii do deseti let jsme podle předturnajových tabulkových předpokladů mohli v nějakou medaili trochu doufat, v kategorii do dvanácti let by nám bookmakeři velké šance na cenný kov nedávali. Tento turnaj oproti loňskému ročníku mimořádně posílil. Nejen počtem účastníků ale i kvalitou. Přesto právě tady bojovali v posledním kole všichni naši tři svěřenci o medaili. Stříbrnou medaili nakonec vybojoval Matěj Harašta (5. nasazený) a bronzovou medaili získal po fantastickém výkonu až 13. nasazený Vojta Peluha. Mimořádně úspěšný byl turnaj i pro Luciana Poljaka. Ačkoli byl nasazený 15., obsadil i přes prohru v posledním kole skvělé 6. místo.


Kategorie dětí do 12 let – medailisté
Kategorie dětí do 12 let – medailisté

Kdyby už Lucian bojoval o černou výkonnostní třídu, těsně by si tu splnil druhou podmínku (zisk třetí výkonnostní třídy). Na tu má ale zatím ještě dost času. Naopak Vojta se tímto turnajem k černé VT významně přiblížil. Šest ze sedmi jeho soupeřů bylo jasnými papírovými favority. Přesto podlehl jen jedinému z nich a uhrál 5 bodů! Třetí výkonnostní třídu si tu tak uhrál s obrovským přehledem. Při síle jeho soupeřů by mu pro ni stačilo i o bod a půl méně.

V kategorii do 14 let jsme opět zástupce bohužel neměli. V kategorii do 18 let ale bojovali hned dva. Kamil Tobolík a Kuba Potrok. Kamil skončil pátý, Kuba sedmý. Protože šlo o Kubův první turnaj od zisku hnědé VT, splnil si tu také on podmínku zisku 3. VT.

Další výlet na žákovský šachový turnaj náš čeká v sobotu 13. dubna. Pojedeme do Litovle. (propozice). O týden později (velikonoční prázdniny) pak chystáme šachové soustředění s účastí na Turnaji přátelství v Olomouci (propozice). Naše snažení pak vyvrcholí o víkendu 27.–28. dubna krajským přeborem družstev starších žáků, kde budeme bojovat o postup do příštího ročníku žákovské první ligy.

1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 3. místo

Podrobné výsledky turnajů: U10 |  U12 |  U14 |  U18


Krajský přebor družstev starších žáků – nominační turnaj se rozrostl

Noninačního turnaje pro Krajský přebor družstev starších žáků se zúčastnilo již 13 hráčů. Níže uvedená tabulka ukazuje stav po kole ze středy 20. března.


  Jméno 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 Matěj Harašta × 1B                
2 Adam Jemelka × 0B           0B        
3 Kamil Tobolík   ×   1B                
4 Daniel Jemelka       × 1B 0B            
5 Vojtěch Peluha 1B   1B ×     1B          
6 Rudolf Lasák         ×         0B|0Č 0B  
7 Adam Effenberger           x     0B    
8 Petr Havránek 0B           x          
9 Václav Pekař               x      
10 Pavel Hlaváček               0B x      
11 Jakub Potrok           1B|1Č         x    
12 Lucian Poljak                   x  
13 Kristian Poljak 0B                       x

Meopta Přerov Vinary × Sokol Citov

V neděli 17. března proběhlo 10. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V soutěži je 12 týmů, za dva týdny nás tedy čeká poslední kolo. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili opět i dva naši svěřenci. Kristian Poljak a Kamil Tobolík. Také díky nim se nám podařilo nad soupeři z Citova zvítězit vysoko 6:2. V průběžném pořadí jsem se tak vyhoupli do první poloviny.


Meopta Přerov Vinary × Sokol Citov – pohled do hrací místnosti
Meopta Přerov Vinary × Sokol Citov – pohled do hrací místnosti


Krajský přebor družstev starších žáků – nominační turnaj zahájen

V úterý 12. března vypukl prvním kolem noninační turnaj pro Krajský přebor družstev starších žáků. Tento dlouhodobý turnaj je zajímavý především tím, že není nutné účastnit se všech kol. Prvního hracího dne se zúčastnilo 6 hráčů. Níže uvedená tabulka ukazuje stav po prvním kole.


  Jméno 1 2 3 4 5 6
1 Matěj Harašta × 1B        
2 Adam Jemelka ×        
3 Kamil Tobolík     ×   1B  
4 Daniel Jemelka       × 1B
5 Vojtěch Peluha     1B ×  
6 Rudolf Lasák         ×

Šachový kvíz

Věděli jste, že v úterý 5. března si bylo možné v Praze zahrát šachy s českou jedničkou Davidem Navarou v tramvaji? Že jsme z Mohelnice přivezli 3 stříbrné medaile? Nebo odkud pochází poslední tři mistři světa v šachu? Pokud ano a nezúčastnili jste se našeho šachového kvízu v úterý 5. března na Velké Dlážce, přišli jste pravděpodobně o velkou pizzu. Ta byla totiž hlavní cenou pro vítězný tým. Protože se ale kluci z vítězného týmu Šachisti podělili, mohli ochutnat všichni. Druhé místo dělili se shodným počtem bodů Ahojovci a Jednorožci.


GP Mohelnice: 3 medaile a televize

71 mladých šachistů dorazilo v sobotu 2. března na žákovský turnaj do Mohelnice. Mezi nimi nechybělo ani 7 dětí z Přerova. Tři z nich si domů kromě nových zkušeností odvezly i diplomy a medaile. Turnaj navštívila také regionální televize (reportáž).


Pohled do hracího sálu
Pohled do hracího sálu

V nejmladší kategorii nás reprezentovali Beátka Březíková, Kristiánek Poljak, Kvido Vincenec a Matyáš Mikeš. Turnaj se mimořádně vydařil zejména Kikimu. Neprohrál jedinou partii. S šesti výhrami a jednou remízou s nasazenou jedničkou Petrem Novotným z Prostějova obsadil s velkým náskokem na třetí místo druhou příčku. Jen o chlup pak unikla medaile Beátce. V kategorii dívek skončila čtvrtá. Fantastický výkon předvedl i Kvido. Rychle se zlepšuje. Porazil většinu soupeřů a obsadil 11. místo. Spokojený může být i Matyáš, který s vesměs staršími soupeři dokázal vyhrát dvakrát.


Kategorie dětí do 10 let – souboj o medaile
Kategorie dětí do 10 let – souboj o medaile

V kategorii do 12 let dopadl z přerovské výpravy nejlépe Matěj Harašta. Stejně jako Kiki neprohrál ani jednu partii. Dva soupeře odremizoval a s šesti body a náskokem bodu a půl na třetího obsadil druhou příčku. Po skončení turnaje navíc ještě stihl porazit trenéra a splnil tak poslední podmínku pro zisk  černé výkonnostní třídy ! Velmi dobře si vedl i Lucian Poljak. Z prvních pěti kol tři vyhrál a v předposledním kole se na druhé šachovnici střetl s Matějem. Partii rozehrál velmi dobře a na šachovnici získal solidní převahu. Matěj je ale velký bojovník a nepříznivý vývoj partie dokázal otočit. Prohra v poslední kole pak Luciana odsunula těsně mimo první desítku.

V kategorii do 14 let jsme zástupce bohužel neměli. V kategorii do 18 let pak dosáhl pěkného úspěchu Kamil Tobolík. Doplnil naši sbírku stříbrných medailí také z této kategorie.

V sobotu 23. března nás čeká další výlet na žákovský šachový turnaj. Pojedeme do Zábřehu. (propozice).

2. místo 2. místo 2. místo

Podrobné výsledky turnajů: U10 |  U12 |  U14 |  U18

Meta padla: první přerovská  černá výkonnostní třída 

Kamil Tobolík. Šachy hraje od první třídy. Prvního oficiálního turnaje se zúčastnil už ve školním roce 2010/11. O dva roky později dosáhl mimořádného úspěchu na Vinarském princi 2013. Ačkoli patřil k nejmladším účastníkům, celý turnaj suverénně vyhrál ziskem 7/7. V konečném pořadí (výsledky) tak mj. předběhl i Martina Nehybu (hráč mládežnické extraligy). Další turnaj se mu podařilo vyhrát v březnu 2015. Velikonoční turnaj (výsledky) ovšem neměl ani zdaleka tak kvalitní obsazení jako Vinarský princ.


Pizza za černou výkonnostní třídu
Pizza za černou výkonnostní třídu

Kamil si poměrně dlouho držel výkonnost hráče 4. výkonnostní třídy. Zlom nastal až ve školním roce 2016/2017. Začal častěji hrávat partie vážným tempem a jeho šachová síla šla rychle nahoru. Během jediného roku vyhrál 4 turnaje, uhrál si i 3. výkonnostní třídu a zúčastnil se i svého prvního Mistrovství České republiky v šachu v rámci MČR družstev starších žáků. Dalším významným impulzem byla jeho účast na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v říjnu 2017. Během jediného týdne díky sérii vážných partií a následným rozborům významně vylepšil svoji techniku z čehož úspěšně těžil celý rok.

V tomto školním roce už na turnajích běžně končí s perfo přes 1700: Vinarský král, Zábřežský Tradex open, GP Hrabišín,... Vedle tisíce bodů a třetí výkonnostní třídy tak na sebe nenechalo dlouho čekat ani splnění poslední podmínky pro zisk  černé třídy  – porazit trenéra.

Kamil se tak stává prvním přerovským držitelem černé výkonnostní třídy. Kromě pizzy získává právo bojovat o Profi třídy. Pro    bronzovou třídu    potřebuje vedle 1500 bodů porazit ve vážných partiích 3 hráče s ELO větším než 1600 a na Learning Chess vyřešit všechny lekce se 100% úspěšností.


Okresní přebor – v posledním kole vítězíme 5:0

V neděli 17. února proběhlo poslední kolo okresního přeboru družstev. Úspěšnou sezónu jsme završili ve velkém stylu. Soupeřům jsme nedali šanci a zvítězili na všech pěti šachovnicích. Naši vítěznou sestavu tvořili Martin Senáši, Adam Effenberger, Adam Jemelka, David Jiránek a Vojta Peluha.


Vinary C x Hradčany – pohled do hrací místnosti
Vinary C x Hradčany – pohled do hrací místnosti

Vedle výše zmíněných nám k vítězství v soutěži pomohli i Honza Jemelka, Pavel Hlaváček, Kamil Tobolík, Tomáš Gazda, Petr Havránek a Daniel Jemelka.

Za náš druhý tým ŠK Vinary B pak vedle třech dospělých Tomáše Přikryla, Vladislava Šlapáka a Romana Potroka hráli vesměs úspěšně i naši svěřenci Jakub Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Beáta Březíková, Lenka Poljaková, Kristian Poljak, Eliška Přikrylová a Lukáš Zemánek. V konečném pořadí skončili třetí.

Nejkurióznější partií sedmého kola byla partie Martina Senáši. Před desátým tahem bílého vznikla pozice znázorněná níže na diagramu. Všimněte si, že černý má všechny figury v základním postavení. To je hlavní příčinou, proč už tak brzy stojí na prohru. Dokážete najít nejsilnější pokračování?


Martin Senáši × Josef Žalmánek – BNT
Martin Senáši × Josef Žalmánek – BNT

K převaze bílého tu vede více cest, nejpřesnější je ale 10.Se2!!. Bílý nechává stát obě napadené figury a místo toho útočí na pěšce na h5. Černý toto napadení vyřešil dost nešťastně. Úhybem 10...h5-h4?. Trojtahový mat za bílého už jistě najdete sami.

První březnovou sobotu se vypravíme na šachový výlet do Mohelnice (propozice). Proběhnou zde čtyři žákovské turnaje. Bude se hrát v kategoriích 2009 a mladší, 2007 a mladší, 2005 a mladší a 2001 mladší. Akce je tedy vhodná pro začátečníky i zkušené hráče.Krajský přebor družstev mladších žáků

V sobotu 16. února proběhl v Prostějově krajský přebor družstev mladších žáků. Kolize s jarními prázdninami nás připravila o naši loňskou jedničku i dvojku a "přestárnutí" o trojku. Přesto jsme v konečném pořadí předběhli loňské vítěze a jako jediní vyhráli nad těmi letošními.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Naše družstvo tvořili Vojta Peluha, Beáta Březíková, Daniel Jemelka, Kristian Poljak, Lucian Poljak a František Kužel. Všichni se snažili ze všech sil. A to bylo dobře, protože jak ukázal průběh dne, záleželo na každém půlbodu.


O naše partie byl mezi diváky velký zájem
O naše partie byl mezi diváky velký zájem

Turnaj byl nebývale vyrovnaný. Ještě před posledním kolem jsme nevěděli – skončíme první nebo poslední? Nakonec jsme se z medailí radovali. Vybojovali jsme pěkné třetí místo. Od čtvrtého i druhého místa nás dělil vlas. Od prvního vlasy dva. :-)


Zleva: Daniel Jemelka, František Kužel, Kristian Poljak, Beáta Březíková, Lucián Poljak a Vojtěch Peluha
Daniel Jemelka, František Kužel, Kristian Poljak, Beáta Březíková, Lucian Poljak a Vojtěch Peluha

Na závěr stojí za zmínku klíčová partie Beáty nad Adamem Kurfürtem z vítězného týmu Grygova. Bea od samotného začátku rozehrála partii velmi dobře. V řadě těžkých pozic dokázala najít správné pokračování a zkušeného soupeře dostala pod velký tlak. Chvíli stála na pokraji výhry. Pak se ji Adam vysmekl a protiútokem převzal iniciativu a časem i šance na výhru. To jej ale stálo hodně času a výsledek partie tak byl stále nejasný. Po divokém průběhu dospěla partie do pozice znázorněné níže na diagramu. Černá je na tahu. Jak byste pokračovali?


Adam Kurfürst x Beáta Březíková – ČNT
Adam Kurfürst x Beáta Březíková – ČNT

K výhře vede pravděpodobně jen jediný tah. A Bea jej našla. Není to ani jedno z možných braní pěšce a ani výměna dam. K rychlé výhře vede jedině 1...Vc8+!. Nechce-li bílý ztratit dámu, je nucen k úhybu 2.Kd1, ovšem po 2...Df3+ ztrácí věž i partii.Krajský přebor družstev mladších žáků – nominační turnaj

V úterý 12. února proběhl nominační turnaj do krajského přeboru družstev mladších žáků. Zúčastnilo se jej 12 dětí. Do krajského kola postupuje 6 nejlepších: Vojta Peluha, Bea Březíková, Dan Jemelka, Kiki Poljak, Lucian Poljak a Franta Kužel. Krajské kolo (propozice) se koná v sobotu 16. února v Prostějově.


Okresní přebor – v průběžném pořadí máme 1. a 2. místo

V neděli 2. února proběhlo 6. kolo okresního přeboru družstev. Pro naše béčko šlo o poslední letošní zápas. Céčko se sejde ještě na začátku jarních prázdnin, v neděli 17. února. Céčko všechny zápasy této sezóny vyhrálo a zajistilo si tak s předstihem 1. místo a postup do Oblasti. Béčko je v průběžném pořadí druhé.


Citov B x Vinary C – pohled do hrací místnosti
Citov B x Vinary C – pohled do hrací místnosti

Také v šestém kole nastoupili na většině šachovnic naši svěřenci. Tentokrát proti dospělým usedli Kristian Poljak, Matěj Harašta, Eliška Přikrylová, Petr Havránek, Adam Jemelka a Kamil Tobolík.

Nejhezčí partií šestého kola byla partie Adama Jemelky. Jeho soupeř kvůli přílišné opatrnosti ztratil během zahájení pár temp tahy a6 a h6, čehož Adam ukázkově využil. V  pozici níže na diagramu je na tahu bílý. Z šachovnice sice zmizel pouze jeden pár pěšců a materiál je rovný, pozice je už ale za černého beznadějně prohraná. Chce to jen najít za bílého to správné pokračování. Dokážete to?


Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT
Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT

Máme-li velký náskok ve vývinu, uplatníme jej většinou nejlépe tak, že otevřeme hru. Proto nejsilnější pokračování je 15.e5!!. Černý před vyřešení napadené dámy vložil 15...Sxf2+, ovšem po 16.Vxf2! dxe5 17.fxe5 už černá dáma musí pryč. Petr Lavrinčík se rozhodl pro asi nejlepší ústup 17...Db6.

Stále máme rovný materiál, počítač ale hlásí, že bílý pozičně "vede" o dvě dámy. Dokážete černého dorazit?


Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT
Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT

Určitě jste dokázali najít zisk prvního pěšce 18.Sxf7+. Na první pohled ale nemusí být každému jasné, proč by zrovna toto pokračování mělo vést k rychlé výhře. Po 18...Kd8 (nejlepší ústup) Adam rozhodl partii ve svůj prospěch principiálním 19.e6!. Tento tah je dvojím úderem. Nejenže napadá střelce, ale zároveň i ruší krytí napadeného jezdce na g6. Černý ještě může zdánlivě obě hrozby pokrýt ústupem střelce 19...Se8. Zdání ale klame. Závěrečný mat jistě najdete.


Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT
Adam Jemelka × Petr Lavrinčík – BNT


Velká Dlážka nejlepší základkou Olomouckého kraje

Ve středu 30. ledna proběhla v Olomouci krajská kola přeboru školních týmů v šachu. Akce se ve třech turnajích zúčastnilo rekordních 190 mladých šachistů z celého kraje. To je o 47 více, než loni. Naše škola měla své zastoupení v kategoriích I. i II. stupně. I přes silnější konkurenci jsme si v obou kategoriích oproti loňsku polepšili.


Pohled do hrací místnosti I. stupně
Pohled do hrací místnosti I. stupně

V kategorii I. stupně nás reprezentovali Vojtěch Peluha, Beáta Březíková, Kvido Vincenec a Martin Hýbner. Tým uhrál 16 bodů z 28 možných, čímž si oproti loňsku o 2 body polepšil. Znamenalo to čtvrtou příčku v konečném pořadí. Pokud bychom si o stejný počet bodů polepšili také příští rok, můžeme se těšit na medaile.


Kategorie I. stupeň
Kategorie I. stupeň

V kategorii II. stupně nás reprezentovali Adam Jemelka, Rudolf Lasák, David Jiránek, Petr Havránek a Lukáš Létal. Loni jsme v konečném pořadí vybojovali 7. příčku. Letos jsme mezi základkami z celého kraje skončili v konečném pořadí první. Předběhla nás pouze tři gymnázia.


Kategorie II. stupeň
Kategorie II. stupeň

Tento velký úspěch jsme po skončení turnaje ještě v Olomouci zašli všichni oslavit slavnostním obědem v restauraci. V Přerově jsme pak s několika zájemci pokračovali v oslavě v cukrárně. Den jsme zakončili šachovým tréninkem pod vedením nejsilnějšího za Přerov hrajícího šachisty Václava Pekaře. Pronikli jsme do tajů Londýnského systému. Tímto všechny zájemce zveme i v druhém pololetí na naše pravidelné úterní tréninky na ZŠ Velká Dlážka, středeční tréninky na kuželně (17:00–18:30) a páteční tréninky v restauraci Skalka ve Vinarech (17:00–18:00).

Podrobné výsledky turnajů: I. stupeň |  II. stupeň

Sigmia Olomouc A × Meopta Přerov Vinary

V neděli 27. ledna proběhlo 7. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili opět i dva naši svěřenci. Oba se svých ratingově silnějších soupeřů nezalekli a pěkně je potrápili. A nejen to. Adam Jemelka svoji partii dokonce vyhrál! A to ve velkém stylu. Níže můžete vidět Adamovu pozici po 16. tahu. Jak byste za bílého pokračovali?


Adam Jemelka × Luboš Steklý – BNT
Adam Jemelka × Luboš Steklý – BNT

Adam zahrál 17. Sxh6!!. Tato oběť je nejsilnějším pokračováním. Navíc nejde přijat. To ovšem jeho soupeř neprohlédl a po hrubé chybě 17... gxh6?? už partie trvala jen pár tahů. Další pokračování jistě najdete sami. Napovíme, že první tah je věží. :-)Okresní kolo přeboru škol v šachu

V úterý 22. ledna jsme v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody uspořádali okresní kolo přeboru škol v šachu. Šlo o tři samostatné turnaje družstev. I. stupeň, II. stupeň a střední školy. Celkem se jich zúčastnilo 66 žáků a studentů.


Pohled do jedné ze tří hracích místností
Pohled do jedné ze tří hracích místností

Cenový fond byl na tento typ soutěží mimořádně bohatý. Především díky věcným cenám od Statutárního města Přerov a Meopty si nějakou drobnost domů mohl odnést každý.


Cenový fond
Cenový fond

Nejrychlejší průběh měl turnaj I. stupně pod vedením zkušeného trenéra, rozhodčího a organizátora šachových turnajů na Meolympiádách Jiřího Čaly ve spolupráci s panem Miroslavem HájkemTJ Spartak Přerov. Šest družstev se utkalo systémem každý s každým, tempem 2x25 minut. Z vítězství se radovalo družstvo ZŠ 1. Máje Hranice.

Překvapení. Děti z Hranic celkové prvenství očividně nečekaly. Ostatně z pěti zápasů jeden prohrály a jeden "jen" remizovaly. Během okamžiku ale úžas v jejich tvářích vystřídala obrovská rodost a hlasitá oslava.


Vítězové kategorie I. stupeň: ZŠ 1. Máje Hranice
Vítězové kategorie I. stupeň: ZŠ 1. Máje Hranice

Pouhý půlbod posunul na druhé místo jejich přemožitele ze ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí. Toto sympatické družstvo porazilo všechny své soupeře s výjimkou týmu bronzových medailistů, se kterými uhrálo remízu. Rozhodujícím faktorem tedy bylo to, že se hrálo na partiové a ne na zápasové body.


2. ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí
2. ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí

Chuť prohry neokusil ani bronzový tým ZŠ Přerov, Velká Dlážka. Tři zápasové remízy a dvě výhry nám s velkým náskokem zajistily pěkné třetí místo. Za tento úspěch vděčíme Vojtovi Peluhovi, Beátě Březíkové, Martinovi Hýbnerovi a Kvidu Vincenecovi.


3. ZŠ Přerov, Velká Dlážka
3. ZŠ Přerov, Velká Dlážka

V kategorii II. stupně nás reprezentovali Adam Jemelka, Ruda Lasák, Petr Havránek, David Jiránek a Lukáš Létal. Tým těžil ze své vyrovnanosti. Všechny soupeře jsme porazili a výsledné 1. místo s velkým náskokem na druhé místo i postup do krajského kola jsou tedy naprosto zasloužené.


Vítězové kategorie II. stupeň: ZŠ Přerov, Velká Dlážka
Vítězové kategorie II. stupeň: ZŠ Přerov, Velká Dlážka

Druhé místo vybojovali žáci ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko a bronzové medaile si domů odnesli studenti domácího týmu Gymnázium Jakuba Škody Přerov. Celý turnaj zkušeně odřídil místní profesor fyziky a matematiky a výborný přerovský šachista v jedné osobě Pavel Hlaváček.


2. ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko
2. ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko

3. Gymnázium Jakuba Škody Přerov
3. Gymnázium Jakuba Škody Přerov

Mezi středoškoláky jednoznačně dominovalo Gymnázium Hranice, které bude téměř jistě hlavním favoritem i v krajském kole. O druhé místo se pak strhl napínavý boj, který rozhodlo až závěrečné osmé kolo. Ano, osmé kolo. Turnaj se hrál unikátním Scheveningským systémem pro tři družstva. A osmé kolo zvládli výborně studenti Střední průmyslové školy Přerov. S bronzem se tak museli stejně jako v kategorii II. stupně spokojit studenti domácího Gymnázia Jakuba Škody. Celý turnaj dokázal v pohodové atmosféře odřídit další ze zaměstnanců Meopty, naše nová přerovská šachová posila a mimořádný člověk, Tomáš Gazda.


Vítězové kategorie II. stupeň: Gymnázium Hranice
Vítězové kategorie II. stupeň: Gymnázium Hranice

2. Střední průmyslová škola Přerov
2. Střední průmyslová škola Přerov

3. Gymnázium Jakuba Škody Přerov
3. Gymnázium Jakuba Škody Přerov

Poděkování vedle všech výše zmíněných rozhodčích, pomocníků a sponzorů zaslouží i řada dalších dobrovolníků a pomocníků, bez jejichž nezištné pomoci bychom takovýto turnaj v Přerově uspořádat nedokázali. Děkujeme! Děkujeme i všem účastníkům. Bez nich by to také nešlo. :-)

I. stupeň – 3. místo II. stupeň – 1. místo

Podrobné výsledky turnajů: I. stupeň |  II. stupeň |  Střední školy

Okresní přebor – oba naše týmy opět vítězí

V neděli 20. ledna proběhlo 5. kolo okresního přeboru družstev. Chýlíme se tedy ke konci soutěže. Naše béčko čeká za dva týdny poslední zápas, céčko má před sebou o jeden zápas více. Přesto je to právě naše céčko, které vede průběžné pořadí. Významně k tomu teď pomohla obě družstva.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Nejenže céčko potvrdilo svoji dosavadní neporazitelnost také proti Spartaku Přerov jednoznačně 4:1, ale béčko navíc doslova smetlo naše hlavní pronásledovatele z Citova 5:0. K tomuto obrovskému úspěchu dopomohli i naši svěřenci Kristian Poljak, Matěj Harašta, Vojtěch Peluha, Adam Jemelka a Kamil Tobolík.Výlet do Brna

V sobotu 19. ledna jsme uspořádali výlet do Brna s návštěvou velkého zábavního vědeckého parku VIDA, největšího bowlingového centra v České republice a na šachovou simultánku.


Pohled na část VIDA parku
Pohled na část VIDA parku

Pár dní před výletem nám z důvodu nemoci zrušili plánovanou simultánku a z neznámých důvodů i plánovaný zpáteční spoj. Simultánku jsme si v Brně proto zorganizovali sami a staré vagony českých drah jsme museli vyměnit za nový autobus společnosti Arriva, řízený zřejmě bývalým závodníkem. :-)


Největší bowlingové centrum v České republice
Největší bowlingové centrum v České republice

Protože jsme dopoledne strávili v největším vědeckém zábavním parku a bowling si zahráli v největším českém bowlingovém centru, nemohli jsme naši simultánku uspořádat nikde jinde, než v největší čajovně v České republice. Simultánka skončila 6,5:0,5 ve prospěch "mistra", musíme tedy potrénovat.


Šachová simultánka v Utopii
Šachová simultánka v Utopii

Při hovoru před cestou na zpáteční autobus do Přerova některé děti akci hodnotily jako "nejlepší výlet v životě". To nás nesmírně těší. Laťku máme v plánu překonat mj. během letních prázdnin na naší výpravě do Pardubic na největší mezinárodní festival šachu a her v Evropě.


Středeční tréninky přesunuty z Meopty na Kuželnu

Počínaje středou 23. ledna 2019 přesouváme naše středeční tréninky talentovaných dětí a dospělých na Kuželnu (Kopaniny 626/4, 750 02 Přerov) a posouváme jejich začátek na 17:00. Slučujeme je tedy se schůzkami šachového klubu TJ Spartak. Tréninky jsou otevřené všem zájemcům z ŠK Vinary s minimálně modrou výkonnostní třídou. Děti, které mají zaplacený kroužek ve Vinarech nebo na Velké Dlážce mají tyto tréninky v ceně.


Školní kolo přeboru škol v šachu

V úterý 15. ledna proběhlo školní kolo přeboru škol v šachu. Hrálo se odděleně v kategoriích prvního a druhého stupně. Obou turnajů se zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti nejlepší žáci z naší školy z každé z kategorií si vybojovali postup do okresního kola, které proběhne v úterý 22. ledna v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody.


Pohled do hrací místnosti a na ceny
Pohled do hrací místnosti a na ceny

V kategorii I. stupně obhájil své loňské vítězství Vojta Peluha. Oproti loňsku si jen polepšil o půl bodu a tak získal parádních 6,5 bodů ze 7 možných. Navíc celý turnaj prakticky odřídil i z pozice rozhodčího. Na jedničku. Jen vítězi podlehl a s šesti body obsadil druhou příčku Kristián Poljak. Bronzovou medaili vybojoval s pěti výhrami Daniel Jemelka. Čtvrtou příčku obsadil František Kužel. Protože Kiki i Franta jsou žáky jiných základních škol, do okresního kola se probojovali i Martin Hýbner a Matěj Nebojsa. Marťa udělal ze všech oproti loňsku v konečném pořadí největší skok. Velmi obstojně bojovali i Roman Valentovič a Daria Ilieva.


Vítězové kategorie I. stupeň
Kiki Poljak (2.), Vojta Peluha (1.) a Dan Jemelka (3.)

V turnaji druhého stupně se sešla mimořádně silná sestava. Všichni kluci patří už k ostříleným borcům a tak turnaj neměl žádného jasného outsidera ani favorita. Protože všech 5 kluků už bojuje o černou výkonnostní třídu, "zasudil" startovní pole trenér. Tentokrát jsem ještě proti všem pěti vyzyvatelům obstál, průběh všech partií ale ukázal, že příště to tak dopadnout nemusí...

Turnaj vyhráli Kamil Tobolík a Adam Jemelka. Všechny své soupeře porazili, jen jejich vzájemná partie skončila po bojovném průběhu kouzelnou remízou. Adam usiloval celou partii o výhru. Těžká dámská koncovka s nějakým tím pěšcem navíc přešla do pěšcové koncovky "dva na jednoho". V rychlém tempu a s posledními minutami na hodinách dospěla do pozice zobrazené níže na diagramu. Bílý je na tuhu. Jak byste pokračovali?


Adam Jemelka × Kamil Tobolík – BNT
Adam Jemelka × Kamil Tobolík – BNT

Co si myslíte o tahu 1.g5-g6? Na první pohled jde o nejlogičtější pokračování, které vede k rychlé výhře. Omyl! Jde paradoxně o hrubku, která černému umožňuje nádhernou záchranu. Najdete ji stejně jako Kamil?

Ano, je to 1... Kh6!!. A bílý buď odevzdá pěšce a přejde do elementární remízové koncovky, nebo dá pat... Šlo to ale nějak vyhrát? Ano, šlo! Správným pokračováním v pozici na diagramu je 1.Ke5! s myšlenkou 1... Kf7 (1... Kg6 2.Ke6 vede k rychlejší výhře) 2.Kd6! Kg7 3.Ke7! Kg6 4.Kf8! Kh7 5.Kf7 Kh8 viz další diagram.


Adam Jemelka × Kamil Tobolík – BNT
Adam Jemelka × Kamil Tobolík – BNT

A opět / stále nelze hrát g5-g6, nyní si už ale můžeme králem dojít pro černého pěšce a koncovka dva na nikoho bude hračka. (Mimochodem, pokud se vám na šachavnici v koncovce objevila nějaká pozice, s jejímž správným řešením si nejste moc jistí, doporučuji navštívit stránku www.shredderchess.com, kde jsou počítačem zanalyzované všechny koncovky s šesti a méně kameny.) Vzhledem k rovnému počtu bodů i všech pomocných hodnocení musela o vítězi rozhodnout další partie. Armageddon. Bílý s pěti minutami na hodinách musí vyhrát, soupeři s černými a čtyřmi minutami stačí k výhře remíza. Tento závěrečný rozstřel vyšel lépe Kamilovi.

Bronzovou medaili vybojoval Ruda Lasák. Čtvrtý skončil Petr Havránek a až pátý loňský vítěz David Jiránek. Protože Kamil není žákem naší školy, všichni čtyři kluci postupují.


Vítězové kategorie II. stupeň
Adam Jemelka (2.), Kamil Tobolík (1.) a Ruda Lasák (3.)

Podrobné výsledky turnajů: I. stupeň |  II. stupeň

Meopta Přerov Vinary × Sigmia Olomouc B

V neděli 13. ledna proběhlo 6. kolo oblastního přeboru družstev v šachu. V rámci áčkového přerovského týmu nastoupili i dva naši svěřenci. Oba získali bod a pomohli tak k naší mimořádně vysoké výhře 7,5:0,5. Za čtrnáct dní nás čeká střetnutí s áčkem Sigmie, které tuto sezónu neprohrálo ani jeden zápas. Můžeme se tedy těšit na zajímavý boj o čelní příčky průběžného pořadí.


Meopta Přerov Vinary × Sigmia Olomouc B – pohled do hrací místnosti
Meopta Přerov Vinary × Sigmia Olomouc B – pohled do hrací místnosti

Na diagramu níže můžete vidět závěrečnou pozici z jedné z našich partií. Na tahu je černý. Dokážete také najít tah, po kterém se může bílý vzdát?


Petr Macura × Adam Effenberger – ČNT
Petr Macura × Adam Effenberger – ČNT

GP Prostějov skončilo velmi úspěšně – 3 cenné kovy putují do Přerova

V sobotu 12. ledna proběhl v Prostějově třetí turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. Parádního výsledku dosáhl v kategorii U12 Matěj Harašta. Za celý turnaj neprohrál ani jednu partii. Porazil i vítěze. Na druhé místo jej odsunuly až dvě remízy v posledních dvou kolech. V kategorii nejmladších dětí (U10) skončil třetí Kristian Poljak. Celkově sedmá a mezi dívkami druhá skončila v tomto turnaji Beáta Březíková. Všem třem moc gratulujeme! Přerov vedle výše zmíněných reprezentovali i Lucian Poljak a Matyáš Mikeš.

D10 – 2. místo U12 – 2. místo U10 – 3. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18

Pozor! V úterý 15. proběhne školní kolo přeboru škol v šachu

V úterý 15. ledna začíná kroužek pro všechny už v 15:30 a končí až v 18:45. Místo běžných tréninků nás čeká turnaj. Všichni se mohou těšit na zajímavé ceny. Navíc 4 nejlepší žáci z I. stupně a 4 nejlepší žáci z II. stupně postupují do okresního kola přeboru škol v šachu, kde budou reprezentovat naši školu.

Okresní přebor – dostáváme se do čela průběžného pořadí!

V neděli 6. ledna proběhlo 4. kolo okresního přeboru družstev. K šachovnicím vedle dospělých usedlo ve třech družstvech celkem i 9 přerovských dětí. A většina z nich slavila vítězství. Pro náš klub byl důležitý především výsledek zápasu Sokol Skalička C - ŠK Vinary C.


Sokol Skalička C  -  ŠK Vinary: pohled do hrací místnosti
Sokol Skalička C - ŠK Vinary: pohled do hrací místnosti

Především díky našim šikovným svěřencům jsme tento důležitý zápas vyhráli 3,5:1,5 a v průběžném pořadí jsme se vyšvihli na první místo! Naše béčko se potkalo v bratrovražedném souboji s týmem přerovského Spartaku. V partii bratrů Lucian Poljak x Kristian Poljak sice zvítězil "náš" hráč, na ostatních šachovnicích byli ale o něco úspěšnější soupeři a celkově proto vyhráli 3:2.

Příští kolo nás čeká v neděli 20. ledna. Obě naše družstva budou hrát doma. Přijít zahrát si může každý. Půjde také o poslední možnost potrénovat před Okresní kolem přeboru škol v šachu.Šachový leden

Leden je z pohledu školy šachově nejvýznamnějším měsícem. Je totiž zasvěcen přeboru škol. V úterý 15. ledna zahájíme školním kolem. 4 nejlepší žáci z I. stupně a 4 nejlepší žáci z II. stupně postupují do okresního kola, kde budou jako tým reprezentovat naši školu. Okresní kolo proběhne v úterý 22. ledna v Přerově na Gymnáziu Jakuba Škody. Budeme-li úspěšní, v což doufáme, postoupíme do krajského kola, které proběhne v Olomouci ve středu 30. ledna.

V rámci přípravy navštívíme v sobotu 12. ledna žákovský turnaj v Prostějově. O týden později pak zopakujeme nejúspěšnější akci loňského roku. Výlet do Brna s návštěvou velkého zábavního vědeckého parku VIDA. Během této akce se zúčastníme i speciální šachové simultánky a zahrajeme si bowling v novém největším bowlingovém centru v celé České republice.


Novoroční turnaj

Od úterý 1. ledna do čtvrtku 3. ledna probíhal v přerovském klubu Dlažka tradiční Novoroční turnaj. Z našeho klubu se jej zúčastnili 2 svěřenci. A oběma dětem se dařilo. V konkurenci dospělých uhrály shodně tři a půl bodu ze sedmi možných. Beáta Březíková se stala skokanem turnaje, když jako patnáctá nasazená dělila 7. místo. V kategorii dívek obsadila 3. příčku. Matěj Harašta předváděl vesměs i proti zkušenějším soupeřům velmi pěknou hru. Nebýt menšího středečního zaváhání mohl pomýšlet i na první pětku. I tak ale jeho 9. místo znamená úspěch a polepšení si vůči svému nasazení.

Po zápasech našich družstev v okresním přeboru v neděli 6. ledna nás v sobotu 12. ledna čeká hromadná výprava na žákovský turnaj v Prostějově. Podrobnosti brzy zveřejníme.Předvánoční turnaj Vinary

V sobotu 15. prosince 2018 jsme v prostorech restaurace Skalka ve Vinarech u Přerova uspořádali další ročník předvánočního turnaje pro děti. Loňského ročníku se zúčastnilo 18 dětí ze čtyř klubů, toho letošního 20 z pěti oddílů. Zajímavým námětem k diskuzi je ovšem změna složení účastníků. Z účastníků loňského ročníku jsme na tom letošním mohli vidět jen 6 dětí a navíc loňské hráče ze Skaličky, Citova a Atlasu "nahradili" hráči z Olomouce, Prostějova, Horky nad Moravou a ze Spartaku Přerov. Doufáme, že se letošním účastníkům na turnaji líbilo a příští rok si jich náš turnaj zopakuje více než 6. :-)


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Hráče jsme letos rozdělili do dvou skupinek. Čtyři začátečníci odehráli svůj vlastní turnaj systémem každý s každým. Ostatní děti se utkaly v sedmikolovém Švýcaru. Tento hlavní turnaj byl posléze vyhlášen ve dvou věkových kategoriích. Zajímavostí je, že absolutním vítězem se stal hráč z té mladší poloviny účastníků.


Turnaj začátečníků
Turnaj začátečníků

Turnaj začátečníků jednoznačně ovládl František Kužel. Na rozdíl od ostatních dětí už za sebou má poměrně slušné turnajové zkušenosti a bylo to vidět. Ostatním dětem nedal příliš velkou šanci. Druhý skončil Vašík Sochor a třetí příčku získal Matěj Nebojsa. Nejlepší dívkou turnaje se stala Daria Ilieva.

Hlavní turnaj bychom mohli nazvat Matěj s Kamilem proti všem. Oba kluci všechny soupeře porazili a jejich vzájemné utkání skončilo remízou. Oba s 6,5 body tak od ostatních odskočili o minimálně dva body. Tato zajímavost se u nás zřejmě stává tradicí. Loni jen s Kamilem do cíle sprintoval místo Matěje Vojta Jiříček. V obou případech byl ten smolnější Kamil, když v jeho neprospěch promluvilo pomocné hodnocení.


Vítězové hlavního turnaje
Vítězové hlavního turnaje

Vítězem nejen kategorie I. stupně ale i celého turnaje se stal Matěj Harašta. 4 výhry stačily na druhé místo Petrovi Novotnému z Prostějova. O bod méně a bronzovou příčku získal Kristian Poljak. Stejný počet bodů získali v této kategorii ještě Valentýna Sochorová z Horky nad Moravou a Beáta Březíková.

Starší kategorie se mohli zúčastnit nejen žáci druhého stupně, ale i středoškoláci. Zlatou medaili si domů odnesl již zmíněný Kamil Tobolík. O dva body méně a stříbrnou medaili vybojoval Adam Jemelka. Tu bronzovou se čtyřmi body získal Darian Poljak. Nadpoloviční množství bodů získala i děvčata Eliška Přikrylová a Lenka Poljaková.


Cenový fond byl bohatý
Cenový fond byl bohatý

Vrtulník na dálkové ovládání, vysílačky, kouzelná lupa, spousta sladkostí,... To jsou jen některé z cen bohatého cenového fondu, za který vděčíme našim sponzorům. Díky Meoptě, autoškole Bertík, Dopravním stavbám Brno, Modapressplus a dalším si každý účastník z turnaje něco odnesl.

Nejbližší příští příležitost zahrát si šachy mimo kroužek budou mít všichni zájemci v neděli 23. prosince v klubu Velká Dlažka na Vánočním turnaji. Hned 1. ledna pak začíná třídenní turnaj v klasickém šachu. Členové Vinary mají 50% slevu na startovném. Blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.


Výlet na šachový turnaj do Vyškova

V pátek 14. prosince 2018 jsme podnikli výlet na šachový turnaj ve Vyškově. Ve třech skupinkách se tu střetlo 48 dětí. A naši svěřenci byli opět úspěšní. Ve skupince začátečníků jsme neměli žádného zástupce. Ve skupince mladších žáků (ročníky 2009 a mladší) zvítězil náš Kristian Poljak. V hlavním turnaji (2003 a mladší) naše barvy hájili hned tři kluci. A také jim se podařilo jeden cenný kov ulovit.


Vyškov – pohled do hrací místnosti
Vyškov – pohled do hrací místnosti

Bodově nejméně úspěšný byl tentokrát Vojta Peluha. Vzhledem k losu a soupeřům jsou ale jeho dva body z pěti úspěchem. Vojta vstoupil do turnaje úspěšně výhrou, což mu pro další kolo vyneslo za soupeře nasazenou jedničku a vítěze turnaje – Honzu Hvozdoviče. V dalším kole pak dostal budoucí dvojku konečného pořadí. A jeho soupeře z čtvrtého kola připravil o medaili až v posledním kole Matěj Harašta. Vojta přesto odehrál se všemi kluky zajímavé partie a v některých byl i poměrně blízko vítězství. I přes tři prohry v  řadě byl tabulkovým favoritem posledního kola stále soupeř. Toho se ale Vojtovi podařilo pěkně přehrát a v konečném pořadí tak v podstatě obhájil své nasazení.


Boj o první místo – Matěj Harašta x Jan Hvozdovič
Boj o první místo – Matěj Harašta x Jan Hvozdovič

Zlaté vyhlídky měl poměrně dlouho Matěj Harašta. Po pomalejším startu, kdy se jeho soupeřovi z prvního kola podařilo udržet remízu, porazil v druhém kole Leona Chauvina (druhý v  konečném pořadí) a na vítězné vlně pokračoval i ve třetím kole. Ve čtvrtém se tak dostal na první desku, kde se o celkové vítězství popral s Honzou (viz foto výše). Matěj partii rozehrál velmi dobře, při přechodu do střední hry se mu dokonce podařilo získat i drobnou převahu. Jeho zkušený soupeř (už v roce 2015 hrál mládežnickou 1. ligu) ale vše dokázal obrátit ve svůj prospěch. V posledním kole Matěj opět zabojoval, vyhrál a v konečném pořadí tak obsadil parádní 3. příčku.

Po třetím kole si se dvěma body mohl na stupně vítězů dělat zálusk i Petr Havránek. A svou čtvrtou partii začal výborně. Pomocí učebnicové oběti jezdce dostal soupeře pod silný tlak. A soupeř brzy chyboval. Svým posledním tahem 11... Je7-g6? umožnil Petrovi svůj útok zakončit úspěšně. Jak byste pokračovali?


Petr Havránek × Leon Chauvin – BNT
Petr Havránek × Leon Chauvin – BNT

K rychlé výhře vede 12.Jxd5 cxd5 13.Dxd5+. Pokud teď černý nechce dostat jednotahový nebo dvoutahový mat, musí zahrát 13... Kf5, ovšem po 14.Df7+ se může vzdát. Po jediném úhybu 14... Kg4 lze partii ukončit třítahovým matem. Najdete jej?


Petr Havránek × Leon Chauvin – BNT
Petr Havránek × Leon Chauvin – BNT

Rychlého matu lze docílit celou řadou cest. Ten nejrychlejší vede přes šach na f3. 15.Df3+ Kh4 16.g3+ Kh3 17.Sf1#. Nic z toho se bohužel nestalo. Petr zvolil jiné pokračování. To sice fungovalo také, vedlo ovšem přes mnohem kluzčí povrch na kterém pod časovým tlakem uklouzl a soupeř se mu z matových pastí vyprostil.


Cenový fond byl bohatý
Cenový fond byl bohatý

Pořadatelům se podařilo zajistit poměrně bohatý cenový fond. Nějakou drobnost si domů odnesl každý. Celkově se nám na turnaji moc líbilo a příští rok se na něj rádi vypravíme zase.


Výsledky turnajů:  Začátečníci | 2009 a mladší | 2003 a mladší

Okresní přebor – mladá přerovská družstva vítězí

V neděli 9. prosince proběhlo 3. kolo okresního přeboru družstev. Na scéně nechyběla ani naše dvě vinarská družstva. A obě byla úspěšná.


Pohled do hrací místnosti
Pohled do hrací místnosti

Naše béčko postavilo družstvo, jehož věkový medián – 10 let – jen tak někdo nepřekoná. A byly to výhry právě těch nejmladších, které nám zajistily vysoké vítězství 3,5:1,5 nad papírovým favoritem ze Skaličky.

Nejmladší hráč našeho céčka (8 let) zůstal tentokrát doma. I tak jsme ale byli o poznání mladší než naši soupeři z Hranic. Ti vedou průběžné pořadí soutěže, dal se tedy očekávat tuhý boj. A také byl. Po urputném boji jsme ale zvítězili a opět se o kousek přiblížili k možnému postupu. Příští zápas čeká obě naše družstva až krátce po novém roce – v neděli 6. ledna. Béčko se může těšit na "venkovní" zápas v Přerově – proti Spartaku. Céčko čeká první výlet. Pojedeme do Skaličky.Armageddon & $1,000,000

Nejvýznamnější šachová událost posledních dvou let vrcholí! Magnus Carlsen × Fabiano Caruana. Zápas o titul Mistra světa v šachu je v absolutním finále. Základní část skončila v pondělí 26. listopadu nerozhodně 6:6. Na řadu přichází prodloužení v podobě čtyř rapid partií tempem 25 minut + 10 sekund za tah. Pokud by toto prodloužení skončilo nerozhodně, přijdou na řadu nájezdy – bleskové partie tempem 5 minut + 3 sekundy za tah. A pokud i nájezdy skončí nerozhodně? Pak rozhodne Armageddon. To vše již tuto středu 28. listopadu. Od 16:00 můžete sledovat online. Hráčům ovládající alespoň trochu angličtinu vřele doporučujeme server chess24, těm ostatním pak verzi s českým komentátorem Robertem Cvekem.


Turnaj v Bezměrově

V sobotu 24. listopadu 2018 jsme podnikli výlet na šachový turnaj v Bezměrově. Ve třech věkově rozdělených turnajích se střetlo 99 žáků. Z Přerova se na turnaj vypravili 4 odvážlivci. Dva kluci si zahráli v turnaji dětí do deseti let, další dva pak v turnaji do dvanácti let.


Bezměrov – pohled do hrací místnosti
Bezměrov – pohled do hrací místnosti

V kategorii dětí do deseti let bojoval do posledního kola o medaile Kristian Poljak. Prohra v závěrečném 7. kole jej ale odsunula na 5. příčku. Dobře si vedl také Franta Kužel. Stává se z něj nebezpečný hráč. Už dokáže pěkně útočit na soupeřova krále. Uhrál solidní tři body.


Bezměrov – kategorie dětí do deseti let
Bezměrov – kategorie dětí do deseti let

V turnaji dětí do dvanácti let se po více než dvouměsíční turnajové pauze objevil Vojta Peluha. Většinu turnaje se pohyboval na předních šachovnicích a se čtyřmi výhrami obsadil velmi pěkné 12. místo. O 2 body méně uhrál Lucian Poljak, kterému se příliš nevydařil závěr turnaje. Budou-li ale kluci trénovat nejen v kroužku ale i doma a pravidelně řešit diagramy, můžou si z příštího turnaje odvézt klidně i medaile.

Pozici z Vojtovy závěrečné partie můžete vidět na diagramu níže. Vojta korektně obětoval figuru za silný útok a v pozici na digramu je jako bílý na tahu. Jak byste pokračovali?


Vojtěch Peluha × Matyáš Babica – BNT
Vojtěch Peluha × Matyáš Babica – BNT

Pokud jste na výše uvedenou otázku zodpověděli 7. Df3+!, našli jste nejlepší pokračování. To naopak nenašel Vojtův soupeř, který na tento šach reagoval chybně 7... Ke8? Vojta pak partii rozhodl správným 8. Sxd5 a po závěrečné hrubce soupeře 8... Sc5?? nezaváhal a partii zakončil matem, který jistě také naleznete.

Nejbližší příští příležitost zahrát si šachy mimo kroužek budou mít všichni zájemci v neděli 9. prosince. To nás čeká 3. kolo okresního přeboru družstev v šachu. Další příležitost, tentokrát na rapid turnaji, dostanou na našem předvánočním turnaji v sobotu 15. prosince. Blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.


Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14

Z Hrabišína vezeme 3 stříbrné medaile a jedno 4. místo

V sobotu 17. listopadu 2018 se v Hrabišíně konal druhý turnaj ze série Grand Prix mládeže v rapid šachu. Ve čtyřech věkově rozdělených turnajích se střetlo téměř 90 žáků z  celého Olomouckého kraje. Mezi nimi bylo i 6 dětí z Přerova. Vybojovali jsme 3 stříbrné medaile a jedno 4. místo. Dva z našich svěřenců tu překonali svůj osobní rekord.


Hrabišín – pohled do hrací místnosti
Hrabišín – pohled do hrací místnosti

Nejvíce dětí jsme měli v kategorii dětí do 10 let. Všichni se umístili v první desítce. A to jsme tu neměli ani zdaleka všechny naše budoucí hvězdy. Nejúspěšnější z našich svěřenců byl Kristian Poljak. Uhrál fantastických 5,5 bodů ze sedmi. Vybojoval si tak stříbrnou medaili. A to stejnou kategorii může hrát i příští rok! Spokojená může být i Bea Březíková. Porazila pět soupeřů a v celkovém pořadí obsadila parádní 5. místo. V kategorii dívek to znamenalo stříbrnou medaili. A to byl v tomto turnaji velký úspěch. Holky si od kluků nenechaly nic líbit a na 1. až 8. místě se umístily hned čtyři! Zkušenosti z MMaS tu zúročil Franta Kužel. Porazil čtyři soupeře, čímž vytvořil svůj nový osobní rekord pro sedmikolový turnaj. Níže můžete vidět diagram z Frantovi předposlední partie. Najdete i vy nejlepší pokračování? Černý na tahu.


Prokop Knapp × František Kužel – ČNT
Prokop Knapp × František Kužel – ČNT

Neobvykle vyrovnaný byl turnaj dětí do 12 let. První 4 hráči získali shodně 5,5 bodů. Na slovo tak muselo přijít pomocné hodnocení. To o medaili připravilo Matěje Haraštu. Tři body uhrál Kikiho starší bratr Lucian Poljak.


Hrabišín – pohled do druhé hrací místnosti
Hrabišín – pohled do druhé hrací místnosti

Nově nabyté znalosti a zkušenosti z MMaS tu ve svůj osobní rekord pro GP turnaje přetvořil i Kamil Tobolík v  kategorii žáků do 18 let. Porazil šest soupeřů ze sedmi. Zaváhal jen s vítězem turnaje a i v této partii jej o výhru v nadějné pozici připravila až chvíle nepozornosti. Stříbrná medaile a neobvykle velký náskok (1,5 bodů) na třetího v pořadí je obrovský úspěch.

Ti, kteří se tento víkend neúčastní šachového soustředění KTCLhotce pod Kosířem, se s námi mohou vypravit v sobotu (24. listopadu) na žákovský rapid turnaj do Bezměrova. Další blížící se šachové akce můžete sledovat v sekci Členům. Za pozornost stojí i Termínový kalendář na celou sezónu.


Správné řešení diagramu: 1... Sxa3! 2. Jxa3 Sxf3#
U10 – 2. místo D10 – 2. místo U18 – 2. místo

Výsledky turnajů:  U10 | U12 | U14 | U18

Úprava času kroužků

Většina dětí se účastní kroužku více tréninkových skupin. To je vítané, zároveň tím ovšem odpadá hlavní důvod zavedení "přestávek" mezi jednotlivými skupinkami. Mj. i z tohoto důvodu od úterý 20. listopadu tyto formální přestávky oficiálně rušíme a začátky tréninků jednotlivých skupinek upravujeme dle rozpisu výše. Významnější dopad to bude mít pouze na skupinku talentů. Ti nově začínají svůj trénink už v 17:30 a končí v 18:15.

ŠK Vinary B × ŠK Vinary C

Ano! Skutečně máme letos 3 družstva. Stal se z nás největší šachový klub celého přerovského okresu. Abychom kvantitu proměnili na kvalitu, potřebujeme hrát co nejvíce vážné partie. Právě z nich se toho dá naučit úplně nejvíc. A právě proto jsou obě naše výše uvedená "dospělácká" družstva složena z velké části z dětí. V neděli 11. listopadu je proti sobě svedl los prvního kola našeho okresního přeboru. 70 % hráčů se narodilo až v 3. tisíciletí. Jejich věkový průměr byl 13 – 14 let.


ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti
ŠK Vinary B × ŠK Vinary C – pohled do hrací místnosti

Bratrovražedný souboj dopadl lépe pro naše céčko. Z tohoto družstva nikdo neprohrál a při dvou remízách tak slavilo výhru 4:1. Další kolo okresního přeboru je v plánu v neděli 25. listopadu. Jedeme do Hranic. Z důvodu lichého počtu družstev má ale naše céčko volno. Možnost zahrát si tak budou mít z žáků pouze Kuba Potrok, Matěj Harašta, Filip Geršl, Beáta Březíková, Lenka a Kristian Poljakovi, Dominik Drábek a Eliška Přikrylová.

Zkušení žáci z našeho céčka (Kamil Tobolík, Adam a Daniel Jemelkovi, Petr Havránek, David Jiránek, Vojta Peluha, Ruda Lasák, Lukáš Létal a František Kužel) dostanou tedy příležitost až během 3. kola, v neděli 9. prosince. Budeme domácí. Zápas začíná v 10:00.


Mistrovství světa v šachu

Je to tady! Nejvýznamnější šachová událost posledních dvou let. Nejde o šachovou olympiádu ani o klubový pohár. Nejprestižnější šachový titul, který může šachista vydobýt, je titul mistra světa. Za posledních 10 let se to podařilo jen dvěma velikánům. Od roku 2007 do roku 2013 seděl na šachovém trůnu Višvanáthan Ánand z Indie. V roce 2013 jej ve vzájemném souboji porazil Magnus Carlsen z Norska, který je do dnešního dne stále světovou jedničkou. To se ale může velmi brzy změnit. V pátek 9. listopadu vypukl nový zápas o titul Mistra světa v šachu. Vyzyvatelem Magnuse je americká jednička Fabiano Caruana. Kromě samotného titulu se hraje o více než milion dolarů. To, že půjde o velmi napínavý souboj ukázaly kromě vyrovnaných sázkových kurzů také první dvě partie. Obě skončily remízou. Jasno bude nejpozději ve středu 28. listopadu.

Zajímavé a poučné jsou často rozebrané partie na novoborském šachovém serveru. Partie ale lze pozorovat i on-line. S českým komentářem lze souboje sledovat na YouTube na kanálu Robert a Petr šachy. Kdo si chce během přímého přenosu kromě šachu procvičit i angličtinu, pak jednou z nejlepších možností je zřejmě server chess24.


Meopta Přerov Vinary × Sokol Konice

V neděli 4. listopadu proběhlo v prostorech Meopty druhé kolo oblastního přeboru. Po fantasticky vysoké výhře 7:1 nad Konicí se dostáváme do čela průběžného pořadí. Příští zápas nás čeká za dva týdny, v neděli 18. listopadu. Půjde o náš první venkovní zápas. Jedeme do Olomouce. Potkáme se s týmem, který společně s námi patří mezi poslední tři stoprocentní týmy.


Meopta Přerov Vinary × Sokol Konice – pohled do hrací místnosti
Meopta Přerov Vinary × Sokol Konice – pohled do hrací místnosti

V Olomouci dostane druhou příležitost zahrát si tuto silnou soutěž i Kamil Tobolík. Tu první dostal právě v zápase s Konicí. Skvěle zúročil své nově nabyté znalosti a zkušenosti z MMaS a našemu týmu zajistil první výhru zápasu a tedy i rychlé vedení.


Kamil Tobolík × Josef Koutný – ČNT
Kamil Tobolík × Josef Koutný – ČNT

Jeho soupeř z Konice zřejmě nepovažoval za důležité pronikat hlouběji do teorie zahájení Skotské hry. V sedmém tahu odbočil z hlavních variant a hned v tom osmém se dopustil vážné nepřesnosti. Tu korunoval v desátém tahu hrubou chybou 10.f3??, kterou Kamil zkušeně a tvrdě potrestal. Najdete také vy vyhrávající pokračování?


Kamil Tobolík × Josef Koutný – BNT
Kamil Tobolík × Josef Koutný – BNT

Kdo našel 10... Dh4+! 11.g3 Jxg3! je v našem týmu vítán. Soupeř zkusil ještě záludné 12.Sg5!? po přesném 12... Ve8+! se ale mohl vzdát, což o čtyři tahy později také udělal.Mistrovství Moravy a Slezska za námi

Během podzimních prázdnin se v Koutech nad Desnou konalo tradiční žákovské Mistrovství Moravy a Slezska. Jde o šestidenní, náročnou, ale také velmi přínosnou šachovou akci, která toho pracovitým účastníkům může dát během necelého týdne asi tolik, co pololetí v kroužku. Šachový program jsme si zpestřovali bowlingem, návštěvami bazénu a sauny, procházkou do pohádkového lesa nebo např. výletem do ruční papírny ve Velkých Losinách – poslední svého druhu v celé Evropě.


Bowling
Bowling

V prostorech horského hotelu Dlouhé Stráně se ve 4 věkově oddělených turnajích střetlo 285 kluků a holek. Za Přerov a ŠK Vinary sem přijeli bojovat Beáta Březíková, František Kužel a Kamil Tobolík.


Část jedné ze tří hracích místností
Část jedné ze tří hracích místností

Naším hlavním cílem bylo si turnaj užít a nasbírat v něm maximum nových zkušeností – naučit se nad jedním problémem déle přemýšlet a vyhnout se zbrklým rozhodnutím. Vedle nabytých turnajových zkušeností si tu účastníci procvičili svou paměť a představivost.


Kamil Tobolík x Petr Sklář (BNT)
Kamil Tobolík x Petr Sklář (BNT)

V kategorii žáků do 16 let (2003 a mladší) nás reprezentoval Kamil Tobolík. MMaS se zúčastnil i loni. Tehdy vyhrál dvě partie. Letos čtyři. Oproti minulému ročníku si tedy bodově výrazně polepšil. Najdete, stejně jako Kamil, matový závěr z jeho partie s Petrem Sklářem ze Žďáru nad Sázavou?


Kamil Tobolík
Kamil Tobolík

Bea a Franta hráli letos naposledy v kategorii dětí do deseti let (2009 a mladší). Podobně jako Kamil i Bea byla na MMaS již podruhé. A stejně jako on i ona si proti předešlému ročníku významně polepšila. Loňské 3 body proměnila ve 4,5 a v konečném pořadí se jako jediná z Přerovské výpravy dostala až do první poloviny.


Beáta Březíková
Beáta Březíková

Naopak pro Frantu šlo o první zkušenost s vážnými partiemi. Učil se využívat čas a nespěchat. Zlepšoval se každým dnem. Vedle tří výher v turnaji si během MMaS díky nově nabytým dovednostem splnil i podmínku pro zisk modré výkonnostní třídyposlepu vyhrál koncovku dámy proti pěšci na předposlední řadě.


František Kužel
František Kužel

: U10 |  U12 |  U14 |  U16


1 + 2 zdarma

Přerovská unie šachových trenérů se pro tento školní rok usnesla, že děti, které si zaplatí některý z našich šachových kroužků (500 Kč / pololetí) zastřešených ŠK Vinary, budou moci ostatní kroužky navštěvovat zdarma. Jedná se o tyto tři kroužky:

  • 1) úterý, ZŠ Velká Dlážka – Adam Effenberger (AE)
  • 2) středa 16:00 – 17:30, Meopta (Kabelíkova 1) – Jiří Čala / Václav Pekař / AE
  • 3) pátek 17:00 – 18:00, Vinary na Skalce – Tomáš Přikryl

Podrobnosti v případě zájmu: aeffenberger@zskuldova.cz


Šachový kroužek ve Vinarech

Šachový kroužek ve Vinarech se bude konat stejně jako minulou sezonu ve Vinarech na Skalce každý pátek od 17 hod. do dohrání, počínaje tímto pátkem 19. 10. 2018. Podrobnosti zjistíte u vedoucího kroužku, Tomáše Přikryla (tomas@pro.cz; 604 653 149).


Meopta Přerov Vinary × SK ROŠÁDA Prostějov

Aby i ti nejtalentovanější žáci měli v budoucnu prostor k šachovému růstu i poté, co opustí žákovské soutěže, vytvořili jsme ve spolupráci s ŠK Vinary, Spartak Přerov a s Meoptou nadějné družstvo i do "dospělácké" oblastní soutěže. A sezónu jsme zahájili více než úspěšně. V našem prvním zápase s výběrem z Prostějova jsme zvítězili vysoko 6,5:1,5.


Meopta Přerov Vinary × SK ROŠÁDA Prostějov – pohled do hrací místnosti
Meopta Přerov Vinary × SK ROŠÁDA Prostějov – pohled do hrací místnosti

2 turnaje – 2 města – 2 vítězové

V sobotu 13. října 2018 se v Olomouckém kraji odehrály dva významné šachové turnaje. Zlatou medaili si naši svěřenci domů odvezli z obou. Oba turnaje v součtu přilákaly téměř rovnou stovku šachistů. Každý desátý byl z Přerova.


Zábřeh – pohled do hrací místnosti
Zábřeh – pohled do hrací místnosti

Bližší z obou turnajů se konal v asi 70 km vzdáleném Zábřehu. Naše šestičlenná výprava čítala dva dospělé a čtyři žáky. Celkově nejlépe si z nás vedl pan Ignác Pospíšil, který v tvrdé konkurenci vybojoval skvělou 4. příčku. O medaili tak sice těsně přišel, hned dva cenné kovy nám ale zajistili naši žáci. Tuto kategorii jednoznačně ovládl Kamil Tobolík (2003), který si díky pěti výhrám polepšil vůči svému nasazení o celých 8 příček! Jen půl bodu za druhým Vítem Maitnerem (2002) z Litovle skončil se čtyřmi body jeden z nejmladších účastníků turnaje Vojta Peluha (2007).


Vítězové žákovské kategorie: Vít Maitner, Kamil Tobolík a Vojtěch Peluha
Vítězové žákovské kategorie: Vít Maitner, Kamil Tobolík a Vojtěch Peluha

Druhý turnaj se konal až v Jeseníku. Šlo o první turnaj z Grand Prix mládeže Olomouckého kraje v rapid šachu. V kategorii U14 vybojovala pěkné šesté místo Lenka Poljaková, mezi dívkami skončila třetí. Fantastického úspěchu dosáhl v kategorii U12 Matěj Harašta. Celý turnaj vyhrál! V kategorii nejmladších dětí (U10) skončil čtvrtý Kristian Poljak. Celkově osmá, ale mezi dívkami první v tomto turnaji skončila Beáta Březíková.


Vítězové U12 (zleva): Mykola Haidenko, Adam Zrůbek a Matěj Harašta
Vítězové U12 (zleva): Mykola Haidenko, Adam Zrůbek a Matěj Harašta

Sobota 13. října nám tak celkem přinesla 3 zlaté medaile, 2 bronzové a 2 bramborové. Všem úspěšným gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci nejen našeho klubu ale i celého Přerova.

D10 – 1. místo U12 – 1. místo 3. místo 1. místo

Výsledky turnajů:  Jeseník U10 | Jeseník U12 | Jeseník U14 | Zábřeh

Kroužek zahájen

V úterý 9. října proběhl první šachový kroužek tohoto školního roku. Ve třech tréninkových skupinkách se jej zúčastnilo 15 zájemců. Všechny děti z prvních, druhých a třetích tříd úspěšně prošly pěti stanovišti, která měli na starosti naši nejlepší žáci. Všechny děti si pak odměnu domů odnesly drobný dárek a něco dobrého na mls.

V 16:50 začal trénink starším a zkušenějším dětem a sérii tréninků jsme zakončili se skupinkou talentů. Ti se dozvěděli jak dopadla šachová olympiáda, co je to falešný střelec, jak správně bránit některé typy věžových koncovek a naopak triky jak některé takové koncovky vyhrát. V příštích trénincích se mj. mohou těšit na užitečné rady, jak si počínat v nejrůznějších typech sicilek.

Kroužek začíná v 16:00. Pokročilejší a starší děti mohou chodit i později. Nejpozději však v 16:50, kdy začíná tréninková část jim. Začátečníci z 1., 2. a 3. třídy budou odcházet v 16:45, v případě domluvy s rodiči a zájmu dětí ale mohou zůstat až do 17:35. Skupinka talentů má trénink od 17:45 do 18:30. Tito žáci mají dobrovolnou hrací část v průběhu tréninku předchozí skupinky.


Zahajovací turnaj – vyrovnaný boj

V úterý 2. října proběhl na ZŠ Velká Dlážka zahajovací turnaj. Hrálo se švýcarským systémem na pět kol – 2 x 15 minut bez přídavku. Zúčasnilo se jej téměř dvojnásobek dětí než loni. A boje o všech šest medailových míst byly neskutečně vyrovnané. Vítěz získal o jediný půlbod více než poslední z medailistů!


Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti
Zahajovací turnaj – pohled do hrací místnosti

Nejen kategorii prvního stupně ale dokonce celý turnaj vyhrál Vojta Peluha. Stejný počet bodů získal i druhý Kristian Poljak. Navíc v celkovém pořadí vybojoval 3. příčku! O pouhý půlbod méně a stříbrnou medaili získal Daniel Jemelka. Skvělý výkon! S bramborovou medailí se musela spokojit Bea Březíková.


Vítězové kategorie I. stupně: Kristian Poljak, Vojtěch Peluha, Daniel Jemelka
Vítězové kategorie I. stupně: Kristian Poljak, Vojtěch Peluha, Daniel Jemelka

Kategorii druhého stupně ovládl Adam Jemelka. Druhý skončil Rudolf Lasák. Ten se dlouho držel v čele turnaje a o celkové prvenství přišel až v posledním kole. Bronzovou medaili si domů odnesl David Jiránek. Podlehl pouze Adamovi s Rudou, zbytek soupeřů porazil. Čtvrtý skončil Petr Havránek. Ten sice většinu svých soupeřů pěkně přehrál, své výhody ale většinou nedokázal v časové tísni plně využít. Jeho doménou jsou vážné partie. Je velká škoda, že nejede na letošní MMaS, mohl by tam zazářit.


Vítězové kategorie II. stupně: Rudolf Lasák, Adam Jemelka, David Jiránek
Vítězové kategorie II. stupně: Rudolf Lasák, Adam Jemelka, David Jiránek

Cenový fond byl nadstandardně bohatý. Každý si domů odnesl rovnou dvě ceny – jednu sladkou a jednu věcnou. Mezi cenami nechyběli např. speciální USB flash disk, kalkulačka, velké pastelky, placatá lupa nebo obří čokolády. Rádi bychom proto poděkovali Meoptě a tvůrcům projektu ROBOMISE. Ten má za cíl naučit žáky základních škol formou hry programovat. Využívá k tomu moderních systémů založených na umělé inteligenci. Jeho duší jsou studenti Masarykovy Univerzity Brno.


První šachový kroužek

První šachový kroužek tohoto školního roku se uskuteční v úterý 2. října. Jeho náplní bude malý šachový turnaj s odměnami pro všechny zúčastněné. Všechny zájemce proto prosíme o včasný příchod – už v 15:30. Plánovaný konec je okolo 18:30: Propozice

Další kroužky budou začínat již tradičně v 16:00. Pokročilejší děti mohou chodit i později. Nejpozději však v 16:50, kdy jim začíná tréninková část. Začátečníci z 1., 2. a 3. třídy budou odcházet v 16:45, v případě domluvy s rodiči a zájmu dětí ale mohou zůstat i déle.


Vinarský král – šachy jsme přes prázdniny nezapomněli

V sobotu 15. září proběhl ve Vinarech tradiční zářijový turnaj – Vinarský král. Zúčasnilo se jej 58 účastníků, z toho více než čtvrtinu tvořily děti. A dařilo se jim. Třem našim svěřencům se tu podařilo uhrát třetí výkonnostní třídu a jednomu čtvrtou výkonnostní třídu.


Vinarský král – pohled do hracího sálu
Vinarský král – pohled do hracího sálu

Stejně jako loni, také letos, svedl los hned v prvním kole do vzájemného souboje žáka s trenérem. A Kristian hrál výborně. První partii sice letos ještě prohrál, v dalším průběhu turnaje se mu ale podařilo proti silným soupeřům uhrát 2,5 bodů a vybojovat si tak čtvrtou výkonnostní třídu.

Tři body uhráli Vojta Peluha, Filip Geršl a Adam Jemelka. Adam měl natolik silné soupeře, že kdyby již bojoval o černou výkonnostní třídu, splnil by si zde podmínku zisku 3. výkonnostní třídy. Dokonce ještě o půl bodů více dokázali získat Ruda Lasák, Bea Březíková, Matěj Harašta a Petr Havránek. Matěj s Petrem tím také splnili podmínky pro zisk 3. výkonnostní třídy.

Velice spokojený s turnajem může být i Kuba Potrok se svými 4,5 body. Bodově nejúspěšnější byl z našich svěřenců Kamil Tobolík. S pěti výhrami vybojoval parádní 25. příčku v celém turnaji a suverénně tak vyhrál přebor našeho klubu v kategorii do 15 let. Druhý v této kategorii skončil Petr a třetí Ruda. Kategorii dětí do 10 let vyhrál Matěj, druhá skončila Bea a třetí místo si uhrál Kiki.


MMaS – Mistrovství Morovy a Slezska mládeže před námi

Také letos se během podzimních prázdnin zúčastníme nejvýznamnějšího žákovského turnaje v našem regionu. Děti budou hrát o postupy na mistrovství republiky, sehrané partie se budou rozebírat, šest dnů bude věnováno hlavně šachu. Každému aktivnímu účastníku dá tento týden tolik, co půl roku v kroužku.

Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu

Druhý zářijový víkend proběhlo ve Žďáru nad Sázavou žákovské Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu. Nejen Přerov ale i celý Olomoucký kraj reprezentovala v kategorii dívek do 10 let Beáta Březíková. V konkurenci těch nejlepších z celé České republiky se neztratila a uhrála 3 body z 9 možných. Velmi dobře si vedla i Lenka Poljaková, hrající kategorii dívek do 14 let. Porazila 4 soupeřky a dostala se do nejlepší dvacítky. Obě dívky budou patřit do stejné věkové kategorie i následující rok.


Výsledky MČR:  D10 | D14

Školní rok 2017/2018

Školní rok 2016/2017